Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 146
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
NIJE VIŠE ISTO
Povratak na članak

Hrvati tvrde da ovo sve rjeđe prakticiraju: 'Više ne, ionako je preskupo'

Poseban bijes korisnika usmjeren je prema sve raširenijoj praksi POS uređaja koji pri plaćanju karticom nude opcije za napojnicu od 10, 15 ili 20 posto. Mnogi to doživljavaju kao "američku foru" i nametanje pritiska

Komentari 7

Avatar 𒐖𒐕𒐏𒐞𒐖𒀀𐎠𒀼
𒐖𒐕𒐏𒐞𒐖𒀀𐎠𒀼
16:40 03.04.2026.

Kad ljudi kažu ‘ionako je preskupo’, to više nije samo komentar na inflaciju ili rast cijena, nego znak dublje promjene koju možda još ne želimo jasno priznati. Godinama smo živjeli u ekonomiji stalnog rasta, potrošnje i dostupnosti svega u svakom trenutku, kao da prirodni resursi nemaju granicu. Danas prvi put osjećamo posljedice — ne samo kroz račune nego kroz osjećaj da nešto u sustavu više ne funkcionira. Svake godine sve ranije dolazi Earth Overshoot Day, kod nas često nazivan Dan ekološkog duga ili Dan prekoračenja Zemljinih resursa. To je trenutak kada čovječanstvo potroši sve što planet može obnoviti u jednoj godini i počne živjeti ‘na kredit’. Nakon tog datuma zapravo trošimo budućnost — šume, tlo, vodu i stabilnu klimu. Zato štedljivost danas nije samo reakcija na visoke cijene nego prilagodba stvarnosti u kojoj resursi postaju ograničeni. Možda ljudi intuitivno osjećaju ono što statistike već dugo pokazuju: problem nije samo što je sve skuplje, nego što je dosadašnji način života bio umjetno jeftin jer stvarni trošak nikada nije bio uračunat. Ako išta, rečenica ‘preskupo je’ mogla bi postati početak zrelijeg odnosa prema potrošnji — manje impulsa, više svijesti i razumijevanje da ekonomija i ekologija više nisu odvojene priče

VL
JM
ja-ma
15:38 03.04.2026.

Te fiskalizirane napojnice su 99% Wolt i Glovo gdje ostavljam po udaljenosti. Ako je blizu onda ne dam ništa ili dam minimalno, a ako je dalje dajem i do 2€ ovisno koliko dostavljač ima stvari za unijeti. U kafiće više ne idem, ako idem zaokružim na viši iznos. Moja kći od 17 godina je to najbolje opsala: " Tko još ide u kafiće? Ne dam im 4€ za Cedevitu!"

VL
DA
dallas1974
12:41 04.04.2026.

Promislite. Kad profesor učeniku dozvoli ispravljanje jedinice on ne dobije napojnicu (naravno, ne treba ju niti dobiti), ali konobar sa 3 godišnjom srednjom školom zaslužuje napojnicu?

VL
MT
makan tahi
19:17 03.04.2026.

kupio sam espreso aparat u supermarketu za 80€, i jedna dupla kava me košta u prosjeku 0.5€ od ili kave čija limenka u dučanu košta 8-10€ 250g(ispadne 18-22 kava , zavisno koliko nabijem )

VL
DK
Dr.KarlosVonSalzberg
17:03 03.04.2026.

Kada sam zadovoljan ostavim. Ali nikad preko POSa. Jednostavno zavisno od računa. Za kavu 10-20 centi. Recimo restoran račun 37¢ ostaviti ću 40 ali samo ako je sve bilo korektno.

VL
ZM
zm1
16:00 03.04.2026.

Ko nema novca za nspojnicu najbolje mu je ne ići u kafiće

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.