Otkucalo tika-taka! Predsjednik Barcelone: Lionel Messi nije kriv

Chelsea (1)
AFP
24.04.2012.
u 21:20

U uzvratnoj utakmici polufinala Lige prvaka na Nou Campu Barcelona i Chelsea igrali su 2:2. Engleski je sastav od 37. minute igrao s igračem manje. Chelsea je izborio finale u Münchenu koji se igra 19. svibnja

Kakva luda noć za Chelsea, kakav crni tjedan za Barcelonu! Šestoplasirana momčad engleskog prvenstva šokirala je Nou Camp i uskratila Barceloni mogućnost obrane naslova europskog prvaka, usto Barci je u njezinu hramu oduzet i drugi trofej u samo četiri dana. Neće biti prvaci Španjolske ni prvaci Europe, otkucalo je tika-taka, popravaka više nema, u sedam dana bogovi nogometa postali su teški gubitnici.

Herojski otpor

I taj Messi, koji je do prošle srijede zabio 63 gola ove sezone, u najvažnijem tjednu za Barcu “nije se pojavio”. Čak ni s bijele točke nije uspio razbiti prokletstvo Chelseaja, osam utakmica protiv njih bez gola...

A u 43. minuti činilo se da Chelsea plovi prema katastrofi. Bilo je tada čistih 2:0 za Barcelonu i igrač manje, nakon glupog Terryjeva udaranja Sancheza i crvenog kartona. Ali onda je sijevnula kontra, Ramires je zabio za 2:1 i Chelsea je do kraja herojskim otporom uspio odbiti sve Barcine udare.

Na kraju, Torres se u sudačkoj nadoknadi ušetao u gol i nokautirao Barcu. Ovo mu je bio peti gol u šestom istrčavanju na Nou Campu...

– Ovo je nevjerojatan uspjeh, a mnogi su nas otpisali još prije prve utakmice s Barcelonom. Nismo očekivali da ćemo se za finale morati boriti s igračem manje, što nam je znatno otežalo situaciju. Ali baš zato naš pothvat ima još veću težinu. Terry? On je lider ove momčadi, ne ljutim se na njega, ljudski je pogriješiti – kazao je Roberto di Matteo, koji je kao “prijelazno rješenje” na klupi Chelseaja odveo plave u finale FA kupa i finale Lige prvaka, drugi u povijesti kluba (2008. izgubili su od Manchestera u Moskvi).

Chelsea će u Münchenu 19. svibnja igrati bez čak četvorice suspendiranih: Terryja, Ramiresa, Meirelesa i Ivanovića.

Minute su sporo išle

– Naš borbeni duh bio je neopisiv, nevjerojatan! Činilo mi se kako su minute u drugom poluvremenu prolazile dvostruko sporije nego u prvom. Tek kada je Torres obišao vratara Barcelone, bio sam siguran da smo u finalu – kazao je Lampard.

Barcelona je prvi put nakon 20 godina kod kuće prokockala dva gola prednosti, u studenome 1992. šokirao ju je ruski CSKA (3:2). Barca je i tada bila europski prvak, a izletjela je u 2. kolu.

– Za naše ispadanje nije bio presudan Messijev promašeni jedanaesterac. U 180 minuta imali smo toliko šansi, a oni samo tri i prošli su. Takav je nogomet. Ja sam svejedno ponosan na naše igrače i navijače – kazao je Barcin predsjednik Sandro Rosell.

Ostaje li Guardiola na klupi Barcelone?

– Moja je želja da on ostane naš trener. Formirao je sjajnu skupinu igrača, s Guardiolom je Barcelonina igra postala prepoznatljiva - dodao je predsjednik Rosell.

Tijek utakmice

Drugo poluvrijeme:

90' Goooool. Torres je zabio za 2:2

87' Barcelona i dalje pritišće

83' Messi pogodio stativu

82' Alves je ubacio s desne strane, a Sanchez zabio. No, sudac nije priznao pogodak zbog zaleđa

80' Drogba izašao s terena, u igru je ušao Torres

78' Busquets je došao na jednu odbijenu loptu, ali je njegov udarac otišao iznad vrata

74' Fabregas izašao iz igre, ušao je Keita

73' Opsada Chelseajevih vrata, koji se brani sa svih deset igrača u kaznenom prostoru

68' Kalou se našao u dobroj prilici, ali je Valdes uspio izbiti loptu ispred napadača Chelseaja

68' Cuenca izašao s terena, a u igru je ušao Tello

66' Barcelona ponovo pritišće i zatvara obruč oko vrata gostiju

64' Udarac iz kuta za Chelsea

62' Cuenca ušao po lijevoj strani i pucao, ali je njegov udarac zaustavio Čech

58' Chelsea ponovno mijenja. Mata je izašao, a u igru je ušao Kalou

54' Xavi je nabacio s desne strane, ali Sanchez nije dobro glavom pogodio loptu koja je prošla kraj vratnice

53` Drogba je pokušao iznenaditi Valdesa gotovo s centra

49' Messi je promašio jedanaesterac, pogodio je vratnicu

48' Drogba je sapleo Fabregasa u svom šesnaestercu, kazneni udarac za Barcelonu

47' Iniesta je izborio prostor, pucao je prema vratima

46' Barca je odmah jurnula na gostujuća vrata

Barcelona nakon prvih 45 minuta vodi sa 2:1. Chelsea ima prednost iz prve utakmice – 1:0.

Prvo poluvrijeme:

45' Goooooool. Chelsea smanjio na 2:1, strijelac za goste bio je Ramires

43' Goooooool. Iniesta je zabio za vodstvo Barcelone od 2:0, nakon što ga je odlično uposlio Messi

42' Igra se uglavnom oko sredine terena

37' Chelseajev kapetan John Terry dobio je crveni karton jer je sleđa nogom udario Sancheza

35' Goooooool. Barcelona vodi 1:0. Strijelac za katalonsku momčad bio je Busquets na dodavanje Cuence

30' Barcelona kontrolira igru, a gosti se uglavnom brane. I Drogba je na 30-ak metara od svojih vrata

25' Piquéu nije dobro te je morao napustiti teren. U igru je ušao Daniel Alves

20' Nakon dodavanja Xavija, Messi je pucao s desetak metara iskosa, ali opet u vanjski dio mreže.

19' Sanchez je sam izbio pred Čechova vrata, ali Chelseajev čuvar mreže obranio je njegov udarac

17' Barcin vratar Valdes neoprezno je istrčao na loptu te pokupio Piquéa i Drogbu. Izgledalo je grozno jer je branič domaće momčadi na trenutak bio u nesvijesti.

12' Chelsea pravi prvu izmjenu, Cahill izlazi s terena, a u igru ulazi Bosingwa

9' Barca i dalje stišće obruč oko gostujućih vrata

6' Sanchez je primio loptu u kaznenom prostoru engleske momčadi, no njegovo ubacivanje Cahill je blokirao te se usput i ozlijedio

3' Messi je sam probio obranu gostiju i izbio sam pred vratara Čecha, ali mu je lopta prešla preko noge te je pogodio samo vanjski dio mreže

1' Chelsea je krenuo s centra. Utakmicu na Nou Campu gleda 94.629 gledatelja

Sudac susreta je Turčin Cüneyt Cakir.

Sastavi:

Barcelona: Victor Valdes - Piqué, Mascherano, Puyol - Xavi, Busquets - Fabregas, Iniesta - Messi, Sanchez, Cuenca

Chelsea: Čech - Ivanović, G. Cahill, Terry, A. Cole - Raul Meireles, Mikel - Mata, Lampard, Ramires - Drogba

Barcelona je izgubila posljednje dvije utakmice: protiv Chelseaja u prvoj utakmici LP-a i protiv Real Madrida u španjolskom prvenstvu. Izgubili li i treću zaredom , bit će to prvi put nakon 2003. godine. Messi i društvo učinit će sve da se to ne dogodi.