Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Oralna higijena
Povratak na članak

Zašto je važno koristiti kvalitetnu pastu za zube?

Pravilna i potpuna oralna higijena počinje pranjem zubi četkicom i pastom za zube!

Komentari 12

DM
domagoj.maricic
18:08 25.08.2017.

Statisticki gotovo da i ne postoji razlika u pranju zuba sa i bez zubne paste. Cilj oralne higijene je mehanicko odstranjenje ostataka hrane i mekih zubnih naslaga a za to je poglavito odgovorna zubna cetkica obicno srednje tvrdoce sa zaobljenim vrhovima vlakana da ne uzrokuje mikro ostecenja zubnog mesa i povrsine cakline ili eksponiranog zubnog vrata te pocetnog dijela korijena zuba. Zubna pasta je izmisljena da pranje zubi ucini prihvatljivijim i ugodnijim te dodatkom aroma da prekrije pojavu neugodnog zadaha iz usta. Istrazivanje ucinkovitosti paste za zube je jos davno provedeno ali nije objavljeno kad su rezultati pokazali da bi to negativno utjecalo na citavu industriju i proizvodnju pasti za zube.

VL
Avatar -HLEBINAC-
-HLEBINAC-
12:39 08.01.2018.

Autorica ovoga teksta veli: "Pasta za zube najbolje je sredstvo za njihovo čišćenje, očuvanje zdravlja i lijepog, blistavog osmijeha te je preduvjet za ugodan zadah. " E skoro nisam pročitao ovakvu glupost !!! Riječ zadah"

VL
VI
Vito
08:43 23.10.2017.

Glavni sastojci pasti su: - Abrazivna sredstva (25-60%), -- Konstituens (20-40%), -- Voda (15-50%),-- Boja (hrvatski - farba // boja je turska riječ) (do 3%), -- Deterdžentne tvari (do 2%), -- Vezivna sredstva (do 2%), -- Aromatične tvari (do 1,5%),--5%),-- Konzervansi, -- Korigens, -- Stabilizatori, -- Slatke tvari, -- Profilaktička sredstva (poput fluora), -- Ljekovite supstance itd.. :::::: Zašto je zubna pasta štetna -- Problem zubne paste i štetnosti sastojaka je puno izraženiji jer zubnu pastu unosimo direktno u usta i kroz sluznicu otrovi brzo ulaze u krvotok. ... Hidrirani silicij-dioksid se upotrebljava kao abrazivno sredstvo. Iako se smatra da je samo silicij u prahu (koji nalazimo u kozmetičkim proizvodima i prašcima za čišćenje) kancerogen ako se udahne, većina zubnih pasti sadrži iste čestice. Ostali štetni sastojci koji se pojavljuju kao sastojci: razni pirofosfati (sastojci za suzbijanje zubnih naslaga), karbomer (sredstvo sa svojstvima gela), saharin (kancerogeni zaslađivač). -- Natrij fluorid-Ovo je najkontroverzniji sastojak. Ovaj sastojak je poznato sredstvo za prevenciju za karijesa te ga dajemo djeci kao prvu stvar ujutro i zadnju stvar na večer. Istraživanja su pokazala kako natrij fluorid uopće ne otklanja niti sprečava nastajanje karijesa, pa znanstvenici ovaj sastojak sada povezuju s deformacijom zuba, artritisom, alergijskim reakcijama i mnogo nepotrebnih smrti godišnje uzrokovanih rakom koji je nastao upravo zbog natrij fluorida.

VL
Avatar DŠ.....
DŠ.....
22:55 13.09.2017.

Zube čiste četkica (manje) i međuzubne četkice (više). Umjesto paste dovoljna je i sol. Ali ne previše da ne ošteti caklinu.

VL
VI
Vito
08:46 23.10.2017.

Aromatične tvari (do 1,5%),-- Arome (okusi) i boje dodaju se da bi proizvod izgledao i mirisao primamljivije i imao ugodniji okus. Oni ne pomažu u čišćenju vaših zuba. Nekim se proizvodima dodaju dodatne kemikalije kako bi se olakšalo brže oslobađanjee arome u ustima – ni one nemaju nikakve veze sa čišćim zubima. Boje se upotrebljavaju da proizvod izgleda privlačnije; npr. titanov dioksid, bijeli pigment i oštro sredstvo koje izaziva nadraženost kože i za koje je utvrđeno da uzrokuje pojavu tumora. Također plave boje E132 i E133 (katran) imaju utvrđena kancerogena i mutacijska svojstva. ---- Deterdžentne tvari (do 2%), -- Propilen glikol (tekućina za kočnice) Ovdje je riječ o bezbojnoj tekućini koja je odličan sastojak antifriza (rashladne tekućine motora), tekućine za kočnice, tekućine za odmrzavanje te deterdženta za rublje, a redovito se nalazi u većini pasti za zube te vodicama za ispiranje usta. Istu se povezuje s kontaktnim dermatitisom, oštećenjima bubrega i abnormalnostima kod jetre. Istraživanja su pokazala kako propilen glikol sprečava rast stanica, uzrokuje smetnje u želucu i crijevima, mučnine, glavobolje, povraćanje, zaustavljanje rada središnjeg živčanog sustava, oštećenja staničnih membrana uzrokujući osipe, suhu kožu i površinska oštećenja kože.

VL
MA
malala
16:25 18.02.2018.

Obavezno bez fluora jer je otrovan i okidac za mnoge bolesti od demencije do raka. Indijci osim muckanja ulja gotovo i ne poznaju nama tipicno pranje zubi pa vidite kako su mnogima blistavo bijeli.

VL
KA
kavomaster
19:11 01.09.2017.

Tako je najbolji asistentu na svijetu .I koristim ovaj tren da se zahvalim na svim pokazanim vjestinama u stomatologiji; koje mi sada omogucavaju da zivim kao car.HVALA jos jednom i veliki pozdrav iz srednje Bosne za gdna dr Maricica od od studenta upisne generacje davne 97/98.:-)p,s Bog Vas blagoslovio i zivite i radite duuugo i sretno.pozz

VL
Avatar KELAVA-DE
KELAVA-DE
21:21 06.03.2018.

halo VL totalna laz sto prodajete narodu maglu skupa pasta nije najbolja pogledajte u nemackoj WAREN TEST a taj clank uklonite

VL
MI
misterxy
05:10 25.09.2017.

Mikrogranule su stetne za zdravlje i oneciscuju vode . Vec su pojedine drzave krenule uvodit zabrane i ogranicavat njihovu uporabu . Losa preporuka , vecernji...

VL
Avatar BUJICA
BUJICA
12:57 13.09.2017.

kavomaster,"Bolje živim nego Ministar"!

VL
Avatar ivo587
ivo587
17:40 07.01.2018.

kad prestanete koristiti pastu onda vidite u kakvom su stvarno stanju vaši zubi. Pasta maskira trule zube.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.