'KUPUJMO EUROPSKO'

EU ima mega-vojni plan: Može se i bez Trumpa i Amerike, isključit će i ove europske zemlje

Foto: REUTERS
1/3
19.03.2025.
u 16:09

Prema prijedlogu Europske komisije planirani fond za nabavu oružja za države članice bio bi dostupan samo europskim obrambenim tvrtkama

Američke, britanske i turske tvrtke za proizvodnju oružja bit će isključene iz novog plana Europske unije oko financiranja obrane vrijednog 150 milijardi eura, osim ako njihove matične zemlje ne potpišu obrambene i sigurnosne sporazume s Bruxellesom.
Prema prijedlogu Europske komisije predstavljenom u srijedu, planirani fond za nabavu oružja za države članice bio bi dostupan samo europskim obrambenim tvrtkama te onima iz trećih zemalja koje su potpisale obrambene sporazume s EU-om, piše Financial Times.

Također bi bile isključene napredne oružane platforme za koje treće zemlje imaju „kontrolu dizajna” – odnosno ograničenja u pogledu izrade, korištenja određenih komponenti ili nadzora nad konačnom upotrebom sustava. To bi značilo da američki protuzračni i proturaketni sustav Patriot, kojeg proizvodi obrambeni gigant RTX, kao i drugi američki sustavi s ograničenjima upotrebe koje nameće Washington, ne bi mogli biti uključeni u financiranje. Ova politika predstavlja pobjedu za Francusku i druge zemlje koje su zagovarale pristup „Kupujmo europsko” u obrambenim ulaganjima na kontinentu, osobito zbog strahova u vezi s dugoročnom pouzdanošću SAD-a kao obrambenog partnera i dobavljača, izazvanih politikama bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.

Najmanje 65% troškova proizvoda moralo bi biti potrošeno unutar EU-a, Norveške i Ukrajine. Preostali dio mogao bi se potrošiti na proizvode iz nekih trećih zemalja koje imaju sigurnosni sporazum s EU-om. - Imamo priliku stvarno izgraditi europsku obrambenu industriju -  rekla je Kaja Kallas, glavna diplomatkinja EU-a, dodajući da je rat u Ukrajini pokazao važnost posjedovanja oružja bez stranih ograničenja.

Velika Britanija snažno lobira kako bi bila uključena u ovu inicijativu, posebice zbog svoje ključne uloge u europskoj „koaliciji voljnih”, koja ima cilj jačanje obrambenih sposobnosti kontinenta. Britanske obrambene tvrtke, uključujući BAE Systems i Babcock International, duboko su integrirane u obrambenu industriju EU zemalja poput Italije i Švedske. Ako treće zemlje poput SAD-a, Velike Britanije i Turske žele sudjelovati u inicijativi, morat će potpisati obrambeno-sigurnosno partnerstvo s EU-om. 
Razgovori između Londona i Bruxellesa o takvom sporazumu su započeli, ali su zapeli zbog zahtjeva za širim dogovorom između EU-a i UK-a, koji uključuje i kontroverzne teme poput ribolovnih prava i migracija. - Radimo na tome da postignemo obrambeno-sigurnosno partnerstvo s UK-om - rekla je Kallas. - Za summit EU-UK u svibnju nadam se da ćemo imati konkretne rezultate... Postoji razumijevanje da moramo učiniti više i to zajedno.

VEZANI ČLANCI:

Isključivanje Velike Britanije i Turske izazvat će velike probleme za europske obrambene tvrtke koje imaju bliske veze s proizvođačima i dobavljačima na tim tržištima. Na pitanje o britanskom stajalištu prema novom EU fondu za obranu, britanski dužnosnik izjavio je u utorak: - Spremni smo surađivati na europskoj obrani u interesu šire europske sigurnosti, kako bismo spriječili fragmentaciju europskog obrambenog tržišta i stvorili pravne okvire koji omogućuju državama članicama partnerstvo s trećim zemljama.

Ovaj potez izazvat će ozbiljnu zabrinutost u britanskom obrambenom sektoru. -Jedan viši dužnosnik britanske obrambene industrije rekao je da je situacija “znatan razlog za zabrinutost - dodajući: - Vidimo ogromne prilike i smatramo da je ispravno da Velika Britanija bude prepoznata kao dio Europe. No ako će EU – osobito Francuska – biti isključiva u ovom pitanju, to potkopava cijelu filozofiju zajedničke i ujedinjene Europe u obrambenom i sigurnosnom smislu.

Prijašnji pokušaji Francuske da ograniči obrambenu potrošnju samo na EU tvrtke naišli su na jak otpor Njemačke, Italije, Švedske i Nizozemske, koje imaju bliske odnose s proizvođačima oružja izvan EU-a. Prijedlog mora odobriti većina država članica EU-a. Prema uvjetima plana, zemlje EU-a mogle bi 35% sredstava potrošiti na proizvode koji sadrže komponente iz Norveške, Južne Koreje, Japana, Albanije, Moldavije, Sjeverne Makedonije i Ukrajine, prema izjavama dužnosnika.

>>FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije>>

1/26

Komentara 4

Avatar fidelio
fidelio
22:05 19.03.2025.

Trump nije bivši predsjednik, već aktualni.

AN
AntiProtivni
20:40 19.03.2025.

Bilo bi lijepo da se Evropa izvuce ispod uSSa čizme

Avatar Top
Top
19:18 19.03.2025.

Kakav Kaja kalas ili ursula gdje su se te osobe iskazale nigdje da bi bio na toj funkciji moraš biti izabran ili uspješan prije u svom poslu a te osobe to nisu

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije