Barcelona Rubin Kazan
Reuters
21.11.2009.
u 15:03

Nogometaši Rubina na svom travnjaku u Kazanu nisu uspjeli pobijediti (0:0) Zenit, za koji je svih 90 minuta igrao Ivica Križanac, u jednome od derbija 29. kola ruske lige, no svejedno su kolo prije kraja osigurali naslov prvaka.

Omogućio im je to domaći poraz moskovskog Spartaka na Lužnikiju od gradskog rivala CSKA-a, koji je slavio 3:2 iako se bori samo za Kup UEFA-e.

Prije utakmice prednost Rubina iznosila je četiri boda (59-55). Da su igrači Valerija Karpina dobili, smanjili bi razliku kolo prije kraja na dva boda razlike i pitanje prvaka ostalo bi neriješeno.

No, Spartaka je daljnje borbe za naslov definitivno oslobodio 22-godišnji golman Soslan Džanajev, vratar koji je na početku sezona s gola istisnuo Stipu Pletikosu. U 89. je minuti, pri 2:2 rezultatu, išao hvatati jak udarac češkog centarfora Tomaša Necida s 20-ak metara. Lopta mu je kroz ruke lagano skliznula u malu mrežicu, dok se on očajan srušio na travnjak.

Domaći su dobro počeli došavši u vodstvo pogotkom brazilskog reprezentativca Alexa u 7. minuti iz penala. Zabio je Brazilac u Panenkinu stilu, majstorski. Na samom kraju poluvremena šestim je prvenstvenim pogotkom ove sezone izjednačio mladi reprezentativac Alan Džagojev, da bi u vodstvo goste svojim prvim pogotkom doveo spomenuti 20-godišnji češki centarfor Necid. Za oba je prva gola gostiju asistent bio srpski reprezentativac Miloš Krasić.

Čeh je došao do brojke od devet ovosezonskih golova.

Nogometaši Rubina  tako su uspjeli obraniti naslov ruskog prvaka, do kojeg su prvi put u povijesti došli prošle godine.

Hrvatski reprezentativac Tomislav Dujmović odigrao je svih devedeset minuta u gostujućoj pobjedi (2:0) njegova Lokomotiva u još jednom moskovskom okršaju, kod Dinama. Strijelci za momčad Jurija Semina bili su reprezentativac Torbinski i Brazilac Vagner.

U posljednjem će se kolu Dujmovićeva momčad, sa Zenitom, Moskvom i CSKA-om, boriti za Kup UEFA-e. Lokomotiv gostuje kod najslabije momčadi lige, budućeg drugoligaša Himkija.

U strijelce se u 29. kolu upisao 24-godišnji bosanski centarfor Mersudin Ahmetović. Zabio je jedini gol za svoju momčad u gostujućem porazu Rostova kod Tomska (2:1) u 29. minuti. Bio je to šesti ovosezonski prvenstveni gol napadača koji je u ljeto 2008. godine stigao u Rostov iz tuzlanske Slobode.