Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 166
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
Krediti
Povratak na članak

Građani prestali vraćati 7, a tvrtke 14 milijardi kuna kredita

Ako se lošim kreditima nadoda udio reprogramiranih kredita, koji su prema podacima od kraja 2009. iznosili od 4 do 5 posto ukupnih kredita, dobiva se brojka koja je bliža stvarnom stanju, a to je od 13 do 14 posto problematičnih kredita.

Komentari 17

OB
-obrisani-
11:50 14.06.2010.

Inače, ekonomistima bi trebalo zabraniti svako istupanje u javnosti. Da išta vrijede, ne bi nam premijeri bili intendanti i plačipi*ke. Gdje su bili svo vrijeme oni sa svojim udrugama, gdje su izišli sa svojim znanstvenim doprinosom naciji koja ih jee školovala? Ono što oni danas rade, mogu slobodno i ne raditi - stvarati hrpe debila sličnih sebi, a sav posao za koji ih se plaća bolje mogu odraditi kompjuteri. Toliko ekonomskih fakulteta, toliko doktorata - a mi u banani. Nek idu u pm!

VL
Avatar bok
bok
12:36 14.06.2010.

U njemackoj cak velik broj gradana se preseli u GB na godinu dana, da bih nako te godine opet bili cisti. Pa to mozemo i mi, zar ne??? http://www.wdr.de/tv/markt/sendungsbeitraege/2009/0928/05_privatinsolvenz.jsp

VL
IS
istima
09:23 14.06.2010.

.... Državne bi banke više vodile računa o javnom interesu....... Hm.... U nas se pokazalo da su državne banke poslužile političarima za tranširanje putem kojekakvih \'bankomata\', \'ortačkih ugovora\', privatizacijskih makinacija i slično...... i tad se činilo da je jedini načinn da nekakove banke ipak imamo taj da ih predamo na čuvanje strancima. E sad..... jadan je onaj tko svoj novac mora nositi susjedu da ga zaštiti od ukućana, iliti..... Kad ti drugi gaće šije, na krivo će ti stajati....

VL
BA
Babaroga
14:53 14.06.2010.

Tko god je bio idiot da digne kredit a da ga nije u stanju vraćati neka i propadne. Nitko ne sili ljude u dugove osim njihove vlastite gluposti i pohlepe.

VL
XP
xPhoto
12:42 14.06.2010.

Ukratko tržište nekretnina koje najviše ovisi o kreditima ide i dalje dolje, čeka se još da bankarima pukne strpljenje i da se mogučnosti reprogramiranja dugova čobanskim nekretninskim poduzetnicima svedu na nulu, te da čitavo tržište završi u govnima kao što se desilo u Španjolskoj, Irskoj, SAD-u, Velikoj Britaniji itd.itd. Sve to skupa drži Rohatinski svojim konzervativnim vođenjem HNB-a, a jednog dana će i on vidjeti da se u blatu više nemože stajati i da je vrijeme pregaziti najveću lokvu blata da bi se krenulo novim putem, pa i pod cijenu mnogih bankrota kako čobanskih poduzetnika tako i neodgovornih građana.

VL
OB
-obrisani-
16:54 14.06.2010.

Adeze zna!

VL
MA
maxrudolf
07:32 14.06.2010.

Amen na ovaj clanak. Znaci prosvijetlila je sijalica u glavama visokih sluzbenika. Pa zar je trebalo tako dugo da se shvati da je banarstvo arterija jedne drzave o kojo ovisi ekonomski opstanak. Nasa Ljepa je jos beba u odnosu na robastne i uhodane globalne ekonomije,. Tebali smo zadrzati nezavisnost nasih banaka. Tko je odlucio da se banke privatiziraju???? To nikada nije bilo 100% objasnjeno, molim da netko prekopa arhive (ako jos postoje) i napise storiju o tome. Triba viditi tko se obogatia dok mi sada moramo platiti za njihovu pohlepnost.

VL
OB
-obrisani-
07:35 14.06.2010.

Da nije svih ovih godina ekonomski program Vlade imao naziv \"U se, na se i poda se\" kojeg su preuzeli ii građani u cijelosti, nikad ne bismo dospjeli do ove situacije - novac potrošen, dugovi ostali, prihoda ni novih, ni starih nema. Strane banke su uredno dijelile kredite isključivo za potrošnju. Kako domaćih dobara skoro i nemamo, zaduženjima hrvatskih građana financirana je proizvodnja bankinih domicilnih zemalja. Dakle, istog trena kad je kredit odobren, taj novac se konverzirao za euro/dolar i otputovao vani. Hrvatske nikad vidio nije. Zauzvrat su uzete mrtve stvari koje znaju samo skupljati prašinu i iskati novi novac za održavanje. Banke su cijelo vrijeme bježale od financiranja malog i srednjeg poduzetništva (koje nije uvozno orijentirano) kao vrag od tamjana. Vlada je stimulirala i protežirala uvoz kao što su to činile i banke. Osladilo se državi ubiranje PDV-a na granici (70% svih prihoda od PDV-a). Danas imamo \"jaku kunu\",ali nemamo kuna. Nemamo ni snage. Nemamo ni ljudi koji su spremni staviti glavu na panj i ići u rat s vjetrenjačama - poduzetništvo. Ubijena kreativnost, zarobljena snaga i akumulirana frustracija je scena na kojoj se odvija hrvatski život. Bez oslobađanja ljudi koje mora doći odozdo, iznutra, a ne s vrha, hijerarhijski, nema pomaka. Povlačenje nacije na početne položaje, prestanak izigravanja internacionalaca gospode Potrošača opet na sve nas djeluje kao prestanak dotoka vode na vodenični mlin koji se sve sporije okreće.

VL
EU
EUfan
10:50 14.06.2010.

Sluge austrijskih gospodara kroz stoljeća nisu ništa naučile. U Jugoslaviji smo bili Bog i batina, a sada smo ponovo sluge.

VL
OB
-obrisani-
11:00 14.06.2010.

Nije dovoljno konstatirati stanje i žaliti za prolivenim mlijekom, plakati nad lošom sudbinom. Pogotovu što to sudbina nije ni bila, nego namještaljka koju su proveli plaćenici u izvršnoj vlasti. Država ima mogućnost da i u okviru ovog sustava od HPB stvori jaku banku. Preko HPB može provoditi kratkoročne i dugoročne strategije smanjivanja ovisnosti o uvozu (što je drugi izraz da nas svatko drži za jaja). Može hrvatskim poduzetnicima plasirati novac pod istim, ili povoljnijim uvjetima nego što to čine strane banke u domicilnim zemljama svojim poduzetnicima. Kao nacija nismo ni nesposobni, ni glupi. Ali imamo podaničku i prodanu izvršnu vlast (koja demokraciji usprkos vlada nad parlamentom umjesto da je obrnuto) koja ne dopušta hrvatskoj pameti nužni kapital. Srbi u Hrvatskoj su u fazi formiranja svoje banke. Skupili su 100 milijuna kuna osnivačkog kapitala. Izgleda da u Hrvatskoj svatko smije imati svoju banku OSIM HRVATA!!!!

VL
CH
chemica
11:12 14.06.2010.

Banke je privatizirao onaj tko ih je prethodno pokrao. HDZ. Došla gologuza kamenjarska sirotinja na vlast i odmah se \"obogatila\". Netko je to morao sanirati. Budale koje su htjele da im takvi \"daju\" državu. Na žalost, nije bilo dovoljno para za sanciju štete pa da se izbjegne kolaps bankarskog sustava, banke su za siću poklonjene strancima. Znači, sada nisu krivi Srbi, nisu ni \"komunjare\", već ovi naši veliki hrvati i katolici koji su nam obećali \"demokraciju i blagostanje\". Naravno, luzerima je sada kriv cijeli svijet. Ne bi prihvatili odgovornost za bilo što.

VL
TE
Televizor
11:18 14.06.2010.

ovaj drezgić lupeta gluposti. priča o državnim bankama koje vode računa o javnom interesu je smijurija. takva državna banka ukoliko to doista radi u osnovi subvencionira gospodarstvo i građanstvo. ali ne transparetno nego skriveno. to može svaka država raditi i preko privatnih banaka sa sredstvima iz proračuna. manje prostora za muljažu i svi znaju na što se troši novac. a ne da državna banka sa novcem štediša ide potpomagati nekoga.

VL
Avatar bok
bok
12:26 14.06.2010.

Treba hitno zakon o privatnim stecaju. Najbolji za zrve banaka je onaj u Engleskoj. Jednostavno prepisati, i stvar rijesena.

VL
NU
nubiwarior
12:54 14.06.2010.

xPhoto- vidi se koji je tvoj interes, ne diraj Rohatinskog da nije njega RH bi bila sad u rukama MMF-a a za građevinski lobij zaboli nas ona stvar, sve se vraća sve plaća, tako ti to ide kada se čovjek bahati i misli da je nedodirljiv i da je vječan i da može raditi što hoće, krajnje je vrijeme da te cijene nekretnina padnu na realnu razinu, a ne da se na šugavom Laništu traži 1600-2000 eura po kvadratu, moš si mislit!

VL
OB
-obrisani-
00:17 15.06.2010.

Mnogi ljudi su digli stambene kredite, kupili 50-tak kvadrata stana, dali ulog...par godina kasnije izgubili posao. Dal se oni trebaju okarakterizirati kao glupi i pohlepni? Inzistirajmo na porijeklu imovine. Vratimo pokradeno, konfiscirajmo oteto. Sagradimo tvornice, pokrenimo privredu. Mi smo zemlja radnika i seljaka. Sa biznisom i menagerstvom je uskoro gotovo. N E M A vise \"trgovine\". Ceka nas glad i demonstracije. Nije normalno da je vecina ljudi u gorem polozaju SADA nego sto je bila prije 30 godina. Ako se ovako nastavi vratit cemo socijalizam. Jednako kako smo se odlucili za kapitalizam. Jedan smo imali 45 godina, drugi 20godina. Vidjeli smo kako oba dva sistema izgledaju. Nemojte vise od nas praviti budale.

VL
NE
NenadK
07:44 15.06.2010.

Agrokor je dužan 9 milijardi kuna. To je dovoljan podatak iz kojeg se sve može isčitati, da ne nabrajam ostale domaće trgovačke lance i velike tvrtke.

VL
AL
alphazulu99
21:42 15.06.2010.

Dobri su ovi nasi ekonomski strucnjaci. Ovaj Drezgic kaze kako bi domace banke (da ih imamo) imale vise obzira prema domacim tvrtkama. Sto znaci vise obzira prema domacim tvrtkama? Znaci li to da oni ne bi trebali vracati kredite? Zbog toga smo i dosli u ovakvu situaciju.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.