Cibona - Cedevita
1/5
18.05.2016.
u 20:54

Cedevita je već na poluvremenu imala dvostruko više koševa od gostujuće momčadi (62-31), što je treneru Mršiću ostavilo mogućnost da minutažu raspodjeli na cijelu momčad

Košarkaši Cedevite opravdali su ulogu velikog favorita i s čak 56 koševa razlike 115-59 (29-13, 31-18, 27-13, 26-15) svladala riječki Kvarner 2010 u prvoj utakmici polufinalne serije doigravanja za prvaka Hrvatske, koja je u srijedu odigrana u zagrebačkom Domu sportova.

Do 6. minute je gostujuća momčad uspjela držati korak s aktualnim prvacima i biti na samo dva koša zaostatka (15-13), a onda je momčad Veljka Mršića Riječane ostavila pet minuta bez ijednog ubačaja te serijom 16-0 pokazala u kojem će smjeru ići utakmica.

Cedevita je već na poluvremenu imala dvostruko više koševa od gostujuće momčadi (62-31), što je treneru Mršiću ostavilo mogućnost da minutažu raspodjeli na cijelu momčad, a svi igrači su se upisali i u strijelce. Iako je igrao samo 20 minuta, kapetan Cedevite Miro Bilan ubacio je 23 koša uz šest skokova. Svoju priliku iskoristio je Lovro Mazalin koji je ubacio 12 koševa. Nemanja Gordić je ubacio 14 poena i podijelio pet asistencija, a dvoznamenkasti učinak imali su i Henry Walker (11) i Fran Pilepić (10). Jedini s dvoznamenkastim učinkom u Kvarneru bio je Mauro Veljačić sa 16 koševa.

Kvarner 2010 će u nedjelju, 22. svibnja (17 sati), u riječkoj dvorani Zamet ugostiti Cedevitu u drugoj utakmici polufinalne serije, a sve osim još jedne uvjerljive pobjede i plasmana aktualnog prvaka u treće uzastopno finale, u kojem će ići po treći naslov, bilo bi veliko iznenađenje.

Prije Cedevite neočekivano uvjerljivu je pobjedu ostvarila i Cibona koja je sa 104-79 (30-21, 22-16, 29-20, 23-22) svladala Zadar. Cibona je na poluvremenu imala 15 koševa prednosti (52-37), a do kraja susreta ona je još rasla, da bi u završnici dosegla i +30 (104-74). Zadrani su u konačnici uspjeli s pet završnih koševa ublažiti poraz.

Kod Cibone najefikasniji je bio Amerikanac James Florence sa 19 poena od čega je 14 ubacio u trećoj četvrtini. Nik Slavica upisao je 16 koševa i sedam skokova, Ante Toni Žižić 15 poena i 12 skokova, a Marin Rozić dodao je 14 koševa. Zadrane je predvodio Boris Barać sa 17 poena i 8 skokova. Ivan Marinković ubacio je 12, a Lovre Bašić 11 koševa.

Druga utakmica polufinalne serije igra se u Zadru u subotu, 21. svibnja (20 sati), u kojoj će Cibona pokušati dohvatiti svoje 23. finale, dok će Zadrani pokušati produžiti nadu da se nakon tri godine ponovno mogu naći u završnoj borbi za naslov prvaka.