Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 25
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
AMIR ZULIĆ Što psihologija kaže o posrtaju velikanke

I Blanka može naglo otići

11.03.2009.
u 12:15

Zbog velikog propusta Blanke Vlašić, zavirili smo u teoriju sportske psihologije uz pomoć Amira Zulića iz Pondera, tvrtke za psihološku pripremu sportaša. Zulić polira mentalnu higijenu Martine Zubčić i Duje Draganje pa je mjerodavan govoriti i o posrtajima.

Putovanje kroz vrijeme
Razlog podbačaja, kaže Zulić, može biti i takozvani “time travelling”.

– Sportaš zna mislima otputovati i upravo za vrijeme nastupa prisjetiti se lošeg nastupa, što mu poremeti koncentraciju. Oni mogu biti i pod snažnim utjecajem okoline pa se opterećuju nametnutim pobjeđivanjem. A to su misli koje odvlače pozornost s tehnike. Čim počnete razmišljati o krajnjem rezultatu, kvarite trenutačni nastup.

U trenutku iskrenosti Blanka je priznala da ima problema s motivacijom.

– Do manjka motivacije zna doći zbog zasićenja treninzima i režimom života odnosno zbog premalo slobodnog vremena. Bitno mi je da moji sportaši imaju tjedan popunjen normalnim ljudskim obvezama. Sportašu je lakše motivirati se ako je usmjeren na poboljšanje svojih kvaliteta, a ne na trofeje. Ako mu je motiv usavršavanje, da bude bolji nego jučer, motivacija je beskonačna odnosno ide do toga dok sportaš ne osjeti gornju granicu svojih mogućnosti.

Zulić smatra da su Vlašići u Pekingu bili previše usmjereni na zlato.

Život nisu samo pobjede
– Morali su dopustiti mogućnost drugih ishoda. Sportaš u natjecanju mora uživati, a ne gledati na to kao na nešto što mora napraviti. Kad osjetite pritisak, želite ga se što prije riješiti.

Zulić dopušta mogućnost da Blanka jednog dana, poput Janice, na vrhuncu karijere, nenadano objavi da odlazi.

– Kada sportaši prestanu uživati u sportu, trebaju početi s nečim drugim. Ne smiju kvalitetu života mjeriti pobjedama i porazima na sportskom polju. Oni koji znaju svoje vrijednosti izvan sporta, spremniji su prihvatiti i neuspjeh u sportu – ističe Amir Zulić.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata