Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Ivan Milotić:
Povratak na članak

Crkva je inzistirala da se u Vatikanske ugovore unese njezina odvojenost od države

Mladi profesor na zagrebačkom Pravnom fakultetu inicirao je povratak 
kanonskog prava u studentske klupe nakon 73 godine, a u intervjuu 
govori o kompleksnim odnosima Crkve i države

Komentari 12

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
13:17 26.11.2019.

Odavno se zna da je vlasnik svih crkava, zemljišta i svog crkvenih dobara Katoličke crkve u Hrvatskoj upravo država Vatikan. Što god priskrbila crkvena organizacija u Hrvatskoj to ide u prihode i imovinu Vatikana. Što god država Hrvatska pokloni Katoličkojj crkvi u Hrvatskoj to je također imovina države Vatikan. Sav profit se u konačnici kad se sve zbroji prebacuje u Rim, a Vatikanski ugovori su potpisan kako bi se Hrvatska odužila Vatikanu za njegovu ulogu u priznavanju Republike Hrvatske. To nisu vjerski već međudržavni ugovori. I dobro je da je to rekao profesor prava, javno i svima. I naravno, iz razumljivih razloga, to se ne publicira. Kanonsko pravo se predaje od početka visokog školstva na području Hrvatske i predavalo se bez prestanka i u cesarskim, kraljevskim, fašističkim, nacističkim, staljinističkim i socijalističkim vremenima. Jedino je u socijalizmu predavano samo u nekim crtama na državnim fakultetima u okviru drugih pravnih predmeta, dok je na bogoslovnim to bio temeljni predmet i u to vrijeme. Unutar crkvene organizacije vrlo su šareno primjenjivane odredbe kanonskog prava u tri slučaja bliska Hrvatskoj. Dajla, imovinski spor u koji je upleten i međudržavni ugovor s Italijom, hercegovački, još iz 19. stoljeća pa do danas, kao iskaz krajnjeg neposluha prema svetom ocu Papi i lokalnom biskupu i Bibinje, kao zločin sodomije nad stotinjak hrvatskih nevinih dječaka ministranata, s kojim je bio upoznat i lokalni zadarski biskup u detalje i nije ništa poduzeo.

VL
DU
Deleted user
12:41 26.11.2019.

2013: Prema Uredbi o izmjenama i dopunama Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama, koju je Vlada Republike Hrvatske donijela 12. prosinca ove godine, predviđeno je radno mjesto „duhovnika koji sudjeluje u procesu dijagnostike i liječenja“ s obračunskim koeficijentom 1,571. S takvim koeficijentom svećenici će primati bruto plaću bez dodataka u iznosu od 9245,94 kune. Njoj treba dodati 15 posto na godine staža, plus oko 8 posto na javnu službu, a mogući su i dodaci na uvjete rada. Osnovna svećenićka plaća od 9245,94 mjesečno, bez dodataka, koštat će zdravstveni proračun 6.767,340 kuna godišnje. Plaću u RH primaju i svi župni svećenici i ona iznosi 2 prosječne plaće u bruto iznosu, s tim da se na njih, zbog Vatikanskih ugovora, ne obračunava porez i prirez. Pitajte sad njih rade li 8 sati dnevno i jesu li realni sektor koji proizvodi novu vrijednost kao što pitate učitelje.

VL
SZ
slaven.zadravec
12:37 26.11.2019.

Vatikanski ugovori su tipičan primjer vazalskih ugovora kod kojih samo jedna strana ima obaveze. Čudno da se tkzv suverenisti ne oglašavaju o tom pitanju jer to niti jedna suverena država ne bi potpisala, dapače ti ugovori rade sprdnju od hrvatske suverenosti.

VL
RA
Rafael945
12:42 26.11.2019.

Hrvatska država ne može biti odvojena od katoličke crkve. Isto kao činjenica da je hrvatska država, država Hrvata.Točka.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.