– Za njih je to samoubilačka misija jer nikada nisu obučavani za vojsku. Nemaju vojnu obuku, nemaju vojno iskustvo – pripovijeda muškarac po imenu Bongani iz Južnoafričke Republike čiji je brat prevaren prilikom prihvaćanja posla u Rusiji te je, umjesto da prođe obuku za tjelohranitelja, završio na prvoj liniji borbe. On nije jedini, s njim je bilo najmanje još 16 sunarodnjaka.
– Nemaju iskustva ni u kakvom ratu. Oni su samo tjelohranitelji koji žele posao i izdržavati svoje obitelji. To je sve – nastavlja Bongani, čije su ime promijenili zbog njegove sigurnosti.
Nesretni muškarci potpisali su ugovor na ruskom jeziku i tu je bio problem. Ubrzo su ih iz Rusije prebacili u Ukrajinu i kada su ih pitali zašto ih vode u drugu zemlju jer su oni došli na obuku za tjelohranitelje, jednostavno su im odgovorili: "Obuka za što? Mi ne znamo ništa o obuci. Ono što znamo jest da ste potpisali ugovor. Sada ste pod našom komandom, pod ruskom vojskom."
Novinari Sky Newsa vidjeli su potresne SOS videoporuke južnoafričkih muškaraca koji opisuju zarobljavanje i slanje na prvu liniju fronta u Ukrajini. U jednoj videoporuci muškarac u vojnoj odori detaljno opisuje trenutak kada su potpisali ugovore. Tvrdi da ih je Duduzile Zuma-Sambudla, kći bivšeg južnoafričkog predsjednika Jacoba Zume, potaknula da potpišu. – Odbili smo potpisati obrasce ugovora jer su bili napisani na ruskom, koji nismo razumjeli. Tražili smo prevoditelja, nekoga tko može prevesti jezik. Rekli su da nema mreže – kaže on tečno na engleskom.
– Tada je došla Duduzile s tipom po imenu Khosa. Rekla je da moramo potpisati ugovor jer je to isto što su oni učinili. Duduzile je rekla da radi isti tečaj kao i mi, istu obuku, i da nažalost neće biti s nama jer se obučava negdje drugdje. Da, pristali smo. Potpisali smo obrasce jer smo vjerovali toj dami, Duduzile – stoji u videoporuci.
Duduzile Zuma-Sambudla optužena je za trgovinu ljudima, uključujući osam vlastitih rođaka, za regrutaciju plaćenika. Njena polusestra Nkosazane Bonganini Zuma-Mncube podnijela je policijske prijave protiv nje. Ona negira optužbe i kaže da je i sama bila žrtva obmane, lažnog prikazivanja i manipulacije. Južnoafrička policijska služba (SAPS) kaže da trenutačno istražuje prijave. Duduzile Zuma-Sambudla dala je ostavku na mjesto članice parlamenta i nije odgovorila na zahtjev za komentar.
Ah ta ćirilica. I još sitna slova 🤣