Izdavač i autor Ivan Sršen otvorio je knjižaru i prvi zagrebački antikvarijat specijaliziran za knjige na engleskom u dvorištu kafića Sedmica, koji sadrži oko šest tisuća naslova na policama, od kojih je 3.500 na engleskom, a 2.500 na hrvatskom, ispričao je za Hinu.
Sršen je rekao da je antikvarijat otvoren u dvorištu kafića Sedmice koji već 35 godina okuplja zagrebačku umjetničku alternativnu scenu, istaknuvši da je to mjesto u koje se knjižara prirodno uklapa i nadopunjuje donjogradsko dvorište.
Za vrijeme fakulteta Sršen je radio u knjižari Konzor, gdje je, kako kaže, otkrio ljubav prema radu s knjiga. Dodao je da mu je knjižarski posao bio najljepši te da se uvijek htio vratiti k tome. Sandorf kao izdavač postoji 18 godina, ima više od 400 objavljenih naslova pa im je, kaže, bilo logično da otvore knjižaru.
Antikvarijat su otvorili po uzoru na knjižaru Konzor, koja je istodobno bila knjižara i antikvarijat, pa su se na policama nalazile i rabljene i nove knjige. U knjižari je trenutačno oko šest tisuća naslova, od čega je 3.500 na engleskom, a oko 2.500 na hrvatskom jeziku. Engleski su naslovi rabljeni, dok su hrvatski novi.
Kazao je da je otvorio prvi engleski antikvarijat u Zagrebu po uzoru na susjedne zemlje, u kojima su takvi antikvarijati uobičajeni, istaknuvši da gotovo svi u svijetu čitaju engleski.
„Svi mi čitamo engleski kao neku 'lingua francu' književnosti u današnje vrijeme, a s druge strane jako puno ljudi, pogotovo mladih, u Zagrebu, odnosno u Hrvatskoj čita engleski“, istaknuo je Sršen razlog zašto je otvorio knjižaru.
Posljednji razlog otvaranja antikvarijata jest to što se ondje mogu pronaći knjige kojih inače nema na policama knjižara ili drugih antikvarijata. Pritom je istaknuo posebne naslove iz kolekcije: prvo izdanje prijevoda romana „Od dvorca do dvorca“ Louisa-Ferdinanda Célinea, prvo izdanje „Drama“ Harolda Pintera, knjigu o grčkoj filozofiji iz 1906. te „Olivera Twista“ iz 1922. ili 1923. godine.
Rekao je da su se koncentrirali na kvalitetnu domaću beletristiku i publicistiku te najbolje što se nudi od književnih prijevoda, poput Kundere i Bernharda u hrvatskom prijevodu te Murakamija, pisca koji je popularan. Napominje da primaju narudžbe za knjige iz Hrvatske.
Kontingent od 3.500 do 4.000 knjiga za engleski antikvarijat nabavio je u Amsterdamu, koji se kroz povijest nazivao prijestolnicom knjige Europe, a knjige je kupovao na veliko. Objasnio je da nije mogao pregledati svaku knjigu, već je izbor procjenjivao na temelju nekoliko nasumično odabranih kutija.
Antikvari i preprodavači rabljenih knjiga, kaže, imaju velika skladišta u kojima su knjige već sortirane prema tome koliko se dobro prodaju. Tako je, primjerice, u skladištu s oko 100 kutija otvorio četiri do pet kutija, pregledao njihov sadržaj i na temelju toga odlučio koje će kutije uzeti. Dodao je da zbog takvog načina nabave nije mogao znati što će točno dobiti, ali je mogao otprilike procijeniti kvalitetu i raznolikost ponude.
Nakon što su knjige stigle u Zagreb, uslijedio je veliki posao razvrstavanja i procjenjivanja te određivanja konkretnih cijena za police. Istaknuo je da je tek tada svaka knjiga prošla kroz njegove ruke te da je vrlo zadovoljan konačnim izborom. Nadodaje da je najveća prednost knjižare što imaju veliki izbor knjiga na engleskom koje se ne mogu naći nigdje drugdje u Zagrebu, niti u Hrvatskoj.
"Većina naših posjetitelja ovih desetak dana koliko radimo su, naravno, domaći ljudi koji primarno čitaju hrvatski, ali većinom prodajemo knjige na engleskom jer tih knjiga nema u drugim knjižarama u Zagrebu“, rekao je Sršen. Prostor je prilagođen i za književna događanja, s predstavljanjima s kojim će krenuti od rujna. U dogovoru sa Sedmicom, Sandorf u dvorištu funkcionira kao knjižara-kafić. Ivan ističe da svatko može uzeti knjigu, sjesti vani u dvorište, čitati bez obaveze kupnje.
Ivan Sršen od 2007. godine suvlasnik je i urednik u Sandorfu, nakladničkoj kući i agenciji za zastupanje hrvatskih pisaca u inozemstvu.