Kad su dekana Fakulteta prometnih znanosti novinari upitali kako se moglo dogoditi da oni nastavnici toga fakulteta koji su osuđeni zbog korupcije i dalje normalno primaju plaću, on im je odgovorio kako je to zbog toga što je riječ o živim ljudima, pa se o tome mora voditi računa.
E, to je, vidite, zanimljiv odgovor. Ne samo zato što je iskren i emotivan nego i zato što je ispunjen jednim dubljim značenjem. Jer, kad se kaže da je riječ o živim ljudima, onda to podrazumijeva da su to obični ljudi, poput vas ili mene. Kao takvi, ti su ljudi i činili nešto što je normalno da se čini, to jest prodavali su ispite. I sad se tim živim, normalnim ljudima, dogodio peh: uhvaćeni su na djelu.
Pa kad ih je već ta nesreća zadesila, onda se prema njima treba i odnositi kao prema unesrećenima: treba ih razumjeti i pomoći im koliko se može. Treba im, dakle, davati plaću. A iza toga opet stoji cijelo jedno razrađeno shvaćanje obrazovanja i javnoga posla.
Po tom shvaćanju, fakulteti nisu ništa drugo nego svojina ljudi koji na njima rade, te oni slobodno raspolažu svime što fakultetu pripada, pa tako i kriterijima prolaznosti na ispitu. U tom smislu nije nimalo slučajno što su neki entuzijasti svojedobno pokušali Prometni fakultet i doslovno privatizirati. Ali, on nije osamljen.
Eto, čitam ovih dana da su se ekonomisti sjajno dosjetili: osnovali su ljetnu školu, na kojoj čovjek – plativši 2000 kuna – može položiti one ispite koje na fakultetu nije mogao, pa je i prolaznost na fakultetu bila, recimo, 20 posto, a ovdje je 100 posto.
Odakle sve to dolazi? Kako su ljudi počeli vjerovati u tako monstruozne pretpostavke i činiti tako strašne stvari? Kad je riječ o Fakultetu prometnih znanosti, to nije teško zaključiti: podvala je sadržana već i u njegovu imenu, jer nema na ovome svijetu ničega što bi se moglo nazvati prometnom znanošću i izjednačiti s kemijom, fizikom, ili filologijom. Ali, kako je s ostalima?
Jesu li i drugi skloni učiniti ono isto što su već učinili ekonomisti? Bojim se da jesu. Zaključujem to po činjenici da se ne bune. U ovom se času sudi desecima sveučilišnih nastavnika, a nema među njihovim kolegama nikoga tko bi se upitao kako je do te sramote moglo doći i što učiniti da više ne dođe. Mora biti da je u svima nama prevladala spoznaja da su sve to živi ljudi.
A da pokušaju s provjerom doktorata u orjunaškoj utvrdi koja se naziva Filozofski fakultet? Ili na onoj možda manje poznatoj: Fakultet političkih znanosti !?