Predsjednik HLK

Luetić: Epidemiologa je malo i treba ih rasteretiti, a iznenadio me broj novooboljelih

Foto: Filip Kos/PIXSELL
Krešimir Luetić
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Krešimir Luetić
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Krešimir Luetić
14.08.2020.
u 10:42
Administrativni poslove i one koji nisu usko vezani za specifična znanja koja imaju epidemiolozi moguće je dodijeliti nekom drugom, kazao je Luetić.
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić kazao je u petak da u Hrvatskoj postoji relativno mali broj epidemiologa, njih 150, koje je zbog opsega posla i njihove važnosti u borbi protiv koronavirusa potrebno rasteretiti birokratskog i administrativnog posla.

"S ovom krizom se suočavamo već pet mjeseci, a epidemiolozi su od svih 15 tisuća radno aktivnih liječnika u Hrvatskoj cijelo vrijeme u posebnom režimu rada. Hrvatska ima relativno malo epidemiologa, njih 150, i još nekoliko desetaka specijalizanata epidemiologa, a kada gledamo razmjere ove epidemije, to nije optimalna brojka", kazao je Luetić za N1.

Smatra da epidemiolozima treba pružiti maksimalnu podršku te ih rasteretiti birokratskog i administrativnog posla.

"Administrativni poslove i one koji nisu usko vezani za specifična znanja koja imaju epidemiolozi moguće je dodijeliti nekom drugom", kazao je.

Poručio je da su epidemiolozi bitna karika u ovoj borbi protiv širenja zaraze koronavirusom, te da su mjere samoizolacije i izolacije koje donose, u tom pogledu ključni u suzbijanju ove epidemije.

Luetić je komentirao i porast broj novozaraženih osoba u Hrvatskoj, istaknuvši da ga je jučerašnja brojka od novih 180 slučajeva iznenadila. No, smatra da je odgovornost za nove brojke na svima,  da se ne može prebacivati na neku instituciju, već da bismo svi trebali znati da se brojke mogu smanjiti ako budemo odgovorni.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

BO
bolnaistina
11:47 14.08.2020.

Sada se svi čudite ko pura dreku. Niste ni trebali otvarati noćne klubove, trebali ste to predvidjeti i ranije. Sad kad se popne brojka na 350 dnevno pa si mislite.

DU
Deleted user
11:44 14.08.2020.

Blago nama s ovakvim epidemiolozima koje iznenađuje velik porast zaraženih uz otvorene noćne klubove u kojima stotine mladih u zatvorenom prostoru jedni drugima dišu za vratom. Pa jedan takav klub može bez problema povećati broj za stotinu u jednom danu. A krivi nisu svi već oni koji su dali zeleno svijetlo da se to radi. Tipična slika naših javnih institucija i političara, nikada oni nisu krivi.

OK
Omladinac koji to nije
10:55 14.08.2020.

Zalosti da je povecan broj novozarazenih iznenadio strucne osobe ili bi trebali to biti. Dozvoljavati ovakvo ponasanje ljudi( nocni klubovi itd) je van pameti, osim ako se ne ide na to: KO OSTAO, OSTAO, KO PROPAO, PROPAO.