'ISTOČNI ŠTITI'

Poljska povlači potez kakav Europa nije vidjela desetljećima: Ponovno aktivira oružje koje je zabranjeno

Foto: KACPER PEMPEL/REUTERS/PIXSELL
U.S. and Polish army soldiers gather near their tanks after live firing exercise in Zagan, Poland, January 30, 2017. REUTERS/Kacper Pempel
Foto: KACPER PEMPEL/REUTERS
FILE PHOTO: Delivery of the first HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to the Polish Army in Warsaw
Foto: KACPER PEMPEL/REUTERS
FILE PHOTO: Delivery of the first HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to the Polish Army in Warsaw
Foto: KACPER PEMPEL/REUTERS
FILE PHOTO: Polish army trains with new tanks and howitzers from South Korea
Foto: KACPER PEMPEL/REUTERS
FILE PHOTO: Polish army trains with new tanks and howitzers from South Korea
17.12.2025.
u 23:10
Državna tvrtka Belma, koja već proizvodi druge vrste mina za poljsku vojsku, objavila je da bi u sklopu „Istočnog štita“ Poljska mogla biti opremljena s milijunima mina kako bi zaštitila oko 800 kilometara dugu istočnu granicu.
Pogledaj originalni članak

Poljska će ponovno proizvoditi protupješačke mine, prvi put nakon Hladnog rata, te ih planira rasporediti duž istočne granice prema Rusiji i Bjelorusiji, a dio bi mogao završiti i u Ukrajini, potvrdio je zamjenik ministra obrane Pawel Zalewski u razgovoru za Reuters. Time se Varšava pridružuje sve širem regionalnom zaokretu, budući da su gotovo sve europske zemlje koje graniče s Rusijom,  izuzev Norveške, najavile povlačenje iz Ottawske konvencije, međunarodnog sporazuma koji zabranjuje uporabu i proizvodnju protupješačkih mina.

„Zainteresirani smo za velike količine i to što je prije moguće“, rekao je Zalewski za Reuters, dodajući da će mine biti dio obrambenog projekta „Istočni štit“, čiji je cilj dodatno utvrđivanje granice s Bjelorusijom i ruskom enklavom Kalinjingradom. Na pitanje može li proizvodnja započeti već sljedeće godine, nakon dovršetka formalnog izlaska iz Ottawske konvencije, Zalewski je odgovorio: „To bih jako volio. Imamo takve potrebe.“

Iako je Poljska još u kolovozu započela postupak povlačenja iz sporazuma i ranije spominjala mogućnost ponovne proizvodnje mina, ovo je prva službena potvrda iz Varšave da je odluka konačna, navodi Reuters. Prema podacima Landmine and Cluster Munitions Monitora, Poljska je još sredinom 1980-ih odustala od proizvodnje takvog oružja, a izvoz je prestao.

Državna tvrtka Belma, koja već proizvodi druge vrste mina za poljsku vojsku, objavila je da bi u sklopu „Istočnog štita“ Poljska mogla biti opremljena s milijunima mina kako bi zaštitila oko 800 kilometara dugu istočnu granicu. „Pripremamo se za potražnju od pet do šest milijuna mina svih vrsta“, rekao je direktor Belme Jaroslaw Zakrzewski za Reuters, dodajući da bi tvrtka već sljedeće godine mogla proizvesti do 1,2 milijuna mina, iako službena narudžba ministarstva obrane još nije stigla.

Zalewski je istaknuo da će domaće potrebe imati prednost, ali da je Ukrajina apsolutni sigurnosni prioritet, jer se, kako je rekao, „europska i poljska sigurnosna linija nalazi na rusko-ukrajinskom bojištu“. Prema informacijama Belme, interes za kupnju protupješačkih mina već su iskazale i druge članice NATO-a koje graniče s Rusijom, uključujući baltičke zemlje, navodi Reuters.

Litva i Finska ranije su najavile da očekuju pokretanje proizvodnje protupješačkih mina sljedeće godine, dok Latvija i Estonija zasad ostavljaju tu mogućnost otvorenom. Poljsko ministarstvo vanjskih poslova navodi da bi proizvodnja u Poljskoj mogla započeti 20. veljače 2026., nakon isteka šestomjesečnog roka povlačenja iz sporazuma. Ukrajina je također najavila izlazak iz Ottawske konvencije, tvrdeći da joj je to nužno za učinkovitiju obranu od Rusije, koja sporazum nikada nije potpisala. Obje strane međusobno se optužuju za korištenje protupješačkih mina tijekom rata, podsjeća Reuters.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

LA
lambda
09:08 18.12.2025.

Ne znam čemu čuđenje....kad je mir i kad se svi drže pravila, u redu je da se mine zabrane i ne koriste. Kad se pravila prekrše kao što ih je rusija prekršila brutalnom agresijom na Ukrajinu, normalno je da se više niti drugi ne žele pridržavati pravila kojih se ne drži niti agresor!

BA
Barca
09:10 18.12.2025.

Kad ti je rusija susjed, normalno da ćeš minirati svo područje prema njima da se zaštitiš od agresije kakvu rusi provode ne Ukrajinu! Dapače, treba uništiti sve ceste koje vode prema rusiji i bjelorusiji kao i mostove kako bi se usporio novi ruski napad kad krenu prema zapadu

AN
Anticitizen419
07:55 18.12.2025.

Super su mi ti sporazumi kao da se radi o nekakvoj tuci iza skole...jednom kad rat dodje doc ce i mine i sve ono bez ceg se u miru lako moze ali nazalost u realnosti rata ne ide osim ako ne zelis bas biti na gubitnickoj strani