Jeste li čuli za pojam impact poduzetništvo? Ovaj termin posljednjih je nekoliko godina postao osnova brojnih uspješnih poslovnih modela poduzetnika čiji je cilj kroz inovacije izgraditi bolju budućnost u suradnji s lokalnim zajednicama. Poduzetnici su ključni pokretači gospodarskog rasta i razvoja. Njihova uloga prelazi granice generiranja profita – oni stvaraju radna mjesta, potiču konkurenciju, razvijaju nova tržišta i uvode tehnologije koje unapređuju kvalitetu života. Također, poduzetnici često prepoznaju potencijal novih tržišta i prilagođavaju se promjenama u okruženju, što je ključno za dinamiku ekonomije.
Društveno poduzetništvo u Hrvatskoj
Društveno poduzetništvo specifičan je oblik poslovanja koji kombinira društvenu odgovornost i profitabilnost s ciljem stvaranja pozitivnih promjena u zajednici. U Hrvatskoj se ovaj koncept sve više prepoznaje kao inovativan model poslovanja koji može doprinijeti rješavanju ključnih društvenih problema poput nezaposlenosti, socijalne isključenosti, zaštite okoliša i razvoja lokalnih zajednica. Koliko je društveno poduzetništvo važno prepoznali su Philip Morris Zagreb i ACT Grupa, koji su pokrenuli projekt Pokreni nešto svoje.
Program se provodi već osmu godinu zaredom, a svake godine 10 poduzetnika koji sudjeluju u programu prima financijsku i mentorsku podršku u vrijednosti 90.000 eura te a uz to i važan aspekt promocije - medijsku vidljivost. Program Pokreni nešto svoje dosad je podržao 58 poduzetničkih projekata.
Tijekom šest mjeseci mentorstva i financijske podrške, poduzetnici dobivaju vjetar u leđa, a dio programa bili su i Studio Modulit, Open Mosaic i Zelena Burza.
Budućnost gradnje
Modularne kuće, poznate po svojoj prilagodljivosti, brzini izgradnje i održivom pristupu, postale su jedan od glavnih trendova u modernom stanovanju. Njihova popularnost kontinuirano raste, a razlozi su višestruki, što potvrđuje arhitektica Marija Laginja Gaćina, voditeljica domaće tvrtke Studio Modulit, specijalizirane za proizvodnju modularnih kuća.
Iako je tvrtka osnovana prije godinu dana, krenuli su s vizijom da unesu promjene u proces gradnje.
– Budući da se modularne kuće u potpunosti proizvode u pogonu pod kontroliranim uvjetima, sve je moguće optimizirati i kontrolirati. Procjenjuje se da je riječ o oko 30 % manje CO2 i otpada jer se, primjerice, sav višak nekog materijala može lako skladištiti i koristiti kasnije. Osim toga, nema transporta na razna gradilišta jer se gradilište nalazi unutar pogona – govori Marija te ističe kako je popularnost modularnih kuća u Hrvatskoj sve veća.
– Sve više raste i drago mi je čuti da ljudi žele vidjeti nešto novo. Nažalost, još uvijek se radi o malom postotku ljudi, a često nas miješaju s montažnim kućama.
Svjetski primjer i kod nas
Demokratsko upravljanje gradovima i javnim institucijama široko je prihvaćeno u Europi i svijetu, no u Hrvatskoj je ovaj koncept tek u svojim počecima – samo devet gradova aktivno uključuje građane u procese odlučivanja. Kako bi i Hrvatska postala pozitivan primjer, pobrinula se Alisa Aliti sa svojim timom u konzultantskoj tvrtki Open Mosaic.
– Participativni procesi upravljanja gradovima i općinama omogućuju uspješnije obavljanje funkcije, u skladu s potrebama i očekivanjima građana. Upravljanje time postaje transparentnije, učinkovitije, odgovornije i legitimnije. Prema istraživanjima, participativni procesi unaprjeđuju uspješnost fiskalne politike, smanjuju razinu korupcije te potiču građane na izbjegavanje ilegalnog rada jer vjeruju da vlast radi u njihovu korist. Gradovi posljedično generiraju veće prihode od poreza, a javna vlast dobiva uvid u lokalne prioritete – objašnjava Alisa te dodaje kako inovativne ideje građana vode učinkovitijem trošenju novca, jača se uključivost marginaliziranih članova zajednice, a raste i građanska participacija.
– Građani razvijaju osjećaj pripadnosti te postaju odgovorniji i kompetentniji sudionici zajednice – zaključuje Alisa.
Zelena budućnost
Projekti usmjereni na zaštitu okoliša ključni su za očuvanje prirodnih resursa i osiguravanje održive budućnosti. U vremenu izazova poput klimatskih promjena, gubitka biološke raznolikosti i zagađenja, ovakvi projekti nisu samo inicijative – oni su nužnost.
Jedna takva tvrtka je Zelena Burza, koju vodi Mateja-Anđelina Kramar.
– Zelena Burza započela je kao ekstenzija mog nacionalnog projekta “Zasadi stablo, ne budi panj!” i vizije povezivanja inovativnih ekoloških i društvenih projekata s izvorima financiranja koji im omogućuju rast. Dugoročni cilj nam je postati vodeća platforma za održiva ulaganja u Hrvatskoj – otkriva Mateja.
Sadržaj je nastao u suradnji s tvrtkom Philip Morris Zagreb.