Austrijske savezne pokrajine, a ima ih ukupno devet, razmatraju mogućnost da izbjeglice iz Ukrajine moraju, prije nego što podnesu zahtjev za državnu pomoć, prodati svoje automobile, kako ne bi živjeli na trošak poreznih obveznika, a vozili se u luksuznim vozilima, izvještavanju u četvrtak i petak austrijski mediji, pozivajući se na zapisnik sa sastanka Koordinacijskog vijeća Saveza austrijskih pokrajinskih vlasti.
Prema pisanju dnevnog lista Der Standard, radi se o uredbi koje bi trebale stupiti na snagu početkom siječnja 2025. godine. Isti izvor navodi kako neke od pokrajina treniraju strogoću i traže da izbjeglice prvo prodaju svoj automobil, a potom tek mogu zatražiti državnu potporu i živjeti na "državnim jaslama". Uz obrazloženje da onaj koji ima novaca za gorivo, osiguranje i održavanje automobila, ne treba nikakvu potporu austrijske države.
Protiv tog stava odmah se izjasnio Grad i pokrajina Beč, koja tvrdi da se ta odluka treba odnositi na luksuzna, a ne na sva vozila. Odnosno da vozila manje tržišne vrijednosti nisu automatski razlog za isključenje ukrajinskih izbjeglica s liste primanja državne pomoći. U Beču bi sada trebala postojati individualna revizija slučajeva, piše Kronen Zeitung. Svatko tko vozi skup automobil vjerojatno neće imati pravo na osnovne usluge. Grad i pokrajina Beč je najavio da će svaki slučaj pojedinačno provjeravati i rješavati, te je povukao svoju suglasnost za provedbu te uredbe, što je u utorak potvrđeno iz Ureda nadležnog bečkog gradskog vijećnika, socijaldemokrata, Petera Hackera.
To konkretno znači, kako navode mediji, da će svaka austrijska savezna pokrajina sada imati slobodu da samostalno odlučuje o pravilima za pružanje pomoći ukrajinskim izbjeglicama. Kako zapisnik sa sastanka Koordinacijskog vijeća i njegova odluka nije poslana na vrijeme, predložena uredba smatra se pravno neobvezujućom, ističu mediji.
Austrijska televizija ORF u petak navečer je u svom večernjem dnevniku ZiB1 izvijestila kako u Austriji živi oko 80.000 izbjeglica iz Ukrajine. Od toga njih 20 tisuća radi i privređuje, dok oko 37.000 živi od državne pomoći. Ostali se snalaze kako znaju i umiju. Ova situacija, kako navodi ORF, u ova krizna vremena, dodatno komplicira ionako osjetljivo pitanje upravljanja migracijama u Austriji.
U Austriji, inače, ukrajinski izbjeglica samac prima subvenciju za stanarinu od 165 eura mjesečno. Odrasli dobivaju naknadu za obrok od 260 eura, a maloljetnici 145 eura mjesečno. Austrijski koordinator za izbjeglice Andreas Achrainer oštro je kritizirao pokrajinske vlasti koje ukrajinskim izbjeglicama kao uvjet za dobivanje državne potpore propisuju prodaju automobila. Achrainer je to nazvao "šikanom". Kao bolje rješenje je predložio da se što više izbjeglica uključi na austrijsko tržište rada i da dobiju posao, jer bi to bilo, kako je istakao, "od obostrane koristi". Mediji zaključuju kako je sve zajedno "vrlo osjetljivo pitanje", jer je Austrijancima čija je zemlja već dvije godine u recesiji, već dosta i migranata i azilanata i sve više se okreću udesno.
Koliko čitam Ukrajincima fali vojnika, a Francuzi misle poslati svoje vojnike u Ukrajinu I tako umiješati NATO u ovaj rat. Zašto bi se mi borili kada ni sami Ukrajinci to ne žele.