Rukomet na pijesku (1)
1/5
05.08.2013.
u 19:54

Najboljim vratarem proglašen je Igor Totić, dok je najbolji pivot Drago Vojnović

Protekla dva tjedna u kolumbijskom gradu Cali odvijale su se Svjetske igre, „Olimpijske igre za neolimpijske sportove“. U sklopu Igara po prvi put je u statusu službenog sporta bilo i natjecanje u rukometu na pijesku. 8 najboljih ekipa u obje konkurencije natjecalo se tijekom 3 dana za titulu najboljeg, a naslov je na kraju u obje konkurencije pripao reprezentacijama Brazila. Hrvatska je u muškoj konkurenciji imala svoje predstavnike koji su osvojili brončanu medalju i time nastavili niz
uzimanja odličja na velikim natjecanjima.

Hrvatska je u skupini igrala s Venezuelom (pobjeda 2:0) te selekcijom Katara (poraz 0:2), te je zbog zatvaranja kruga za prolaz u polufinale morala uzeti minimalno set protiv  zadnjeg protivnika u grupi, selekcije Ukrajine. Hrvati u utakmicu ulaze spremno i motivirano te osvajaju prvi set, koji je potvrdio plasman u polufinale. Potom dolazi do opuštanja i utakmica je nakon raspucavanja ipak otišla na stranu Ukrajinaca.

Polufinalna utakmica donijela je  pred 8000 gledatelja ogled trenutno dvije najbolje reprezentacije svjetskog rukometa na pijesku, Brazila i Hrvatske. Odličnom igrom u obrani i napadu, Hrvatska osvaja prvi set rezultatom 19:18. U drugom setu igralo se gol za gol sve do 8 minute kad Hrvati ne uspjevaju realizirati par napada u nizu i rezultat odlazi na stranu Brazilaca. Rezultatom 20:17 utakmica je otišla u raspucavanje gdje se spretnijim pokazala selekcija Brazila obranivši 3 pokušaja za postizanje pogotka.

Nedjeljni dan donio je borbu za broncu protiv selekcije Katara. Pred 9000 ljudi Hrvatska je poslovično otvorila utakmicu dobro, odvojivši se na 6 razlike i održavajući
prednost do kraja seta koja je i narasla na 10 poena razlike. No, u drugom setu-dolazi do opuštanja i selekcija Katara uspjeva dobiti drugi set što je utakmicu opet odvelo u rulet raspucavanja. No, srećom hrvatski su igrači, predvođeni Igorom Totićem koji je obranio 2 protivnička pokušaja, ovaj  put bili uspješniji  čime su osvojili svoju drugu medalju ove sezone (prije mjesec dana osvojili su i europsko prvenstvo u danskom Randersu). U finalu je Brazil lagano potvrdio status favorita pobjedom protiv selekcije Rusije rezultatom 2:0 u setovima.

Hrvatska je također imala i svoje predstavnike u najboljoj postavi turnira. Najboljim vratarem proglašen je Igor Totić, dok je najbolji pivot Drago Vojnović. Za Hrvatsku su nastupali: Valentaković, Jurić, Semren, Horvat, Dumenčić, Totić, Vojnović, Đikić i Paradžik. Izbornik: Davor Rokavec

- Kada se dolazilo u Kolumbiju , svi igrači su priželjkivali borbu za zlato i gledano iz te perspekive nismo u konačnosti zadovoljni, pogotovo zbog propuštene prilike u polufinalu protiv Brazila. No, isto tako mora se  priznati da smo se u početku natjecanja malo mučili s protivnicima, tako da krajnje osvajanje bronce  ocjenjujem uspješnim, pogotovo zbog nastavka izvrsnih rezultata naše reprezentacije na pijesku. (u zadnjih 7 godina osvojena su 4 zlatna, 1 srebrno te 3 brončana odličja na Svjetskim i Europskim natjecanjima,n.a.). Također, htio bih samo pohvaliti izvrsnu organizaciju cijelog natjecanja, s obzirom da su utakmice bile iznimno posjećene: polufinala te borbu za medalje pratilo je oko  10000 ljudi što je ogroman uspjeh i rekord posjećenosti. S ovakvim napretkom rukomet na pijesku pokazuje ozbiljan potencijal za uvrštenje na Olimpijske igre u skoroj budućnosti - izjavio je nakon utakmice Ivan Jurić, ponajbolji igrač hrvatske selekcije u rukometu na pijesku.