Istraživanje MIPEX

Hrvatska po imigracijskim politikama u društvu Srbije i BiH

Foto: Institut za migracije i narodnosti
Hrvatska po imigracijskim politikama u društvu Srbije i BiH
15.04.2014.
u 19:04
Nekoliko je stvari koje su imigrantima u Hrvatskoj uskraćene, a od temeljnih mogućnosti valja izdvojiti nepostojanje ciljane državne potpore za pronalaženja posla, za unapređenje obrazovanja školske djece i za političku participaciju
Pogledaj originalni članak

– Imigranti u Hrvatskoj suočit će se s tek polovično povoljnom integracijskim politikama – kazano je danas na predstavljanju rezultata istraživanja o indeksu razvijenosti politike imigranata (MIPEX) u Hrvatskoj.

Glavni koordinator MIPEX istraživanja u Hrvatskoj bio je Institut za migracije i narodnosti, a samo istraživanje je provedeno kroz IMIN-ovo partnerstvo s Migration Policy Group iz Bruxellesa i Grupom 484 iz Beograda.

Hrvatska u društvu BiH i Srbije

U priopćenju su koordinatori istraživanja napisali da je Hrvatska dobila ukupnu ocjenu 42 od 100 što je smješta pored "novih imigracijskih zemalja poput Bugarske, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Srbije, ali i uz bok Austrije i Poljske".

Ističu da integraciju imigranata u Hrvatskoj najviše promiču europski zakoni koje smo usvojili pridruživanjem EU. – No unatoč tomu provedba zakona Europske unije može biti narušena diskrecijskim postupcima vlasti, što je problem i srednjoeuropskih i istočnoeuropskih zemalja – pišu organizatori u priopćenju.

"Nema ciljane državne potpore za pronalaženja posla"

– Nekoliko je stvari koje su imigrantima u Hrvatskoj uskraćene, a od temeljnih mogućnosti valja izdvojiti nepostojanje ciljane državne potpore za pronalaženje posla, za unapređenje obrazovanja školske djece i za političku participaciju – pišu organizatori i dodaju kako djeca imigranata, iako rođena u zemlji, ne ispunjavaju uvjete za stjecanje državljanstva rođenjem, a dvojno državljanstvo nije dopušteno, "što se suprotstavlja trendu većine zemalja u kojima je provođeno istraživanje MIPEX".

>>Na Bajakovu u bugarskom teretnjaku otkrivena dva Afganistanca i dva Sirijca

>>Hrvatski model za Europu: Najbolje riješeno islamsko pitanje

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

KA
kafka
22:30 15.04.2014.

"nepostojanje ciljane državne potpore za pronalaženja posla" za imigrante.!?? Tko je tu blesav nema je ni za postojeće stanovništvo koje posao masovno traži u drugim zemljama. . . . . . . . . . . . ... Postojanje ciljane državne potpore za pronalaženja posla imigranata je smisleno u zemljama koje traže u imigrantima novu jeftiniju radnu snagu a to su zemlje u koje se Hrvati iseljavaju.

DU
Deleted user
19:30 15.04.2014.

Pa mi nasim ljudima iz diaspore ne zelimo povratak u Hrvatsku!! Sramotna!

UN
unbekant
22:01 15.04.2014.

A tko bih uopce zelijo se vratiti u ovu nasu jadnu blatnjavu kaljuzu,zvana hrvatska'???????????