Kolumna

U zemlji sve starijih sve manje liječnika. Zadržimo ih!

Foto: Robert Anic/PIXSELL
U zemlji sve starijih sve manje liječnika. Zadržimo ih!
04.12.2017.
u 09:30
Hrvatska je u vrhu Europe po broju diplomiranih studenata medicine
Pogledaj originalni članak

Dulji je život prije više desetljeća omogućio kvalitetniji način života i dobra medicinska skrb. Medicinska dostignuća iskorijenila su mnoge dječje bolesti i produljila ljudski vijek, i na to smo se navikli. No trendovi kojima svjedočimo posljednjih godina podsjećaju nas na usku povezanost medicine i demografije.

Prije deset godina Hrvatska je imala sto tisuća djece više nego danas. Bilo je 10.000 više predškolaca i 90.000 više školaraca. Istovremeno udio populacije od 65 i više godina povećao se u posljednjem desetljeću za 50.000 duša, a broj onih u dobi od 80 godina i više, za čak 70.000. Znači, sve više Hrvata treba doktore da im pomognu u godinama u kojima su bolesti gotovo neminovne. Međutim, doktora sve više u Hrvatskoj nedostaje.

Potplaćeni, demotivirani zbog loših uvjeta rada, Hrvatsku su počeli napuštati čim su pale granice s Europom. Jer i Europa stari, i ondje je potreba za liječnicima sve veća. Samo je u prvih nekoliko godina od ulaska u EU iz Hrvatske otišlo 525 liječnika. Iako je to gotovo trećina liječnika u zemlji, neki kažu da nije puno i da je ulaskom u EU bilo logično očekivati takav protok ljudi. Statistike govore da imamo malo manje liječnika na 1000 stanovnika nego EU.

Kako je statistika dobra i kad jedni jedu meso a drugi kupus, valja reći i da taj prosjek znači koncentraciju liječnika u gradovima i manjak na selima. I depopulacija zemlje pomaže da omjer ne postane kritičan. Bilo kako bilo, i liječnici stare i u idućih deset godina 4000 će ih otići u mirovinu, na što upozorava Liječnička komora u Demografskom atlasu hrvatskog liječništva.

I za razliku od starijih liječnika koji su svoj život već stvorili ovdje pa ne mogu preko noći odseliti u drugu državu, studenti medicine i specijalizanti imaju vremena i lakše će odlučiti gdje im je bolje živjeti i raditi. Hrvatska je u vrhu Europe po broju diplomiranih studenata medicine. Mislimo li da su tako motivirani zbog prekovremenog rada u ruševnim hrvatskim bolnicama s gluhonijemom zdravstvenom 
 administracijom?      

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

AL
alf
00:21 05.12.2017.

Gdje su ovi danasnji novinarcici isli u skolu? Trebaju ponovno poceti od osnovne skole.