Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 128
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
adaptacija agathe christie

"Prema ništici" s modernim dodacima: traumatizirani detektiv, oralni seks i pokoja psovka

Prema ništici
BBC
11.04.2025.
u 10:00

Smještena u zadivljujuće okruženje obalnog dvorca u Devonu, priča počinje kao naizgled ugodno okupljanje koje se brzo raspliće u mrežu tajni, zamjeranja i neizbježnog ubojstva

Svako ubojstvo ima svoj trenutak nastanka – svoje sjeme, svoju nultu točku. Ova ideja temelj je najnovije BBC-jeve adaptacije Agathe Christie, trodijelne serije "Prema ništici" (Towards Zero). Raskošna i zadivljujuća obrada jednog od njezinih manje poznatih, ali slojevitih misterija označava povratak zlatnom dobu detektivske fikcije, za razliku od recentnih, mračnijih adaptacija. Uglađena, vizualno prelijepa i duboko zadovoljavajuća, uspješno spaja klasični šarm Christie s dovoljno modernih nijansi za ravnotežu.

Smještena u zadivljujuće okruženje obalnog dvorca u Devonu, priča počinje kao naizgled ugodno okupljanje koje se brzo raspliće u mrežu tajni, zamjeranja i neizbježnog ubojstva. Christie je bila majstorica iskorištavanja napetosti zatvorenog prostora, a "Prema ništici" uživa u tome. Sam dvorac Gull's Point djeluje kao lik, čiji elegantni interijeri i pogledi na litice oštro kontrastiraju s tinjajućim napetostima među gostima. Produkcija je topla i raskošna – povijesni detalji su izvrsni, kostimi bogati, a kinematografija sve obavija zlatnim sjajem koji pojačava osjećaj dekadentnog, ali nelagodnog društvenog skupa. Vizualni stil je sofisticiran i atmosferičan, često uspoređivan s vrhunskim produkcijama poput "Bijelog lotusa", iako bez izražene satire.

Glumačka postava posebno je snažna. Hollywoodska legenda Anjelica Huston pruža zastrašujuću izvedbu kao matrijarh Lady Tressilian, prikovana za krevet, čiji dom postaje pozornica za tinjajuće ogorčenosti i zakopane istine. Njezine replike su britke, a prisutnost dominantna unatoč fizičkoj ograničenosti. Oliver Jackson-Cohen igra Nevillea Strangea, šarmantnog, ali kompleksnog tenisača čiji zamršeni ljubavni život potiče veći dio napetosti. Mimi Keene (poznata iz serije "Sex Education") impresionira kao Kay Strange, Nevilleova glamurozna, ali problematična nova supruga, koja pokušava "uživati" na medenom mjesecu nakon skandaloznog razvoda koji je uključivao Nevilleovu bivšu suprugu Audrey (Ella Lily Hyland). Naravno, i Audrey je pozvana na okupljanje, osiguravajući da napetost nikada ne popusti.

Ansambl zaokružuju uvijek besprijekorni Clarke Peters kao obiteljski odvjetnik Treves, Khalil Ben Gharbia kao sitni kriminalac Luis Morel, Anjana Vasan kao Tressilianina družbenica Mary i Jack Farthing kao nervozni, misteriozni Thomas Royde. Zajedno stvaraju "večeru iz pakla". Iako Christie često okružuje svoje misterije bogatim i lijepim ljudima, ova adaptacija naglašava koliko su zapravo neugodni – djetinjasti, hiroviti, privilegirani i općenito prezrivi.

"Prema ništici", roman Agathe Christie
Foto: BBC

Svu tu glamuroznost potkopava Matthew Rhys kao neuredni, traumatizirani inspektor Leach, koji dodaje umornu, ali odlučnu prisutnost. Njegov lik, kompozit stvoren od nekoliko likova iz knjige i opterećen PTSP-om iz Prvog svjetskog rata, predstavlja jedan od modernijih elemenata. Adaptacija se odvija u klasičnom Christie stilu: okupljanje gdje uljudnost puca pod tanko prikrivenim neprijateljstvom, kuća puna gostiju s pritužbama i neizbježno otkriće da svatko nešto skriva. I, naravno, ubojstvo... na kraju. Ritam je postojan, s napetošću koja postupno raste do klimaktičnog otkrića u posljednjoj epizodi.

Ono što "Prema ništici" čini posebno privlačnim jest utješna poznatost, ali postoje i moderni dodaci – spomenuti traumatizirani detektiv, iznenađujuća scena oralnog seksa na stubištu i pokoja psovka. Ipak, ti dodaci djeluju prikladno, dajući seriji potrebnu oštrinu za današnju publiku. Adaptacija vjerna riječi knjige možda ne bi rezonirala na isti način. Koliko god bila vizualno zanimljiva, serija je prilično usporena, pa na trenutke i dosadna. Naime, za prvo ubojstvo trebali smo čekati do kraja druge epizode. Iako možda neće oduševiti one koji traže brzu akciju ili potpunu vjernost originalu, predstavlja solidan i stiliziran dodatak bogatom opusu ekranizacija djela "kraljice zločina".

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata