Kolumna

Na sud zbog laži u predizbornoj kampanji

Foto: HANNAH MCKAY/REUTERS/PIXSELL
Foto: HANNAH MCKAY/REUTERS/PIXSELL
Foto: HANNAH MCKAY/REUTERS/PIXSELL
VL
Autor
Silvije 
Tomašević
02.06.2019.
u 20:31
Johnsona se optužuje za “loše vođenje javnog ureda”, što je rijetko kazneno djelo koje je uvedeno još u 13. stoljeću i za što je predviđena kazna doživotnog zatvora
Pogledaj originalni članak

Bivši londonski gradonačelnik i bivši britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson, kandidat za nasljednika Therese May na čelu Konzervativne stranke, pa i vlade, mogao bi biti procesuiran zbog lažnih informacija kojima je utjecao na rezultate referenduma o izlasku Velike Britanije iz Europske unije.

Sutkinja Margot Coleman odlučila je pokrenuti proces na osnovi privatne tužbe mladog poduzetnika Marcusa Balla, koji je uspio skupiti 400 milijuna funti za proces. Johnsona se optužuje za “loše vođenje javnog ureda”, što je rijetko kazneno djelo koje je uvedeno još u 13. stoljeću i za što je predviđena kazna doživotnog zatvora. Laž kojom je Johnson zavarao birače jest da Velika Britanija tjedno šalje 350 milijuna funti u fondove EU, a taj se slogan mogao vidjeti i na londonskim autobusima. Toliko puta ponovljena laž dovela je do Brexita izglasovanog 2016.

Johnson bi se trebao pojaviti na sudu unutar 3-4 tjedna i nakon toga će Coleman odlučiti hoće li protiv njega pokrenuti proces. Bude li pokrenut, počet će nakon šest mjeseci, a tada bi Johnson već mogao biti premijer. Ballovi odvjetnici kažu da je Johnsonovo držanje bilo “neodgovorno i nepošteno”, a “demokracija zahtijeva odgovorne i poštene političare”.

Johnsonovi branitelji drže da odluka sutkinje da prihvati tužbu “minira demokraciju”. Ne volim spominjati svoje tekstove, ali svojedobno sam napisao da bi se možda mogli poništiti izborni rezultati kada se utvrdi da je neki političar zavarao birače isto kao što se poništavaju izbori kada birač vara. U Italiji se također pokreću sudski procesi protiv dužnosnika osumnjičenih da su zlorabili svoj položaj ili bili korumpirani. Neki to ocjenjuju kao miješanje sudstva u politički život. Bivši sudac istrage čistih ruku Antonio Di Pietro nakon procesa devedesetih godina ušao je u politiku i bio je loš političar. Bilo je još sudaca koji su ušli u politiku i nisu uspjeli.

Suci i tužitelji jedna su vlast i nije dobro da se pojavljuju u drugoj vlasti, jer tada žele svaku grešku uvesti u kazneni zakon. Ali, to će se vjerojatno događati sve dok političari sami ne budu čistili njihovu košaru od trulih jabuka.

OTVORILA DUŠU ZA VEČERNJI

Jelena Perčin: 'S prvim suprugom imam fenomenalan odnos, a Momo djecu 'na papiru' može viđati svaki drugi vikend'

– U trenutku kada su mediji dobili informaciju da smo se Momo i ja razveli, mi smo već godinu dana bili zapravo razvedeni. Tako da je sada već prošlo dvije godine otkad je svatko krenuo svojim putem. Svojoj djeci nikada nisam rekla: "Vaši mama i tata više se ne vole." To mi je grozno! Uvijek sam im objašnjavala da volim njihovog tatu, ali da više nismo zaljubljeni – između ostalog, kazala je glumica Jelena Perčin u velikom intervjuu za Večernji list.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.