Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 56
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
VLADA PRIPREMILA MINIREFORMU

Doznajemo detalje nove mirovinske reforme: Tko ostane u 2. stupu, 20% štednje dobiva odmah

Zagreb: Najveće povećanje mirovina u protekle 24 godine
Patrik Macek/PIXSELL
01.09.2023.
u 20:53

Izjednačava se svota dodatka na mirovinu u drugom stupu na 27% te se uvode neindeksirane mirovine, a sve to trebalo bi utjecati na to da dvostupne mirovine budu isplativije

Prvih osam mjeseci ove godine u mirovinu je otišlo oko 6200 umirovljenika koji su bili u drugom stupu, ali tek svaki peti među njima prihvatio je dvostupnu mirovinu. Svi ostali vratili su se pod okrilje državnog fonda kao da nismo ni imali mirovinsku reformu. Vlada će idući tjedan predstaviti minireformu sustava kapitalizirane štednje koja bi trebala povećati isplativost 2. stupa za sve njegove članove, a posebno za oko 84 tisuće radnika sa 60 i više godina života koji će u mirovinu u nekoj od sljedećih pet godina.

Granica isplativosti 40.000 eura

Komentara 19

PI
pivodavac
22:27 01.09.2023.

Kad sam odlazio u penziju u fini su mi rekli da imam 45000,00 kn. ja kažem da mi to isplate , ali ne to dobivat kroz penziju, ali neznaju oni koliko ću živit to je za mene prevara. U penziji sam 5 god.

Avatar Crni labud
Crni labud
08:29 02.09.2023.

Nažalost organizacija, dugoročno planiranje i strategija nisu naša jača strana. Politika razmišlja najdalje do sljedećih izbora a teme kao što su mirovine, demografija ili stanogradnja traže dugoročan pristup. Izvedba drugog stupa nije ni toliko loša ali je mogla biti još i puno bolja. Dva su glavna razloga za to. Prvi razlog su premale uplate u drugi stup jer sve poždere prvi pa se reforma nakon 20g nije makla s mjesta i ostala je u početnoj fazi. Drugi je zakonska obveza prevelikog ulaganja u obveznice, posebno obveznice RH. Trebali bi se ugledati na norveški mirovinski fond koji 75% imovine ulaže u dionice barem kad je kategorija A u pitanju. Uostalom i dokazano je da je takav omjer optimalan. Ovaj model sa obveznicama kao nerizičnom imovinom je zastario a pokazalo se da je i promašen.

DU
Deleted user
23:05 01.09.2023.

Moja sreća je što sam do sada stalno radio za strane tvrtke, te ću jednog dana imati stranu mirovinu, i to u švicarcima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata