Perilica rublja za vas obavlja puno posla, stoga bi bilo u redu uzvratiti joj uslugu jednostavnim održavanjem da bi ostala čista, uredna i ugodnog mirisa. Time ćete spriječiti nakupljanje nečistoća i neugodnih mirisa, a perilica će bolje funkcionirati i trajati duže. Mnogi noviji modeli dolaze sa značajkom samočišćenja, a ako je i vaša perilica takva, pogledajte priručnik da biste saznali što točno činiti i koliko često. No, ovo je nekoliko općih koraka za čišćenje izvana i iznutra ovog iznimno važnog uređaja, piše HowStuffWorks.
Prvo se bacamo na čišćenje bubnja. Provjerite je li prazan prazna te, ako nijem izvadite sve iz njega. Koristite tablete za čišćenje perilice ili tekući izbjeljivač. Većina strojeva za tu svrhu ima posebnu ladicu samo za izbjeljivanje koju trebate napuniti do vrha. Ako nema ladice za izbjeljivač, ulijte pola šalice izbjeljivača u bubanj nakon što se napuni vodom. Ako koristite tablete, stavite ih na dno bubnja.
Nakon što je otapalo za čišćenje na mjestu, zatvorite vrata perilice i odaberite ciklus "čišćenje". Ako vaša mašina nema taj ciklus, postavite je na ciklus "ispiranja vrućom vodom". Za perilice s gornjim punjenjem preporučuje se dodatni ciklus ispiranja i centrifugiranja nakon ciklusa "čišćenje" da bi se isprali svi preostali deterdženti. Kada je sve gotovo, otvorite vrata perilice i ostavite je tako da se osuši na zraku.
Možete koristiti i 4 litre bijelog octa te 500 grama boraksa da biste očistili perilicu. Ulijte ih u bubanj i pokrenite najduži i najtopliji ciklus koji vaš stroj nudi. Za strojeve s prednjim punjenjem, umjesto toga, ulijte ocat u posudu za izbjeljivanje. Nakon što je gotovo, temeljito obrišite bubanj čistom krpom i ostavite vrata odškrinuta da se potpuno osuše. Zatim je vrijeme je za čišćenje dozatora.
Izvucite ladicu dozatora dok ne osjetite otpor. Neke perilice imaju ladice koje se mogu izvaditi, ali druge nemaju. Čak ni one ladice koje se mogu izvaditi nisu prikladne za pranje u perilici posuđa, pa ih nemojte stavljati u suđericu. Koristite čistu, vlažnu krpu za brisanje ladica dozatora. Još bolje je ako imate maramicu za čišćenje specifičnu za perilicu rublja. Možete koristiti nježno sredstvo za čišćenje ako je potrebno. Na kraju ladice osušite ručnikom.
Nakon što ste perilicu očistili iznutra, trebate je očistiti i izvana, a taj je dio stvarno lagan. Obrišite vanjski dio stroja maramicom za čišćenje, spužvom ili vlažnom krpom. U tu svrhu koristite blaga sredstva za čišćenje te ne koristite ništa što bi moglo izgrebati površinu stroja. Na kraju, ne zaboravite na vrata. S pomoću maramice za čišćenje ili vlažne krpe pažljivo obrišite unutarnju stranu vrata perilice.
GALERIJA: Stručnjak za čišćenje otkriva 10 mjesta koje većina ljudi zaboravi usisati
Ako imate perilicu s prednjim punjenjem, imajte na umu da se vlaga može nakupiti iza gumene brtve i uzrokovati neugodne probleme s plijesni. Svakako očistite vanjsku stranu gumene brtve. Zatim podignite rub brtve vrata i obrišite ispod i iza nje. Obavezno ostavite vrata stroja otvorena između pranja da bi se unutrašnjost mogla osušiti. Taj je korak osobito važan ako imate perilicu rublja s prednjim punjenjem.