Treće izdanje Zagrebačkog opernog festivala u utorak je počelo fenomenalnom produkcijom "Werthera" u izvedbi Opere HNK u Zagrebu, no bio je ovo samo uvod u raznovrstan i bogat repertoar koji nas očekuje sljedećih dana. Sve do 20. rujna na velikoj pozornici zagrebačkog HNK gostovat će brojna renomirana kazališta, a već večeras očekuje nas izvedba Puccinijeve opere "Manon Lescaut", koju donose umjetnici Slovenskog narodnog gledališča Opera in balet iz Ljubljane. Samo tri dana kasnije, 15. rujna, na scenu će stati Sofijska opera i balet, koja će izvesti Wagnerovu "Die Walküre", slijedi koncertno-scenska predstava "Arijadna živi", koja će, u izvedbi ansambla Dialogos pod umjetničkim vodstvom Katarine Livljanić, biti izvedena 17. rujna, a festival 20. rujna zatvara Verdijev "Otello" u izvedbi Slovenskog narodnog gledališča Maribor.
– Festival je od svojega osnutka oblikovan kao dinamična platforma koja povezuje domaće i međunarodne operne umjetnike, potičući kreativnu razmjenu i umjetničku suradnju. Višeslojna je važnost ovog festivala jer s jedne strane publici pruža jedinstvenu priliku da na jednome mjestu doživi raznolike estetske pristupe opernim djelima koja trenutačno nisu dio repertoara zagrebačke scene, a izvode ih renomirana europska kazališta. S druge strane, festival našem ansamblu i umjetničkom timu omogućuje da već na početku sezone pokažu svoj puni stvaralački potencijal. Time festival ne samo da potiče suradnju s inozemnim umjetnicima nego i dodatno učvršćuje međunarodni ugled zagrebačke Opere kao relevantnog i prepoznatljivog opernog središta na europskoj kazališnoj sceni – kazala je intendantica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu Iva Hraste Sočo. Naglasila je i da festivalski program nadopunjuju i brojni popratni sadržaji koji obogaćuju operno iskustvo te omogućuju publici dublje povezivanje s predstavama.
– Ispred zgrade HNK prije svake izvedbe održavat će se kratki uvodni razgovori, dok će u sklopu Slušaonice na otvorenom posjetitelji i slučajni prolaznici moći uživo pratiti prijenose festivalskih nastupa. Kao i prethodne godine, publiku očekuje i popularni operni kviz tijekom stanki između predstava – dodala je Hraste Sočo.
A na Zagrebačkom opernom festivalu moći će uživati i oni najmlađi jer će 13. rujna, u foajeu kazališta, biti izveden nastavak dječje opere "Gita i skriveni svijet: Priča o tuzi i ljubavi" skladatelja Borne Ercega. U istom će se prostoru 18. rujna održati premijerna izvedba operne jednočinke "Ljudski glas" Francisa Poulenca, a sve navedene izvedbe dio su jedinstvenog umjetničkog iskustva koje festival pruža publici, kazala je Hraste Sočo.
– Upravo zahvaljujući kontinuiranoj podršci publike ovaj važan kulturni projekt ima priliku rasti, razvijati se i dosegnuti svoj puni potencijal. Nastavit ćemo ulagati u umjetničku izvrsnost, međunarodnu suradnju i programe koji produbljuju odnos publike s opernom umjetnošću, pri čemu nam pomaže i aktivan rad u Opera Europi – zaključuje Iva Hraste Sočo.