Tisuće umjetnika prozvali su slavnu aukcijsku kuću Christie's da otkaže veliku aukciju umjetnina stvorenih umjetnom inteligencijom, zakazanu za 20. veljače, tvrdeći da tehnologija koja stoji iza tih radova kontinuirano provodi "masovnu krađu", piše The Guardian. Christie's pak svoju aukciju "The Augmented Intelligence" pompozno najavljuje kao prvu takvu posvećenu isključivo umjetnoj inteligenciji, ističe da sadrži 20 lotova (komada umjetnina za koje se kupci nadmeću) s cijenama u rasponu od 10.000 do 250.000 dolara, a među njima su i djela umjetnika Refika Andanola pa i pokojnog pionira umjetnosti umjetne inteligencije Harolda Cohena.
Pismo kojim se poziva otkazivanje aukcije do sada je potpisalo 3000 umjetnika i kulturnih radnika, uključujući Karlu Ortiz i Kelly McKernan koje su već tužile AI tvrtke zbog osnovanih sumnji da su njihovi alati za generiranje slika koristili njihov rad ili dijelove njihovih umjetničkih djela bez ikakva dopuštenja.
U pismu bojkota između ostalog piše: "Mnoga 'umjetnička djela' koja namjeravate ponuditi na aukciji stvorena su korištenjem AI modela za koje se zna da su bez licence obučeni na radovima zaštićenim autorskim pravima. Ti modeli i tvrtke koje stoje iza njih iskorištavaju nas ljudske umjetnike koristeći naš rad bez dopuštenja ili naknada za izradu komercijalnih AI proizvoda. Vaša podrška tim modelima i ljudima koji ih koriste dodatno potiče masovnu krađu umjetničkih radova od AI tvrtki."
Naime, korištenje tehnologije koja podupire chatbotove i alate za generiranje slika kao što su Stable Diffusion i Midjourney – već je neko vrijeme bojno polje između kreativaca i tehnoloških kompanija, a mnogi slikari, pisci, izdavači i glazbenici pokreću tužbe zbog navodnog kršenja autorskih prava.
U ovom konkretnom slučaju aukcije koja se priprema u Christie'su, britanski skladatelj Ed Newton-Rex koji je i jedan od potpisnika protestnog pisma, rekao je The Guardianu da su za najmanje devet djela koja će biti ponuđena na aukciji korišteni modeli neovlašteno bazirani na djelima umjetnika.
Glasnogovornik Christie'sa odgovorio je na optužbe da je "u većini slučajeva" umjetna inteligencija korištena za stvaranje umjetnina za aukciju, bila uvježbana na "vlastitim inputima" umjetnika. "Svi umjetnici koje na aukciji nudimo imaju jake multidisciplinarne umjetničke prakse, a radovi nekih od njih već su u vodećim muzejskim zbirkama. Dakle, za radove na ovoj aukciji umjetnici su koristili umjetnu inteligenciju kako bi poboljšali svoje opuse i u većini slučajeva AI je korišten na kontroliran način, s podacima koji su generirani na temelju vlastitih inputa umjetnika", stoji u priopćenju.
Njihovu tvrdnju donekle je potvrdio i britanski umjetnik Mat Dryhurst koji sudjeluje na aukciji. Za The Guardian je rekao da mu je jako stalo do pitanja autentičnosti u umjetnosti te pojasnio da rad koji je izradio sa suprugom Holly Herndon, a koji će na aukciji biti ponuđen za procijenjenu svotu od 70.000 do 90.000 dolara, zapravo njihovo istraživanje o tome kako se "umjetnički koncept" njegove žene pojavio u javno dostupnim AI modelima, što je smatraju, apsolutno unutar njihova prava.
Kako bilo, činjenica jest da je u pitanju sivo područje umjetnosti koje će, dokle god ne bude precizno zakonski regulirano, izazivati još brojne kontroverze, ali i tužbe.