Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 125
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
Što jedemo
Povratak na članak

Voće i povrće iz uvoza zagađenije od domaćeg

Ozoniranjem se efikasno uništavaju mikrorganizmi nakupljeni na površini hrane

Komentari 14

PO
podravacc
02:05 22.02.2011.

i kineski češnjak je domaći... u Kini

VL
LI
liliZG
14:21 21.02.2011.

Pa svi znamo da ono što jedemo nije zdravo, tko nema svoju vlastitu bakicu koja joj hrani kokoš niti neće jesti zdravo, to se odnosi i na sve ostalo, jaja, voće i povrće, ali sve manje ima i tih bakica koje još uzgajaju sve te stvari.................................ali upoznala sam jednu bakicu na trešnjevačkom placu koja je za svoju mrkvu govorila da je prava domaća , a ispod pulta je bila ogromna vreća talijanske mrkve iz koje je vadila tu \"domaću\"...............pa ti onda vjeruj i bakicama...............

VL
BL
Blidinje1
16:17 21.02.2011.

Dakle ovako, /ne znam zašto se ovo ovako brzo rifreša pa mi je pojelo komentar već dva puta, ali dobro/… Naime i laik zna da se uvozne naranče, limuni, grejpi i sl. voće koje zahtijeva dulji transport i proces skladištenjaa osim držanja na umjereno hladnoj temperaturi umače/šprica pristojonom količinom FUNGICIDA. To vam je ono masno, ljigavo, ljeskavo što osjetite pod prstima dok birate u trgovini ili gulite voće. Struka preporučuje to isprati prije upotrebe, pa se to može tek trljanjem pod vrućom vodom, a nekad tek uz malu pomoć sapuna - silazi i to ne u potpunosti. E, to je ono što je gđa „stručnjak“ dobila na površini kod ozoniranja. Kako jedva ide ispiranjem i trljanjem sapunom naravno da je nemoguće skinuti sve s površine bilo kakvim ozoniranjem. Čak je i tada efekt samo površinski kako je dobro istaknuo prof. Herceg. Svaki dubinski efekt bio bi PROTIVAN zakonima fizike, pa i laičke logike. Naravno, DOMAĆE voće, kao ono iz doline Neretve i bliskih susjednih destinacija ne tretira se uglavnom toliko fungicidima, pa ovaj prioblem nije izražen. I zbog toga je domaće bolje. Ali to je samo JEDAN DETALJ u proizvodnji voća. Sve ono čime je tretirano u tijeku rasta i što je ušlo u strukturu ploda kao i tragovi onoga čime se tretiralo tlo i zrak u kojem se biljka razvijala nije moguće samo tako „isprati“ nikakvim trljanjem a kamoli „ozoniranjem“. Stoga ovako ovdje proizlazi reklama za aparat za ozoniranje. Uklanjanje hormona i sl. ;))))))))) Članak - neprofesionalan, „stručnjakinja“ za: marketing ozonatora!

VL
SA
sanjin003
16:43 21.02.2011.

blidinje.što se tiče voća tipa naranča,grejp i limun;pričaš o tome kako ga se naporno pere.je li ti kad palo na pamet da ga,hm,ne znam,oguliš ? :) puno je veći problem što se tiče kemikalija voće koje se jede s korom,tipa jabuke,kruške i sl.a naranče i grejp kad oguliš velika većina tog lošeg ode s korom

VL
BL
Blidinje1
17:01 21.02.2011.

Sanjin, zahvaljujem na komentaru, ALI nisam toliko blesav da jedem to voće neoguljeno...;))), tu se radi o teome da to jako ostane na prstima dok se guli i zato kod jedenja uđe u organizam s prstiju...ako si pažljivo čitao baš sam o tome pisao. Jabuke i kruške ISTO GULIM, bez obzira što se time odričem velikog broja vitamina, ali često se špricaju i po 16 puta. pa je dio zahvaćen i pod korom, no dobro, ne treba pretjerivati.

VL
SA
sanjin003
17:42 21.02.2011.

kupiš bio ili nešpricane jabuke,ima ih

VL
BL
Blidinje1
19:14 21.02.2011.

Naravno, to je najbolje, ako možeš i znaš ljude, moji imaju na selu jonatanke i petrovače na majdi koje skoro ništ ne špricaju..njam! Al se pojedu do pola zime.

VL
Avatar ciril
ciril
21:18 21.02.2011.

Ne ulazim u diskusiju sto je zdravije a sto nije nego je istinito i sigurno da jedemo samo svoje voce, povrce i meso mi bi jednostavno bili gladni. Kod nas kg krumpira danas stoji oko 4 kn a u SRNjj upola manje. O mesu i mlijeku da ne pricamo. Lijep pozdrav.

VL
MI
MINERVA
21:20 21.02.2011.

Neću više čitati ovakve članke, jer će mi zgaditi svu hranu. Blaženo neznanje!

VL
LO
lojtra
22:08 21.02.2011.

ciril, Kila krumpira (2 klase, kalibrirano po krupnoći) od našeg seljaka košta 1 kunu a može se naći i jeftinije! Naravno, po toj cijeni je samo ako kupiš neposredno nakon vađenja pa seljak s time više nema posla ni troškova. Na taj način se možeš jednostavno, jeftino i kvalitetno opskrbiti do proljeća, ali samo ako imaš kamo pospremiti da se ne smrzne. Međutim, ako pričamo o dnevnoj kupovini \"po kilu\" onda je i logično da je u NJ jeftinije. Imaju veća skladišta i svu kemiju iz svoje proizvodnje. No taj je krumpir slabe biloške kvalitete. Isto tako ljudi ne znaju koliko je lošije kvalitete (u usporedbi s običnim) - navodnjavano povrće i voće iako ljepše izgleda.

VL
CR
crnaguja1950
23:06 21.02.2011.

dobro jutro VL! kolko vam je trebalo da to skužite mislim ,fina mrkvica iz kazahstana,peršin iz bolivije,ćčešnjak iz kine,krumpir iz egipta(e taj mi je najdraži jer sam 2 puta od njega dobio gadan osim i svrab),savinjetina iz nizozemske,paradajz iz španjolske......prekrasna i fina robica,za prste polizat,naravno,ako nakon kon zumacije iste ostane išta mesa na prstima to što se u hrvatsku uvozi je zadnji šljam,smeće nad smećima,govna,to je ono što ni zadnji klošar iz nizozemske ili neke druge zemlje ne bi pojeo već bacio na pod.e to mi uvozimo,time nas truju jer eto,naše povrće iz vrane ili pakoštana je \"skupo\",ne valja ni ono iz slavonije a lički krupir je baš odvratan.navalite hrvati,samo navalite na jeftino i fino

VL
GU
Gustavo
23:59 21.02.2011.

A ja se pitam radi čega me zeza probava, izbacujem sve iz trgovine i jedem domaću hranu samo gdje da je kupim?

VL
TM
tesla moj ponos
15:03 24.02.2011.

Ja sve što mogu utopim u jabučnom octu. Ili operem u bilo kojem octu. . Pa šta bude.

VL
CV
cvijece
22:40 24.02.2011.

Izbrisali mi komentar,pitam se kamo bi čovjek mogao pobjeći od junky food - uzgajati svoje na gredici - ah sve je to pusta tlapnja ...

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.