EU je odobrio svoj 17. paket sankcija protiv Rusije, usmjeren na gotovo 200 brodova skrivene flote, kazala je šefica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas. "U pripremi su nove sankcije protiv Rusije. Što dulje Rusija vodi rat, to će naš odgovor biti oštriji", dodala je. Kallas izjavila je da je EU odobrila sankcije usmjerene na rusku flotu od oko 200 plovila u sjeni te da su u pripremi još sankcija. Ovo je ograničenje osmišljeno kako bi se omogućila prodaja ruske nafte trećim zemljama korištenjem zapadnih osiguravateljskih usluga, pod uvjetom da cijena nije bila veća od 60 dolara po barelu.
Europska komisija pozdravlja činjenicu da je Vijeće donijelo 17. paket sankcija protiv Rusije. Novim sankcijama EU-a Rusiji se povećavaju troškovi nastavka rata, čime se stvara pritisak na njezino ionako napeto i krhko gospodarstvo. To je jasan znak kontinuirane i nepokolebljive potpore EU-a Ukrajini. Cilj je tog paketa dodatno ograničiti pristup Rusije tehnologijama bojišta i smanjiti prihode od uvoza ruske energije ciljanjem dosad nezabilježenog broja plovila ruske flote u sjeni. Paketom se također proširuje broj pojedinačnih i entitetskih unosa. Nadalje, produljuje se postojeće izuzeće od gornje granice cijene nafte za projekt Sakhalin-2 kako bi se osigurala energetska sigurnost Japana.
Velika Britanija uvela je Rusiji 100 novih sankcija, usmjerenih na vojni, energetski i financijski sektor zemlje.Ministar vanjskih poslova David Lammy nazvao je Vladimira Putina "ratnim huškačem" dok je ukazivao na ruske napade diljem Ukrajine posljednjih dana. "Pozivamo ga da odmah pristane na potpuno i bezuvjetno primirje kako bi se mogli voditi razgovori o pravednom i trajnom miru", rekao je, otkrivajući sankcije. Među sankcijama su mjere usmjerene na opskrbu oružanim sustavima, poput raketa Iskander, koje su neselektivno korištene u Ukrajini. Sankcionirano je još 14 članova Agencije za društveni dizajn (SDA), informacijske operacije koju financira Kremlj - a vođe skupine već su prošle godine izdvojene, javlja Sky News.
Sankcionirano je i 46 financijskih institucija koje pomažu Rusiji u izbjegavanju sankcija, kao i Mjenjačnica u Sankt Peterburgu i Ruska agencija za osiguranje depozita. Na popisu se nalazi još 18 brodova iz 'flote u sjeni' koji prevoze rusku naftu.
Ranije ovog mjeseca, Sir Keir Starmer najavio je dodatnih 110 sankcija povezanih s flotom u sjeni. Vlada je također izjavila da radi na pooštravanju gornje granice cijene nafte, koja ograničava koliko Rusija može naplatiti za svoju naftu ako se transportira korištenjem usluga G7. Ograničenje je uvedeno u prosincu 2022. i zabranjuje tvrtkama sa sjedištem u zemljama G7 trgovanje ruskom naftom ako se ona prodaje po cijeni većoj od 60 dolara po barelu. No dodaju da se sada preispituje to ograničenje i da bi ga mogla dodatno sniziti, tako da bude bliže troškovima proizvodnje, smanjujući ruske prihode od nafte.
EU i Britanija uvele nove divne sankcije Rusima: 'Što dulje vode rat, to će imati više ukrajinskog terena i naš odgovor oko podijele plena u vidu ukrajinskih zaliha rudnih bogastava i jeftine pšenice biti oštriji i profitabilniji'