Nekoliko stotina prosvjednika okupilo se u švicarskom gradu kako bi osudili sudjelovanje Izraela na Eurosongu, koji se održava u vrijeme kada je izraelska ofenziva na Gazu u punom jeku. U Baselu je u subotu navečer izbio kratak sukob između propalestinskih prosvjednika i policije, neposredno prije nastupa izraelske pjevačice u finalu Eurosonga, izvijestio je AFP. Prema švicarskoj novinskoj agenciji ATS Keystone, nisu uzeli u obzir rutu koju je predložila policija.
Policija je koristila suzavac, izvijestio je je AFP. Noseći brojne palestinske zastave, prosvjednici su se okupili iza velikog transparenta s natpisom "Ujedinjeni za Palestinu". Spalili su izraelsku zastavu i američku zastavu.
Na jednom transparentu je pisalo "Pjevamo dok Gaza gori". Također su aktivirane zelene dimne bombe. Izraelsko sudjelovanje izazvalo je kritike i prosvjede tijekom cijelog tjedna Eurosonga, ali je ovog tjedna privuklo malo podrške, unatoč intenziviranju izraelskog rata u Gazi u kojem su već poginuli deseci tisuća ljudi.
FOTO Prepoznajete li ovu bivšu HRT-ovu voditeljicu? Gledatelji i danas žale za njenim odlaskom, a evo čime se bavi
Nastup izraelske pjevačice Yuval Raphael, koja je preživjela napad Hamasa 7. listopada, izviždan je tijekom finala, primijetio je fotograf AFP-a. Švicarska radiotelevizija (SSR) priopćila je da ju je tijekom generalne probe u četvrtak omelo "šest ljudi, uključujući obitelj" koji su nosili "prevelike zastave i zviždaljke". U Ženevi je u subotu više od 2500 ljudi marširalo kroz središte grada kako bi osudili "genocidni stroj izraelske vlade", izvijestila je švicarska novinska agencija Keystone-ATS.
VIDEO Marko Bošnjak otkrio koje su mu najbolje pjesme s Eurosonga
Rezirano, kao I sve ostalo. Otkad to gradjani EU a pogotovo USA studenti podrzavaju bilo koji bliskoistocnu muslimansku drzavu?