Humanitarna akcija

Donirajte za “Začin ljubavi”, a mi ćemo biljkama razveseliti teško bolesne

Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
03.10.2020.
u 13:38
Blaženka Eror Matić, Olivera Kapetanović i Jadranka Jajaš članice su tima koji je podrška u teškim situacijama
Pogledaj originalni članak

Ružmarin, bosiljak, lavanda,  menta… Neke su od biljaka koje  se mogu odabrati u akciji “Začin  ljubavi” udruge La Verna, a nakon što se donira simboličnih 35 kuna, volonteri će ih odnijeti njezinim korisnicima ili palijativnim bolesnicima koje donatori osobno poznaju, ali ih ne mogu posjetiti zbog korone. Zamisao je i da se akcijom osvijesti kako su upravo volonteri, uz medicinske timove, taj “začin” koji je nedostajao u skrbi neizlječivih i teže  oboljelih ljudi te pri pomoći nji hovim obiteljima. Biljke se mogu  kupiti na web-stranici udruge, a  10. listopada od 10 do 14 sati imat  će i štand na Cvjetnom trgu, čime  će se također obilježiti Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi. 

Godišnje 70 korisnika 

– Palijativna skrb iznimno je  izazovna jer uključuje i to da ne kome pokupimo lijekove ili mu  čitamo knjigu, ali i to da ga drži mo za ruku i zajedno plačemo. Pružamo im psihosocijalnu i duhovnu podršku – govori predsjed ica udruge Blaženka Eror Matić, koja je prije nekoliko godina nagrađena i volonterskim Oskarom.

U kućne posjete odlaze već 11 godina, odnosno otkako su u sklopu Franjevačkoga svjetovnog reda, Mjesnog bratstva na Kaptolu, prošli edukaciju o palijativnoj skrbi. Trenutačno imaju 28 volontera, od kojih je većina treće  životne dobi, i oko 70 korisnika  godišnje. 

- Franjevci su nas naučili da svaki čovjek zaslužuje dostojanstvo, što mi živimo kroz volonterski rad. On pak mijenja živote bolesnika, ali i obogaćuje naše - objašnjava Blaženka Eror Matić. 

Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL

Slaže se i socijalna radnica Olivera Kapetanović, koordinatorica  mobilnog tima volontera, koja  ističe kako je iznimno važno za držati emocionalnu jakost, čemu  pridonose sastanci na kojima razgovaraju o onome što ih je pogodilo. Svatko prije kućnog posjeta,  dodaje, mora proći edukaciju o radu s palijativnim bolesnicima, a pomažu i njihovim obiteljima.  

– S nekim se životnim situaci jama, poput bolesti i smrti, teško  nositi, pa smo zato tu i za obitelji kojima treba pomoć, primjerice u procesu žalovanja – kaže O. Kapetanović.

Ključna je empatija 

Uz neke su korisnike i godi nama pa je nemoguće ne vezati  se za njih, što volontere, kažu, i  dodatno oplemenjuje i rastužuje  pri rastanku. 

– Imamo i volontere koji su  prije bili naši korisnici. Kolega kojemu je preminula supruga, a mi smo tada bili uz njega, nakon nekog se vremena priključio  nama – prisjeća se dugogodišnja  volonterka Jadranka Jajaš.  

Svima trima zajedničko je i to  što su imale u životu blisku osobu koja je preminula, a njihova je obitelj sama nosila teret da je  njeguju, pa su iskusile kako je teš ko nositi se bez nečije pomoći sa  smrću i bolešću. 

– A ta je empatija ključna u pa lijativnoj skrbi – zaključuju. 

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.