razminiranje

Zaštitari u svađi: Mogu li pacifički dupini narušiti život u Jadranu?

Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
Zaštitari u svađi: Mogu li pacifički dupini narušiti život u Jadranu?
27.09.2013.
u 10:30
Zavod za biologiju: Nema bojazni, dupini su toliko vrijedni američkoj vojsci da ih sigurno ne pušta iz vida
Pogledaj originalni članak

Projekt kodnog imena Dolphin 13, u kojemu će do sredine listopada u dubrovačkom akvatoriju sudjelovati i šest pacifičkih dupina, pripadnika specijalne postrojbe Ratne mornarice SAD-a Mk 7, potencijalna su opasnost i rizik u Jadranu. Tvrde to, naime, ekološki aktivisti udruge Plavi svijet, poznate po zaštiti i znanstvenom istraživanju dupina u Jadranu, ističući kako je, bez obzira na njihovu “humanitarnu” djelatnost detekcije neeksplodiranih mina u podmorju, riječ o unesenim vrstama u Jadran, za koje nitko ne može sa sigurnošću predvidjeti kako će se ponašati u nepoznatom okolišu i na slobodi.

Draško Holcer, predsjednik Plavog svijeta i viši kustos u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju, kaže kako uvijek postoji potencijalna opasnost da strani dupini imaju neke bolesti koje bi mogle naštetiti domaćim vrstama u Jadranu, a i da su pod stalnim veterinarskim nadzorom, uvijek mogu odlutati i ne htjeti se vratiti. Tvrdi kako je Hrvatska potpisnica niza međunarodnih ugovora koji teritorijalna mora štite od uvezenih vrsta, makar i privremenih, o čemu je Ministarstvo zaštite okoliša trebalo voditi računa. No očito se sve radi netransparentno i bez nadzora s naše strane.

Tomislav Gomerčić iz Zavoda za biologiju zagrebačkog Veterinarskog fakulteta, još jedan hrvatski aktivist kad je u pitanju spašavanje dupina, u privremenim stanarima Jadrana ne vidi pak apsolutno nikakav problem.

– Sigurno su pregledani na zarazne bolesti, kao i krave i sve ostalo što se u RH uvozi, i pod stalnim su medicinskim nadzorom. Još manje je vjerojatno da bi mogli pobjeći i križati se s drugim dupinima u Jadranu jer su izuzetno dobro dresirani te toliko vrijedni američkoj vojsci da ih sigurno ne pušta iz vida – rekao je Gomerčić.

>> Američki dupini koji će tražiti mine oko Dubrovnika stigli u Hrvatsku

>> Harpunom pogođeni dupin Bojan uspješno se oporavio

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.