od 1. siječnja

Umjesto na jednom mjestu, građani će pritužbe podnositi u pet ministarstava

Foto: Nel Pavletic/PIXSELL
Umjesto na jednom mjestu, građani će pritužbe podnositi u pet ministarstava
29.12.2013.
u 21:30
Ministarstvo turizma zaduženo je za inspekcijske poslove u području ugostiteljske djelatnosti i usluga u turizmu.
Pogledaj originalni članak

Od 1. siječnja 2014. godine građani više neće pritužbe kao dosad podnositi Državnom inspektoratu jer se on gasi. Stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave, pet ministarstava preuzima ulogu inspekcija.

Zakonske izmjene dodjeljuju Ministarstvu financija inspekcijske poslove u području prometa robe i usluga, zaštite intelektualnog vlasništva, boravišne pristojbe, zabrane i sprečavanja neregistrirane djelatnosti i nezakonite trgovine, kao nadzor nad naplatom proračunskih i ostalih prihoda iz područja robe i usluga, ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu. Ministarstvu gospodarstva pak dodijeljeni su inspekcijski poslovi u području zaštite potrošača, energetike, rudarstva i opreme pod tlakom. Ministarstvo rada i mirovinskog sustava bit će nadležno za inspekciju rada i zaštite na radu.

Ministarstvo poljoprivrede obavlja poslove fitosanitarne i granične veterinarske inspekcije, inspekcijske poslove u poljoprivredi, ribarstvu, veterinarstvu te, u skladu s posebnim propisom o hrani, inspekcijske poslove koji se odnose na zdravstvenu ispravnost i higijenu te sigurnost hrane i hrane za životinje, standarde kvalitete, posebne oznake kvalitete hrane i hrane za životinje, označavanje, reklamiranje i prezentiranje odnosno informiranje potrošača o hrani, ekološku proizvodnju te GM hranu i hranu za životinje.

Ministarstvo turizma zaduženo je pak za inspekcijske poslove u području ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu, osim nadzora nad naplatom proračunskih i ostalih prihoda koji su utvrđeni u djelokrugu Ministarstva financija.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

TE
TechnoCroat
22:41 29.12.2013.

Vec vidim kako ce svako ministarstvo od njih 5 prvo pokusati uvjerit podnositelja da slucaj preda jednom od ostalih 4.

Avatar ludi kekec
ludi kekec
10:23 30.12.2013.

baš super - sad više nitko neće biti ni za što odgovoran. slati će ljude od jednih do drugih vrata... sve dok ne izgube volju za pravdom.

RE
rennes
08:59 30.12.2013.

Ovo je još jedan u nizu slučaja prodaje magle širokim narodnim masama! Ništa se na ovaj način ne reformira niti učini učinkovitijim! Ovako je samo prevažna uloga koju u svakoj državi ima inspektorat, razlomljena na hrpu komadića! Koliko će to doprinijeti kvaliteti rada, transparentnosti i uštedama nije teško za pretpostaviti! A za sve one koji redovito pljuju po državnim službama ide jedno malo pitanje; zašto s jednakom žestinom ne komentiraju i ne propituju vladajuće zbog čega se i dan danas na gotovo sve upravljačke, dakle šefovske pozicije, gdje je potrebna velika razina stručnosti, iskustva, znanja, ... postavlja krajnje nekompetentne i nestručne političke podobnike?!! A sustav ne funkcionira jednim velikim dijelom upravo zbog sveprisutnog političkog miješanja u upravnim i javnim tijelima, kao i političkog kadroviranja ljudi na odgovornim položajima, što generira glavninu svih problema oko državnih službi!