Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
studija iz beograda

Čak 75 posto zagrebačkih studenata vara na ispitima

'slavonija,07.07.2009,osijek,hrvatska,prijemni ispit na gradjevinskom fakultetu u osijeku,buduci studenti na pocetku prijemnog ispita Photo: Marko Mrkonjic/Vecernji list'
'Marko Mrkonjic/Vecernji list'
13.02.2013.
u 22:13

Istraživanje je pokazalo da većini studenata ne smeta ako neki student vara ili prepisuje na ispitu pa bi samo njih pet posto isto prijavilo nadležnima

Tri četvrtine zagrebačkih studenata sklono je varanju na ispitu dok njih 25 posto nema ništa protiv da im netko drugi napiše zadaću. Zaključci su to studije koju je tijekom 2012. godine provela Beogradska otvorena škola na uzorku od 3463 studenata na pet vodećih sveučilišta u Hrvatskoj, Moldaviji, Srbiji, Bugarskoj i Makedoniji, piše B92.

Istraživanje je pokazalo da većini studenata ne smeta ako neki student vara ili prepisuje na ispitu pa bi samo njih pet posto isto prijavilo nadležnima. Mnogi su i tolerantni spram različitih korupcijskih pojava pa tako 45 posto beogradskih studenata tolerira ako netko drugi piše zadaću umjesto kolege. Protiv istog prekršaja ne buni se niti 35 posto studenata iz Plovdiva, 30 posto iz Skopja i 15 posto iz Moldavije.

Po sklonosti varanja, zagrebačke studente slijede oni iz Plovdiva s oko 60 posto prevaranata. Treći su Beograđani s približno 50 posto, dok nešto manje od polovice skopljanski studenata pribjegava varkama. Posljednji su Moldavci s 45 posto.

Kada je u pitanju mito na fakultetima, samo pet posto studenata iz Zagreba smatra da je ono široko rasprostranjena pojava. U tom pogledu se razlikuju od studenata iz ostalih država gdje njih čak 20 posto mito drži učestalom pojavom.

Svaki drugi student u Skoplju smatra da je nepotizam široko ili vrlo široko rasprostranjen na njegovom fakultetu, a četiri od 10 studenata u Beogradu imaju isto mišljenje. Oko 20 posto beogradskih studenata sklono je kupiti knjigu od profesora kako bi dobilo veću ocjenu, u Plovdivu skoro 30 posto, Skoplju oko 40, Zagrebu oko 10, a u Moldaviji nešto više od 15 posto.

Kao glavne probleme na svojim sveučilištima studenti su naveli neodgovoran odnos predavača prema nastavi, slabu opremljenost fakulteta, lošu komunikaciju s predavačima, ali i isključenost studenata iz odlučivanja na sveučilištima.

>>Studentici oduzeo bocu s hrvatskom vodom i bacio je u koš

Komentara 9

YU
yututu
22:48 13.02.2013.

Sumnjive su mi te ankete - teško da bi baš hrvatski studenti bili najskloniji varanju, a da istovremeno svega njih 5 % vjeruje u korupciju

BE
bellaUna
22:38 13.02.2013.

Jednom sam u 5. osnovne prepisala zadatak z matematike od prijateljice, to je sve od mene što se tiče varanja. Ponosna sam što sam jedna, od očigledno, manjeg broja čija je diploma čista kao suza u svakom pogledu.

YU
yututu
22:51 13.02.2013.

Upitan je i sam pojam "varanja" kod ispita, jer neki se snalaze na razne načine, pomažu sa šalabahterima, mobitelima itd., a to je prije snalažljivost nego varanje

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije