Hrvatska, u kojoj je lani gotovo četvrtina stanovništva – ili 902 tisuće ljudi – bila u dobi od 65 i više godina, nije pripremljena za ubrzano starenje stanovništva koje će stvarati ogromne probleme za mirovinski, zdravstveni i sustav socijalne skrbi. Prema projekcijama Eurostata, nastavit će se starenje stanovništva Hrvatske, a smanjivat će se udio djece te ćemo za četiri godine, 2030., imati 951 tisuću stanovnika od 65 i više godina, a manje gotovo 30 tisuća djece mlađe od 15 godina, njih samo 504.918. Za deset godina u Hrvatskoj sa samo 3,731 milijun stanovnika živjet će gotovo milijun starijih od 65 i više godina (971.640) i skoro upola manje djece do 15 godina ili njih 502.547.
I u Hrvatskoj će se morati otvoriti javna rasprava o produljenju starosne dobi za odlazak u mirovinu
Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.
Pretplatite se na sadržaj s potpisom.
U petak istječe Zelenskijev ultimatum Bjelorusiji dok bjeloruska oporba tvrdi da se Minsk priprema za rat
A prije isteka ultimatuma bjeloruska oporba u egzilu predstavila je Zelenskom dokument u kojem su navedeni znakovi koji sugeriraju da Lukašenko možda priprema svoju zemlju za rat.
Trump izgubio rat protiv algi
Parkovna uprava je u ponedjeljak izjavila da je parkovna policija uhitila pet osoba i izdala pet prekršaja zbog navodnog vandalizma.
Rekonstrukcija bijega iz SAD-a na Korčulu: 'Ja sam mama medvjedica. Štitim svoju djecu od smaka svijeta'
Prijateljima je govorila da ide u Minnesotu. Nekoliko dana kasnije FBI je pratio tragove od Amsterdama do juga Hrvatske – Blata i Dubrovnika
Antifašizam nije prepreka hrvatskom identitetu, on je jedan od njegovih temelja
Revizionizam ne dolazi uvijek otvorenim veličanjem ustaštva.
Globalni sektor zabave i medija donosit će 4,2 bilijuna dolara 2030.
Zarada od kinoprihoda globalno će se približiti vrhuncima prije pandemije 2020., dok online klađenje i kockanje već sada donose više od kina, tvrde iz PwC-a
Možda prvo da popišemo broj neradnika u RH? Krenimo od svih vrsta političara i politikanata koje plaćamo, a koji su sami sebi svrha? Da oni se prvo prime motike, a ne starci? Da prvo njima uskratimo primanja lako zarađenog novca? Da prođemo kroz sve stavke troškova u kojima se kriju postoci za moćnike?? Sram vas i stid bilo, stare i boelsne ćete tjerati raditi da vam fiannciraju vaš nerad?