IZVJEŠĆE

Fosilna goriva prvi put nisu više primarni izvor energije u EU-u

Foto: Pixabay
Fosilna goriva prvi put nisu više primarni izvor energije u EU-u
27.10.2021.
u 01:00
Ministri energetike EU članica pozdravili su u utorak na izvanrednom sastanku u Luxembourgu prijedlog kratkoročnih mjera za ublažavanje udara velikog rasta cijene energenata na najsiromašnije
Pogledaj originalni članak

Novo izvješće Europske komisije objavljeno u utorak pokazuje da su obnovljivi izvori energije prvi put pretekli fosilna goriva kao glavni izvor energije u Europskoj uniji. Izvješće za 2021. pokazuje da obnovljivi izvori energije generiraju 38 posto struje u Europskoj uniji, a fosilna goriva generiraju 37 posto.

Rezultati su objavljeni dok se članice Europske unije suočavaju s velikim porastom cijene energenata.

Prilikom predstavljanja izvješća Europska komisija je poručila da je postignut napredak u brojnim područjima, ali će biti "potrebni veći napori" kako bi se postiglo smanjenje emisije CO2 za najmanje 55 posto do 2030. te kako bi se postigla klimatska neutralnost do 2050.

Ministri energetike EU članica pozdravili su u utorak na izvanrednom sastanku u Luxembourgu prijedlog kratkoročnih mjera za ublažavanje udara velikog rasta cijene energenata na najsiromašnije, ali nisu uspjeli postići dogovor o srednjoročnim i dugoročnim mjerama za stabilizaciju energetskog tržišta.

Ministri su pozdravili nedavni prijedlog Komisije da se ciljanim mjerama pomogne siromašnim kućanstvima i malim poduzećima, poput potpore siromašnijim stanovnicima u plaćanju računa, privremenoj odgodi plaćanja, privremenim smanjivanjem poreza i trošarina. Riječ je o mjerama koje su u nadležnosti država članica i mnoge su već poduzele korake u tom smjeru kako bi spriječile udar rasta cijena energenata na životni standard.

Međutim, kada je riječ o mjerama koje bi se trebale donijeti na europskoj razini, stvar izgleda drukčije.

Devet zemalja članica, Austrija, Danska, Estonija, Finska, Irska, Latvija, Luksemburg, Nizozemska i Njemačka odbile su prijedlog druge skupine zemalja, koju predvode Francuska i Španjolska, da se reformira način na koji se određuju veleprodajne cijene električne energije. Zajedničkoj izjavi devet zemalja naknadno su se pridružile Švedska i Belgija.

VIDEO: Predsjednik Zoran Milanović o ministru Mariju Banožiću

HRVATSKI IZVJESTITELJ U EU

Picula o friziranom izvješću: 'Srbi destabiliziraju regiju, Europa mora paziti. Ne vjerujem da će brzo ući u EU'

- Sve zemlje kandidatkinje ili potencijalne kandidatkinje sa zapadnog Balkana očito prolaze kroz razdoblje unutrašnjih turbulencija pojačanih pandemijom. Srbija kao najveća od tih država zaslužuje posebnu pažnju u analizi stanja stvari jer svoje unutarnje kontroverze i neriješena pitanja vlastite demokratske tranzicije često izvozi u susjedstvo i tako destabilizira regiju, kaže za Večernji list hrvatski izvjestitelj za Zapadni Balkan Tonino Picula.

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DI
Dingo
08:59 27.10.2021.

Ono kada si siguran da je laž postala službena istina.

DU
Deleted user
20:52 27.10.2021.

Politika bogatih . primjer prvi automobil su bili na el energiju znači prije 100 godina da se automobil na el energiju razvijao 100 godina što bi imali danas ?