korisno

Zaustavljaju stvaranje plijesni i djeluju kao dezinfekcijska sredstva: Očistite kuću eteričnim uljima!

Foto: Shutterstock
Zaustavljaju stvaranje plijesni i djeluju kao dezinfekcijska sredstva: Očistite kuću eteričnim uljima!
25.04.2023.
u 11:30
Eterična ulja su ekstrakti biljaka koji se dobivaju pritiskom i parom različitih dijelova biljaka, poput kore, cvijeća i lišća
Pogledaj originalni članak

Kada čistimo naše kuće, može biti privlačno uzeti najbliže sprejeve i dezinfekcijska sredstva kako bismo podovi, sudoperi, kade i tuševe temeljito očistili. Međutim, mnogi od ovih redovitih proizvoda za čišćenje mogu biti štetni za okoliš i naše zdravlje. Da bi smanjili otrovne tvari u zraku, ljudi traže alternativna prirodna rješenja za čišćenje svojih domova, piše Daily Express.

Eterična ulja su ekstrakti biljaka koji se dobivaju pritiskom i parom različitih dijelova biljaka, poput kore, cvijeća i lišća. To su ulja koja su poznata po svojim egzotičnim mirisima, ali začuđuje i da su korisna i za čišćenje kućanstva. Neka eterična ulja imaju antibakterijska, antifungalna i otporna na štetočine svojstva, a istovremeno neutraliziraju neugodne mirise. 

Nedavna istraživanja pokazuju da eterična ulja mogu imati dezinfekcijska svojstva koja su učinkovita protiv virusa i bakterija. Pomiješajte nekoliko kapi esencijalnog ulja u bočicu spreja drugog tekućeg sredstva za čišćenje. To su prirodni, sigurni, pristupačni i netoksični način za čišćenje vašeg doma. Yasmin Sharp, stručnjak za aromaterapiju u Nikurai je podijelila pet najučinkovitijih esencijalnih ulja za upotrebu prilikom čišćenja.

Ulje lavande: Lavanda se povezuje sa spavanjem i mirnoćom, pa se često koristi kao sprej za jastuk ili za difuzere u spavaćim sobama. Međutim, prema Yasmin, lavandino ulje je korisno i za pranje rublja. “To bi moglo zaustaviti razvoj plijesni i vlage u odjeći te daje cvjetni miris. S obzirom da djeluje kao dezinfekcijsko sredstvo i dezodorans, lavanda je nježan sveobuhvatni čistač.Dodajte dva do tri kapi lavandinog ulja u vaše sredstvo za rublje ili omekšivač prije nego ga ulijete u vašu perilicu rublja”, kaže Yasmin.

Ulje od limuna: Limun je poznat po svojim jakim svojstvima pri čišćenju, pa nije čudo da je limunovo ulje jednako univerzalno. “Ulje od limuna ulje daje svjež, citrusni miris bez teških kemikalija i koristi se za uklanjanje bakterija i gljivica oko kuće zbog jakih higijenskih svojstava i sposobnosti napada na štetne mikroorganizme. Dobro funkcionira i kada ga pomiješate sa univerzalnim sredstvima za čišćenje kuhinje i WC-e, ostavljajući površine sjajnima. Limunovo ulje se također može koristiti za čišćenje drveta, prozora i tepiha. Za čišćenje površina, dodajte pet do šest kapi limunovog ulja u 1/8 šalice vode u sprej boci i nanesite na krpu prije i prođite njome po površinama”, savjetuje.

Ulje mente: Ulje mente je odlično za higijenu jer ima antimikrobna i protugljivična svojstva. Ulje je odličan repelent protiv pauka jer sadrži monoterpenoide koji se smatraju fumigantima. Ovo prirodno dezinfekcijsko sredstvo ima jak, ali ugodan miris koji može ukloniti bakterije koje se skupljaju u vašoj sobi i na površinama. Najbolje mjesto za korištenje ovoga je u tuševima i kadama, koji često predstavljaju rasadnik bakterija. Da biste napravili sprej, pomiješajte ¼ šalice alkohola, ¾ šalice vode i 10 kapi ulja mente u sprej boci. Dobro promućkajte, prskajte i nemojte isprati.

Ulje čajevca: Ulje čajevca koristi se već stoljećima,a ovo esencijalno ulje poznato je po svojim antiseptičkim svojstvima i može štititi od infekcija. Ovo ulje je najbolje za svakodnevno čišćenje kroz cijelu kuću i posebno dobro radi u uklanjanju vlage. “Nakon naporne blagdanske sezone, vaš kuhinjski sudoper treba pažnju jer je magnet za plijesan, bakterije i gljivice. Dodajte dva do tri kapi ulja čajevca u jednu šalicu sode bikarbone prije nego što istresete sudoper. Fokusirajte se na odvod i utore kako biste eliminirali plijesan”, dodaje Yasmin.

Ulje bosiljka: Yasmin kaže da je bosiljak ima mnogo upotreba u kućanskim poslovima jer je antibakterijski. Jedno istraživanje je pronašlo da uporaba ulja bosiljka može smanjiti bakterije i patogene na hrani, što čuva hranu koju jedemo sigurnom. “Također je koristan u uklanjanju bakterija s površina i osvježavanju zraka. Raspršite jednu kap razrijeđenog ulja od bosiljka kada prati svježu hranu kako biste potencijalno smanjili rizik od štetnih mikroorganizama i bakterija”, poručuje.

Stručnjaci otkrili: Nemojte držati ulje na ovom mjestu jer može biti štetno!

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.