Objavljeno vijesti danas: 78
DAVISOV KUP Pobjedom Ivana Ljubičića nad Nikolajem Davidenkom Hrvatska ušla u finale

Fantastični Ljubičić donio finale

import
25.09.2005.
u 13:20

SPLIT - Hrvatska teniska reprezentacija u finalu je Davisova kupa. Ivan Ljubičić je u četvrtome susretu polufinalnog dvoboja između Hrvatske i Rusije s 3:0 (6:3, 7:6, 6:4) u setovima pobijedio prvog ruskog igrača Nikolaja Davidenka. Ruski tenisač protiv goropadnog Ljubičića nije imao nikakvih izgleda. Dvorana je u zadnjoj igri jednostavno eksplodirala. Nosila je Ljubičića tijekom cijelog dvoboja, no na kraju su Splićani gotovo ušli u teren.

A Ljubo im je vratio na najbolji mogući način, pobjedom. Pri prednosti 5:4 za Ljubičića u trećem setu i Davidenkova servisa za ostanak u meču, kraj terena pojavio se i Mario Ančić. Nije gledao susret s ostalima iz hrvatske reprezentacije, prikupljao je snagu i koncentrirao se za svoj mogući nastup. I kao da je osjetio da se bliži kraj. Da će Ljubičić donijeti pobjedu hrvatskoj reprezentaciji. A njegov ga suigrač nije iznevjerio. Uzeo je servis Davidenku ne dopustivši Rusu da osvoji i poen. Te je na kraju s glatkih 3:0 u setovima isprašio hladnokrvnog Rusa.

"Večeras je naša fešta...", zaorilo se dvoranom. A počelo je i ljubljenje, grljenje, točenje pjenušca... Platili su to Ančić i Goran Ivanišević kojima su glave oprane u pjenušcu. Rusima nije bilo ni traga. Nakon čestitanja, negdje su nestali. Nisu očekivali tako brzu kapitulaciju sedmog igrača svijeta. Pogotovo zato što ruski tenisač nije igrao u paru, pa je imao dan odmora, a Ljubičić je u dva dana odigrao 10 napornih setova. - Ruski je izbornik Tarpišev mislio da će izgubiti u paru, pa je odmarao i Davidenka i Južnjog. No, morao je znati da je Ljubo nepobjediv u Davisovu kupu, pogotovo pred takvom publikom - komentirao je oduševljeni izbornik hrvatske reprezentacije Nikola Pilić. Ljubičić je samouvjereno ušao u meč. Čvrsto je u prvome setu držao servis izgubivši samo dva poena u prve četiri servis-igre. Usto, u šestoj igri oduzeo je Davidenku servis te je sa 6:3 zaključio prvi set. Ruski je tenisač uspio zaprijetiti kada je Ljubičić servirao za set, no Ljubo je spasio tri break-lopte. Pokazavši time još jednom veliku psihičku stabilnost. U drugom setu nije bilo prilika za break, pa je odlučivala trinaesta igra. Davidenko je nakon svog servisa odmah osvojio dva poena na Ljubičićev servis te poveo s 3:0. Smireni Ljubičić se vratio, Davidenkovu prednost od 5:3 preokrenuo je na 6:5 u svoju korist. No, ruski je tenisač servisom spasio set-loptu Ljubičića. Ali samo nakratko, jer je izgubio već idući servis, a Ljubo je svojim servisom iskoristio drugu set-loptu za 7:6 u drugome setu.

Nakon što je zapečaćena pobjeda Hrvatske, Pilić je za peti meč, lišen rezultatskog pritiska, odredio Ivu Karlovića, a Tarpišev je povjerenje dao Tursunovu, koji na kraju pobijedio sa 6:4, 6:4. Povijesni finale Hrvatska će igrati od 2. do 4. prosinca.

U finalu sa Slovacima

Protivnik hrvatske teniske reprezentacije u finalu Davis Cupa bit će Slovačka koja je u Bratislavi povela protiv Argentine s nedostižnih 3:1.Treći, odlučujući bod za Slovačku osvojio je Dominik Hrbaty pobijedivši Guillerma Coriu 7-6 (2), 6-2, 6-3.