Za uspješno obrazovanje nije važno samo sjediti na nastavi i primati teorijsko obrazovanje, a sve modernije metode učenja ističu kako je iskustvo, koje se dobiva prije svega kroz praktični dio nastave, presudno za razvoj vještina prijekopotrebnih za daljnji profesionalni napredak i bolju konkurentnost na tržištu rada.
Upravo zbog toga treba pohvaliti inicijative tvrtki da surađuju sa školama i fakultetima, omogućivši učenicima i studentima u svojim područjima djelovanja profesionalno usavršavanje i primjenu naučenog znanja jer bez dobre prakse, ono ne može zaživjeti.
Jadranka turizam d.o.o. tvrtka je koja pod brendom Lošinj Hotels & Villas okuplja pet hotela, 11 restorana, vile, apartmane, a pod brendom Camping Cres & Lošinj upravlja s čak četiri kampa, na najatraktivnijim lokacijama otoka Lošinja i Cresa, s kapacitetom više od 3.500 gostiju. Jadranka Turizam svoj Odjel hortikulture uspostavila je 2019. godine, a u suradnji s Agronomskim fakultetom u Zagrebu, 2022. godine pokrenula je program stručne prakse kojim je studentima omogućila upoznavanje i specijaliziranje upravo za mediteransko bilje.
Kako se program u kojem su sudjelovali studenti pokazao iznimno uspješnim, ove je godine isti program otvoren i za učenike Agronomske škole u Zagrebu. No iz Jadranke turizma otišli su i korak dalje - za najuspješnije praktikantice otvorena je i mogućnost stipendiranja od strane poduzeća, kao i mogućnost zaposlenja u odjelu hortikulture po završetku školovanja.
Ove godine priliku za stručnu praksu dobile su dvije studentice krajobrazne arhitekture s Agronomskog fakulteta u Zagrebu i četiri učenice Agronomske škole Zagreb, a kako bismo vam što bolje približili njihova pozitivna iskustva, koje su stekle tijekom mjesec dana svog boravka u Odjelu hortikulture, odlučili smo kratko porazgovarati s nekima od njih.
Kako Agronomski fakultet i brend Lošinj Hotels & Villas imaju ugovor o suradnji za nekoliko studenata, tako je i studentica 3. godine, smjera Krajobrazna arhitektura, Felicita Prskalo, pronašla svoje mjesto među praktikantima u Odjelu hortikulture.
Felicitu Prskalo smjer Krajobrazne arhitekture otkrila je slučajno kada je upisala Agronomski fakultet, i oduševila se – bio je to spoj prirode i na neki način arhitekture, koja ju je zanimala od malih nogu.
– Na trećoj godini imamo kolegij stručne prakse pa nam je profesorica proslijedila obavijest, kao članovima Udruge studenata krajobrazne arhitekture, da su otvorena mjesta za stručnu praksu. Kako se najbolje uči iz primjene znanja na terenu, a u Zagrebu se praksa većinom može odrađivati u uredima, odlučila sam se za, po meni, bolju opciju prakse, a veliki plus je taj što je na moru.
Unutar mjesec dana prakse, kako priča Felicita, isprva su s direktorom Odjela hortikulture Ivanom Slavičekom i voditeljima pojedinih zona obilazili vrtove, krovne vrtove i atrije hotela i vila te šetnice koje održavaju, a potom su bili podijeljeni u skupine u kojima su s ostalim kolegama svakodnevno radili od 6 ujutro do 13:30 sati.
– Tijekom prakse sam puno toga naučila, ali i ponovila neke stvari koje smo učili na različitim kolegijima vezanim uz biljke i tla. Ovo me iskustvo obogatilo i znanjem i mrežom novih poznanstva. S obzirom na to da se krajobrazna arhitektura počela itekako cijeniti po cijeloj našoj jadranskoj obali, važno je upoznati se s biljem na Mediteranu – priča studentica.
Tijekom prakse od mjesec dana studentica Felicita obogatila je svoje znanje s različitih područja hortikulture: naučili je kako funkcionira navodnjavanje travnjaka, kako se orezuju biljke, kako se održavaju travnjaci pa i kako se upotrebljavaju strojeve za orezivanje. Također, kako je baš tijekom njihova boravka bilo nekoliko jačih oluja, naučili su i kako zaštititi biljke od nepogoda te su sudjelovali u žurnom saniranju i čišćenju površina.
– Naučila sam koje dijelove biljaka treba orezivati i kada te kako će izrasti novi dijelovi biljaka. Isto tako, kako se unaprijed planira oblik i kako će to sve izgledati kao cjelina u prostoru, što je iznimno važno za našu struku i stvaranje različitih ambijenata i razina privatnosti te povećanja slojevitosti vegetacije – priča Felicita.
Kako je cijela praksa bila usmjerena na mediteransko bilje, Feliciti se otkrio cijeli jedan novi svijet.
– Njega mediteranskog bilja je iznimno važna zbog jakog vjetra, suše, tla i same posolice, no imamo dosta vrsta koje su otporne na sve te uvjete, a ono što je možda najbitnije je redovno zalijevanje ili automatsko navodnjavanje jer znamo koliko je i samom čovjeku bitna voda – otkriva nam Felicita svoje spoznaje s Lošinja.
Iako na početku nije uopće bila svjesna koliko će joj dobrih stvari donijeti praksa, priznaje da je stekla važna poznanstva za neke buduće suradnje te srela osobe koje su je motivirale za napredak u poslovnom svijetu, ali i privatnom životu.
– S obzirom na to da mi studenti tek ulazimo u svijet biznisa i struke, ovo je velika prilika, odskočna daska za budućnost i na tome sam zahvalna – kaže Felicita Prskalo.
Lucija Mišura voli biljke i voli se brinuti o njima, a nakon predivnoga iskustva na Lošinju i svih novostečenih znanja, priznaje kako će možda ipak jednoga dana odabrati holtikulturu kao svoj životni poziv.
Lucija se odlučila prijaviti za obavljanje prakse na nagovor svoje profesorice Baškarić koja joj je ovaj projekt Jadranka turizma najavila mjesecima prije negoli se trebalo prijaviti.
– Shvatila sam da je to idealna prilika za naučiti nešto više, ući u svijet hortikulre i vidjeti hoću li se tu prepoznati pa nastaviti u tome smjeru. Ono što me također privuklo je činjenica da ću mjesec dana provesti na jednom od najljepših hrvatskih otoka uz osiguran besplatan smještaj i hranu. Budući da volim izazove i nove stvari, upoznavati nove ljude i boraviti u prirodi, mogu reći da je ovaj projekt za mene bio pun pogodak – priča nam Lucija.
Tijekom mjesec dana, koje je provela radeći u hortikulturi na Lošinju, naučila je rezati i oblikovati ružmarin i mirtu, šišačicom šišati ružmarin, a zbog jakog vjetra je svako jutro prije doručka lepezama skupljala iglice s travnjaka.
– Neki zadaci su bili naporni, ali sve smo ih rado odradili. Rezali smo ocvalu gauru, hortenzije i lavandu, uklanjali korov, rezali vodopije na limunu i maslini, rezali cinerariju, smilje, napete, balote i jasmin, a proučavali smo i drip navodnjavanje – kaže Lucija.
Skoro svaki dan, kako kaže, bio je ispunjen nečim novim i nikada joj nije bilo dosadno.
– Brzo smo se uklopili i osjećali kao dio tima jer su nas svi prihvatili. Radno vrijeme je počinjalo u 6 ujutro i završavalo u 13:30, osim za vrijeme velikih vrućina, kada smo završavali u podne. U slobodno vrijeme smo se kupali, istraživali grad, odmarali se i družili – veselo priča Lucija.
Lucija naglašava kako je na Lošinju susrela predivne ljude koji su joj doslovno “uljepšali mjesec dana života”.
– Posao koji sam radila je predivan. Biti u prirodi, okružen biljkama – nema ništa ljepše! Za mene je to bio odmor za dušu i definitivno bih ponovila ovo iskustvo – priznaje Lucija.
Lucija je oduševljena i načinom na koji turisti doživljavaju biljke koje rastu oko hotela i vila LH&V te smatra da uređenje okoliša uvelike utječe na ugodan odmor i opuštanje.
– Prvo što gosti vide, prije recepcije i bilo kakvog kontakta s osobljem hotela i vila, jest uređenje oko objekta, a znamo da je prvi dojam najvažniji. Zelenilo i ugodna okolina čine odmor opuštenijim pa sam mišljenja da svaka velika firma treba brinuti o izgledu eksterijera. Htjela bih također napomenuti da LH&V ima svoj Odjel hortikulture koji brine o vrtovima hotela, privatnih vila, restorana i svega ostalog u sklopu Jadranke turizam te da cijele godine brinu o izgledu zelenila, a ne samo za vrijeme sezone – primjećuje Lucija.
Za kraj, Lucija je istaknula kako joj je sudjelovanje na praksi u Odjelu hortikulture bilo iznimno važno iskustvo jer sklopila nova poznanstva, za koja vjeruje da će trajati, i stekla nova znanja koja ne bi mogla niti na jednom drugome mjestu.
– Izdvojila bih našeg mentora Zvonimira i mentoricu Luciju koji su se zaista trudili kako bismo se uvijek osjećali ugodno na poslu. Oni će nam ostati u srcu kao jedna posebno lijepa uspomena. Razmišljam se vratiti na Lošinj, ali vidjet ćemo kamo će me život odnijeti – kaže učenica Lucija Mišura.
Sadržaj donosimo u suradnji s Jadranka turizmom.