Učinak nižeg pdv-a

Meso, voće i lijekovi neznatno pojeftinili, povrće i riba skuplji

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Vansezonsko voće i povrće na tržnici
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Vansezonsko voće i povrće na tržnici
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Voće i povrće Breskve su u lipnju stajale
Foto: Getty Images
Voće
25.02.2019.
u 15:12
U manjoj mjeri nego što je to bilo moguće, smanjenje PDV-a na nizu prehrambenih artikala jednim se dijelom osjetilo na siječanjskoj inflaciji
Pogledaj originalni članak

U manjoj mjeri nego što je to bilo moguće, smanjenje PDV-a na nizu prehrambenih artikala jednim se dijelom osjetilo na siječanjskoj inflaciji. Godišnji je rast potrošačkih cijena u siječnju iznosio minimalnih 0,2%, najniže u posljednje dvije godine te se ispostavilo da je Hrvatska imala drugu najnižu inflaciju u EU. Statističari su zabilježili pojeftinjenje mesa nešto manje od dva, a voća nešto više od tri posto na mjesečnoj razini, no zato se smanjenje PDV-a s 25 na 13 posto kod ribe i povrća uopće nije prelilo na maloprodajne cijene.

Dapače, te su dvije grupe proizvoda u siječnju bile skuplje nešto više od 1 posto iako su mogle pojeftiniti oko devet posto. Pad potrošačkih cijena u siječnju većim je dijelom posljedica siječanjskih rasprodaja odjeće i obuće te pojeftinjenja goriva. Prosječna cijena goriva u siječnju je bila 13,5% niža u odnosu na godinu prije. Pojeftinili su i lijekovi, te farmaceutski pripravci oko dva posto - opet manje nego što su mogli budući da je PDV na lijekove spušten na niskih 5 posto.

Sve u svemu, manji PDV veći je poklon proizvođačima i trgovcima nego građanima, no treba priznati da su ga veliki trgovački lanci dobro iskoristili za privlačenje potrošača. Inače, Europska komisija očekuje nešto nižu inflaciju i na području EU i u Hrvatskoj: na području EU 1,6% - 0,3 postotna boda niže nego 2018., a u Hrvatskoj 1,4% (0,2 postotna boda niže nego 2018.). Na temelju toga analitičari HGK podsjećaju da će povijesno niske kamatne stope Europske središnje banke ostati takvima barem još tijekom ljeta ove godine, odnosno onoliko dugo koliko bude potrebno kako bi se osigurala daljnja postojana prilagodba inflacije razinama koje su blizu 2%.

>>U NSK otvoren restoran subvencionirane studentske prehrane

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

BA
BakaMraz
16:09 25.02.2019.

Mozes ti u lopovskoj ekonomiji imati i 0 % PDV i oni ce samo uredno strpati razliku u svoj dzep. Banane u Konzumu sa 10.5 kn pale na 9 kn nekih 2 tjedna, a vec su par dana evo opet 10 kn! Drzava izgubila pola PDV, mi kupci nasamareni, jedino dobro trgovcima pokvarenim, kao i uvijek.

VP
VP1955
21:01 25.02.2019.

O kakovom pojeftinjenju uopće pišete???pa to su priče za malu djecu, uopće nije ništa pojeftinilo, možda neko voće, jabuke koje stoje u hladnjači dvije godine ili mango koji je sav crn i potamnio oko koštice od dugog transporta!!! Jaja u šparu ista cijena stalno...ništa nije jeftinije, digla se larma pred novu godinu nizašto!!!jasno samo hvalisanje i skupljanje bodova naših političara!!!same prevare...

Avatar Asterix
Asterix
16:19 25.02.2019.

A što ne uvedu pravilo da nakon promijene stope marža mora ostati ista bar 3 mjeseca. To ne bi puno ugrozilo slobodu tržišta.