Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Epidemiologinja upozorila na problem: To omogućava da se zaraza neprimjetno širi

Od prve pojave zaraze u veljači, u Hrvatskoj je zabilježeno 3775 oboljelih
14. srpnja 2020. u 22:59 33 komentara 38179 prikaza
Nastavni zavod za javno zdravstvo "dr. Andija Štampar" uveo "drive in" dijagnostiku koronavirusa
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/4

Jučer je Nacionalni stožer civilne zaštite izvijestio o 53 nova slučaja zaraze u 24-satnom razdoblju pa je ukupan broj trenutačno aktivnih slučajeva u Hrvatskoj 1142. Na bolničkom su liječenju 132 osobe, a četiri su pacijenta na respiratoru. Od prve pojave zaraze u veljači, u Hrvatskoj je zabilježeno 3775 oboljelih. 

Beroš i Capak u službenom posjetu Krapinsko-zagorskoj županiji KORONAVIRUS U HRVATSKOJ Capak: 25 puta više Hrvata je bilo u kontaktu s koronom od broja zaraženih

Tijek događaja: 

22:58 - Epidemiološka situacija u Splitsko-dalmatinskoj županiji i sutra će biti dobra, izjavila je u utorak navečer ravnateljica županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Željka Karin dodavši kako je u toj županiji za sada zaraženo tek dvoje stranaca.

"U Splitsko-dalmatinskoj županiji za sada je zaraženo tek dvoje stranaca, taj se broj ne povećava, a u izolaciji se nalazi još jedan stranac, no nema simptome bolesti niti je pozitivan. On je, s obzirom na anamnezu, stavljen u samoizolaciju",  rekla je Karin novinarima na Peristilu uoči otvaranja 66. Splitskog ljeta. 

Ustvrdila je i kako su tu kulturnu manifestaciju organizatori organizirali na najbolji način slušajući epidemiološke preporuke.

20:55 - Epidemiologinja HZJZ-a Iva Pem Novosel otkrila je koliko je teško ući u trag svim zaraženima.

- Najčešće ljudi imaju spreman popis ili barem u glavi imaju popis s kim su bili u kontaktu. To su obitelj, ljudi na poslu uz ostale kontakte, ovisno o aktivnostima pojedinca. U zadnje vrijeme nam se događa, s obzirom da ljudi imaju lakše simptome ili ih nemaju, da ponekad dio ljudi, osobito mlađi čak i zataje svoje kontakte. To nam otežava posao. Ali ne radi se o otežavanju posla, već o svrsi obrade kontakata i obuzdavanju širenja infekcije. Svako prikrivanje kontakata omogućava da se bolest neprimjetno širi i da budu ugroženi pripadnici rizičnih skupina - kazala je za Dnevnik Nove TV

18:00 - Županijski Stožer civilne zaštite izvijestio je kako su, prema novopristiglim nalazima, na području Sisačko-moslavačke županije, dvije novooboljele osobe od zarazne bolesti COVID-19, u odnosu na danas prijepodne.

Jedna je s područja grada Petrinje, a riječ je o sinu petrinjskog gradonačelnika Darinka Dumbovića koji je s obitelji zbog toga u samoizolaciji te se čeka nalaz njegovog testa, a druga s područja općine Sunja. 

14:30 U Ogulinu su u utorak otkrivena dva nova slučaja zaraze koronavirusom, oba iz određene samoizolacije, i to su u Karlovačkoj županiji jedini pozitivni nalazi od 121 osobe testirane u protekla 24 sata.

Koronavirus u Podgorici KORONAVIRUS U SVIJETU Crna Gora ima najviše aktivnih slučajeva po stanovniku u regiji

U priopćenju Županijskog stožera Civilne zaštite dodatno se ističe da nijedna od dviju novooboljelih osoba nije u vezi sa zaraženim osobama iz gradske uprave ili ogulinske Opće bolnice.

U Karlovačkoj županiji 37 je aktivnih slučajeva - u Ogulinu 20, Karlovcu 12, u Slunju tri i u Dugoj Resi dva slučaja. 

Uz 30 ozdravljenih i jednog umrlog pacijenta, u Karlovačkoj županiji je od sredine ožujka potvrđeno 68 oboljelih od covida-19

13:07 Koprivničko-križevačka županija više nije korona free regija.

U posljednja 24 sata testirana su 42 uzorka te je potvrđeno jedno novo oboljenje, navode u Županijskom stožeru.

Riječ je o osobi s koprivničkog područja, kontaktu ranije pozitivne osobe izvan Koprivničko-križevačke županije.

Osoba je nakon epidemiološke obrade upućena na liječenje u kućnu samoizolaciju. 

Od početka epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane koronavirusom na području županije je ukupno zabilježeno  100 slučajeva, u samoizolaciji je pet osoba.

12:50 - Osoba iz Pregade pozitivna je na koronavirus pa je sada u Krapinsko-zagorskoj županiji 11 aktivnih slučajeva zaraze. U samoizolacijike 55 osoba.

12:48 - U Sisačko-moslavačkoj županiji nema novooboljelih od koronavirusa u zadnja 24 sata, priopćio je županijski Stožer civilne zaštite.

12:36 U Primorsko-goranskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je devet novih osoba pozitivnih na koronavirus, a jučer je testirano ukupno 180 uzoraka, izvijestili su u utorak iz Županijskog stožera Civilne zaštite te dodali da je među novozaraženima četiri pomorca.

KORONAVIRUS Znanost još nije pobijedila virus: Što se zna, a što se pogrešno pretpostavljalo o COVID-19

Od devet novozaraženih, četiri su pomorca, koji su testirani radi dolaska i odlaska s broda, a jedna je djelatnica pomorske agencije za koju se pretpostavlja da se zarazila od pomoraca. Dvojica su međunarodni vozači, koji su testirani po povratku iz europskih zemalja.

Jedna osoba je testirana uoči stomatološkog zahvata, a jedna je testirana jer je imala indikacije koje su upućivale na infekciju.

Trenutno je u županiji 37 oboljelih i 86 od Covida 19 izliječenih osoba, naveli su iz stožera.

11:28 – Grad Zagreb ima samo četiri novooboljela. Testirano je 404 uzorka.

– Imamo drastičan pad u odnosu na prethodne dane – rekao je ravnatelj NZJZ-a ''Andrija Štampar'' Zvonimir Šostar.

Trenutačno je 391 aktivan slučaj u Zagrebu, a u odnosu na jučer izliječenih je 10 više. Ukupno je od početka testirano 21.787 testiranja, što je najviše u RH, ističe Šostar.

11:25 – Prema izvješću NZJZ-a SDŽ, od ukupno 214 obrađenih testova s područja Splitsko-dalmatinske županije danas je jedna novooboljela osoba s područja grada Splita pozitivna na koronavirus. Osoba se epidemiološki obrađuje kao i njeni kontakti.

Uz jednu novooboljelu osobu s područja Splitsko-dalmatinske županije, na COVID infekciju pozitivna je i jedna osoba s područja Osječko-baranjske županije koja je testirana u Splitu.

U samoizolaciji je 651 osoba, a tri osobe hospitalizirane su u KBC-u Split na bolničkom liječenju.

>> VIDEO Alemka Markotić objasnila koliko se često maske trebaju mijenjati

11:20 – U posljednja 24 sata na području Brodsko-posavske županije potvrđena su dva nova slučaja zaraze koronavirusom, što je najmanji broj u posljednja dva tjedna. Radi se o osobama koje su kontakti već ranije potvrđenih pozitivnih osoba, a u tijeku je epidemiološka obrada njihovih kontakata. Ukupan broj zaraženih osoba koje imaju prebivalište na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 127, dok je broj aktivnih slučajeva 77. Pod mjerom samoizolacije trenutačno se na području Brodsko-posavske županije nalazi 497 osoba.

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije na području Brodsko-posavske županije, iz županijskog Stožera civilne zaštite pozvali su sve građane na dosljedno pridržavanje mjera i provođenje Preporuka HZJZ-a za sprečavanje zaraze bolešću COVID-19.

– Pridržavanje svih dosad donesenih mjera i uputa od ključne je važnosti jer odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusom. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana – poručili su iz stožera.

11:13 – Samo jedan novi slučaj COVID-19 bilježi Zagrebačka županija.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije na području Zagrebačke županije do 11 sati evidentirano je 207 osoba kojima je potvrđena bolest prouzročena novim koronavirusom. U odnosu na podatke od jučer, radi se o jednoj osobi više, a jedna je osoba više izliječena. Također, jedna osoba preminula je u subotu, izvijestio je županijski stožer. Na području Zagrebačke županije trenutačno je aktivan 61 slučaj. Do sada je ukupno izliječeno 137 osoba, a devet ih je preminulo.

10:50 – Pet je novooboljelih osoba na području Zadarske županije, u samoizolaciji je 418 stanovnika, a u tijeku je i traženje kontakata zaraženih osoba. Tijekom jučerašnjeg dana testirana su 144 uzorka.  S današnjim danom izliječene su 4 osobe pa ukupan broj ozdravljenih od početka pojave bolesti iznosi 98. U ovome trenutku na području naše županije aktivnih slučajeva je 52.

Na Odjelu za COVID Opće bolnice u Zadru hospitalizirano je pet osoba.

10:42 – Hrvatski zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klinički bolnički centar Osijek testirali su tijekom posljednja 24 sata ukupno 171 uzorak. Deset od njih bilo je pozitivno na koronavirus, sedam iz Đakova, dva iz Osijeka te jedan iz Valpova.

Epidemiolozi su u razgovoru s novooboljelima prikupili podatke o njihovim kontaktima te je u izolaciju stavljen 91 novi kontakt oboljelih. Trenutačno se na području naše županije u samoizolaciji nalazi 478 osoba. U KBC-u Osijek hospitalizirano je 25 oboljelih od kojih je četiri na respiratoru. 

Policija je provjeravala osobe u samoizolaciji i od 55 provjera, ni u jednom slučaju nije utvrđeno kršenje izrečene mjere samoizolacije.

10:37 – U Požeško-slavonskoj županiji na posljednjem testiranju bilo je 186 uzoraka te nema pozitivnih rezultata na koronavirus. Trenutačno je 75 aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom (COVID-19). U kućnoj izolaciji nalazi se 70 osoba te je pet osoba hospitalizirano. U samoizolaciji je 325 osoba. Ukupno je testirano 2727 uzoraka.

Tijekom dana nastavit će se s testiranjem kontakata zaraženih osoba i svih suspektnih osoba.

Darivanje krvi Antitijela se već koriste Protutijela su lijek za koronu, koju bi Hrvati trebali nazvati gušica

10:34 – U Ličko-senjskoj županiji nema novooboljelih osoba.

10:15 – Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije analizirano je 237 uzoraka briseva na COVID-19, od kojih je šest pozitivnih. Kod jedne osobe riječ je o uvezenom slučaju, kontakt i dolazak iz Zagreba. Tri su osobe kontakt s pozitivnom osobom. U dva slučaja još traje epidemiološka obrada. Prema zadnjoj informaciji Stožera, u samoizolaciji u Istri jest 212 osoba, priopćeno je iz istarskog Stožera civilne zaštite.

9:40 – Primorsko-goranska županija danas ima devet novih slučajeva zaraze koronavirusom.

Četvorica novozaraženih pomorci su u dolasku i odlasku na brod. Pozitivna je i jedna djelatnica pomorske agencije koja se vjerojatno zarazila od pomoraca, javlja Riportal.

9:31 – U Vukovarsko-srijemskoj županiji u posljednja 24 sata devet je novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je šest osoba iz Ivankova, jedna osoba iz Cerića, jedna iz Nuštra i jedna iz Otoka. Trenutačno su u županiji tri osobe hospitalizirane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirano je 137 osoba te je ukupan broj testiranih do sada na području županije 3483.

Ukupan broj oboljelih osoba od početka epidemije je 127, od kojih su 44 osobe izliječene. U samoizolaciji na području županije nalazi se 376 osoba.

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19, u Vukovarsko-srijemskoj županiji pozitivno je pet zdravstvenih radnika (jedan liječnik i četiri medicinske sestre/tehničara).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva 32 su radnika (šest liječnika, 22 medicinske sestre/tehničara , jedan drugi zdravstveni radnik i tri nezdravstvena radnika).

KORONAVIRUS Što kažu rezultati serološkog testiranja? Lauc: Moguće da je već 100.000 Hrvata zaraženo!

9:29 – Na području Virovitičko-podravske županije nema novooboljelih od koronavirusa. Prema podacima Stožera civilne zaštite, u posljednja 24 sata testirano je 29 osoba. Njihovi nalazi bili su negativni.

Do sada je obrađeno ukupno 1623 uzorka. Od početka epidemije COVID-19, na području Virovitičko-podravske županije 18 je osoba zaraženo koronavirusom. Od toga, osam osoba trenutačno je zaraženo, devetero se oporavilo, dok je jedan muškarac preminuo

9:18 – U protekla 24 sata u Međimurskoj županiji testirane su 62 osobe i svi su svi nalazi negativni. Međimurje je tako 22. dan bez novooboljelih osoba, pa se u ovom trenutku u toj županiji samo jedna osoba administrativno vodi kao zaražena zbog mjesta prebivališta u Međimurskoj županiji, iako živi i radi u Zagrebu. Epidemiološka situacija u Međimurju u ovome trenutku iznimno je dobra i nema razloga za zabrinutost – kažu u Stožeru.

07:23 – Davor Božinović, načelnik Nacionalnog stožera civilne zaštite RH, kazao je u ponedjeljak u HRT-ovoj emisiji "Tema dana" kako je situacija u našem okruženju takva da ne smije biti opuštanja. Ističe kako je nošenje maski jedan od razloga organiziranja konferencija za novinare. One imaju funkciju edukacije javnosti od liječnika koji stalnim ponavljanjem i ukazivanjem na loše primjere u praksi i govorenjem da nošenje maski treba biti dio novog normalnog potiču na odgovorno ponašanje prije jeseni kad struka očekuje veće komplikacije.

"Ulazimo u fazu gdje ćemo se morati pridržavati novih mjera, nošenja maski u zatvorenim prostorima", istaknuo je i dodao: "Sankcije ne možemo isključiti ako se ljudi neće pridržavati mjera, bit će to novčane kazne. Ne bih govorio o visini iznosa, propisano je u Zakonu o civilnoj zaštiti. Znanost je došla do zaključka da nošenje maske može bitno smanjiti širenje virusa, ali i količinu virusa koje netko pokupi od zaražene osobe".

"Svatko tko ne želi biti zaražen, može učiniti mnogo tako što će održavati dva metra distancu, biti kraće od 15 minuta u zatvorenom prostoru, nositi masku, koristiti dezinficijens i održavati higijenu", tvrdi Božinović.

"Treba situaciju prihvatiti što prije bez represija i prijetnji. Ako neodgovornost ugrožava zdravlje drugih, onda je to drugi par rukava", dodao je. 

"Bliski kontakti u smislu svadbi i drugih obiteljskih slavlja trebalo bi izbjegavati. Ne bi trebalo biti nikome u interesu da mu se rođendan ili krstitke pamte po ljudima koji su se inficirali", rekao je Božinović.

Zaprati kanal Večernjeg | Autor :

Boris Rogoznica
REKAO DA JE NE POZNAJE
Boris konačno progovorio o aferi: 'Žao mi je što sam povrijedio najmilije'
Najljepše destinacije za zaljubljene u Zagrebu i okolici
Grad s milijun srca
Nadomak ruke: Najljepše destinacije za zaljubljene u Zagrebu i okolici
  • kurcobolja:

    Eto vidite i sami. Kada se manje testira manje i ima zaraženih. Obustavite testiranje i svi će biti zdravi.

  • sisavac:

    ne trebate se više mučiti, jasno nam je sve. bolest je benigna za 99,9 ljudi. ostalih 0,1% ima probleme, a jako malo njih umre, svi stariji od 80, kronični bolesnici. činjenice, a ne 'vjerovanja'.

  • Gensoman1000:

    Nemoguce... hipohondricari na komentarima se ponasaju kao da je smak svijeta....lol