EUROLIGA Olympiacos ostvario i petu pobjedu

Tomas i Vujčić predvodili Real i Olympiacos

16.12.2008.
u 11:34

Košarkaši Olympiacosa lako su se obračunali s Air Avellinom u 6. kolu skupine A košarkaške Eurolige i nakon 91-66 pobjede proslavili peto slavlje u sezoni.

Kao i u većini pobjeda grčke momčadi minutaža je među igračima ravnomjerno raspoređena, pa se velikim brojkama nema tko pohvaliti. Prvi među jednakima bio je hrvatski centar Nikola Vujčić, kojem je i tek nešto više od petnaest minuta bilo dovoljno za 10 poena, pet skokova i dvije asistencije.

Najviše je u pobjedničkoj momčadi postigao Amerikanac s NBA iskustvom Josh Childress (13). Sa 16 poena, pet uhvaćenih lopti i četiri asistencije u talijanskoj se momčadi istaknuo bivši igrač Cibone Chris Warren, dok je Nikola Radulović, hrvatski košarkaš s talijanskom putovnicom, za dvadeset minuta postigao tri koša i uhvatio dvije lopte.

U predgrađu Atene, u utakmici između Panioniosa i Real Madrida, viđena je drama u kojoj je na kraju više sreće imala domaća momčad koja je slavila 68-66.

Vodili su domaći košarkaši s velikih 28 poena prednosti u 25. minuti utakmice. Semafor je tada pokazivao 55-27, nakon čega im se skratila ruka, pa su istrpili seriju španjolske momčadi 36-3, kojom je madridski klub došao u vodstvo 63-58.

Važno za napomenuti je svakako sjajna igra hrvatskog reprezentativca Marka Tomasa, koji je gotovo sam izrežirao povratak svoje momčadi. Osim toga, pri vodstvu domaćina, Tomas je šest sekundi prije kraja smireno ubacio dva slobodna bacanja za 66-66 i nadu u produžetak.

Ipak, solo prodor Aarona Milesa i mirno polaganje bacili su u sjenu negovu sjajnu partiju.

Tomas je 25 minuta na parketu okončao s 18 poena, tri skoka i tri asistencije, te s osam pretrpljenih prekršaja što mu je donijelo vrijednosni indeks 27, te ga istaknulo kao mogućeg kandidata za igrača tjedna u Euroligi. Domaćina je poenima predvodio Branko Cvetković s 21 postignutim košem.

Aktualni klupski košarkaški prvak Europe i do sada neporaženi CSKA, ispustio je prve bodove. Zbilo se to u utakmici 6. kola skupine D Eurolige, gdje je domaći AJ Milano slavio 80-79.

Rezultatski najslabija momčad skupine kreirala je veliko iznenađenje nadigravši u drugom poluvremenu momčad prepunu zvijezda europske košarke. Uvodne minute nisu dale naslutiti da će moskovska momčad saznati kako je to biti poražen, ali David Hawkins i njegovi suigrači imali su drugačije planove.

Drugi dio utakmice u potpunosti je pripao domaćinu (54-36), a upravo je spomenuti igrač kreirao iznenađenje postigavši 20 poena, od čega i posljednji koš na utakmici. Rusku je momčad s 15 poena (5-7 iz igre) i šest asistencija vukao hrvatski razigravač Zoran Planinić, uvjerljivo najbolji pojedinac poraženog sastava.

U Ciboninoj skupini A Unicaja se lako obračunala u Francuskoj protiv Le Mansa. U pobjedi 87-55 učinkom je prednjačio Boniface N'dong (19 poena, sedam uhvaćenih lopti). Alain Koffi s 15 koševa i 11 skokova pokazao je najviše kod Le Mansa, koji niti nakon šeste utakmice ne zna za pobjedu.

Euroliga, 6. kolo:

Skupina A:
Olympiacos - Air Avellino 91-66
Le Mans - Unicaja 55-87

Redoslijed: 1. Olympiacos 5-1, 2. Unicaja 4-2, 3. Cibona 4-1 (-1), 4. Air Avellino 2-4, 5. Maccabi 2-3 (-1), 6. Le Mans 0-6

Skupina B:
Prokom - Montepaschi 71-83

Redoslijed: 1. Montepaschi 5-1, 2. Barcelona 4-1 (-1), 3. Panathinaikos 4-1 (-1), 4. Prokom 2-4, 5. Nancy 1-4 (-1), 6. Žalgiris 0-5 (-1)

Skupina D:
Panionios - Real Madrid 68-66
AJ Milano - CSKA 80-79
Partizan - Efes Pilsen 83-77

Redoslijed: 1. CSKA 5-1, 2. Real Madrid 3-3, 3. Partizan 3-3, 4. Panionios 3-3, 5. Efes Pilsen 2-4, 6. AJ Milano 2-4