NESTANAK U BEOGRADU

Zašto šute Matejevi prijatelji? 'Tri su moguća razloga, ali najveći propust nisu napravili oni'

Foto: Večernji list/Pixsell
Foto: Večernji list
Foto: Mateja Stanisavljevic/ATAImages
Foto: M.M.
Foto: Milan Maricic/ATAImages
11.01.2022.
u 15:09
Nitko od šestorice mladića još nije istupio u medijima nakon nestanka u Beogradu zbog čega ih je dio javnosti prvoloptaški proglasio osumnjičenicima koji skrivaju pravu istinu
Pogledaj originalni članak

Dvanaesti je dan potrage sa Splićaninom Matejem Perišem (27) kojem se svaki trag izgubio u novogodišnjoj noći ispred beogradskog noćnog kluba Gotik smještenog u kompleksu Beton hala na obali Save.

Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je potvrdio da su u Srbiju stigli i pripadnici hrvatske policije koji će operativno surađivati s kolegama iz Beograda i upoznati se s istragom kako bi se pronašao ikakav trag koji bi išao u smjeru pozitivnog ishoda ove mučne potrage u kojoj su upravo hrvatski mediji uočili niz sumnjivih rupa i eventualnih propusta.

Još uvijek je najveća nepoznanica klub Gotik iz kojeg je Matej praktički istrčao, a zatim su ga nadzorne kamere snimile kako pokušava zaustaviti bijeli taksi i nekamo otići. Na toj snimci, kažu kriminalisti, Matej je izgledao suvislo i od nečega je bježao ili je htio što prije doći do nekog cilja. Tek kasnije se pokazalo da se ne zna ni tko je stvarni vlasnik kluba te da je cijeli objekt bio pod nadzorom radikalnog klana Grobara, navijača FK Partizan, koji je povezan s krim-miljeom nedavno uhićenog Veljka Belivuka znanog i kao Velja Nevolja. On se, podsjetimo, sumnjiči za naručivanje višestrukih ubojstava, monstruozno mučenje žrtava, silovanja, trgovinu drogom i oružjem. 

Foto: Mateja Stanisavljevic/ATAImages
Beograd: Klub Gotik u Beton hali iz kojeg je u novogodišnjoj noći nestao Matej Periš

Iako je u srpskim tabloidima koje mahom kontrolira Aleksandar Vučić od početka građen narativ prepun difamacijskih informacija o "lakomislenom Splićaninu koji je uslijed konzumacije droge samoinicijativno skočio u Savu i utopio se", pokazalo se da priča ipak nije toliko jednostavna. U tom smislu, neslužbeno doznajemo od izvora bliskog istrazi, policija je počela graditi skicu o mogućem obračunu između pripadnika Grobara i Splićanina Mateja.

U klubu i oko kluba bilo je više incidenata, a što su u razgovoru za Večernji list potvrdili Matejevi prijatelji i njegova djevojka. Navodno je do okršaja ekipe iz Splita i jedne ekipe iz Zadra došlo zbog računa za nekoliko boca Jamesona i Black Johnnie Walkera, pri čemu su reagirali i zaštitari. Stoga je nepoznato zašto je srpska policija kazivala da nikakvog incidenta nije bilo. 

To je probudilo sumnju javnosti da se nešto pokušava prikriti zbog političkih konotacija.

Srpska policija ne komunicira o detaljima, nije poznato jesu li zaštitari i osoblje kluba stavljeni na poligraf, nejasno je zašto ne postoji nijedna snimka iz samog kluba. Znakovito je i to da je samo dio snimki nadzornih kamera procurio u javnost iako u centru Beograda ima znatno više kamera koje su mogle uhvatiti Perišev sprint.

Indikativno je i to da u dvanaest dana u opsežnoj potrazi u kojoj sudjeluje Interpol, forenzičari, ronioci, psi tragači te pripadnici MUP-a s termovizijskim kamerama i dronovima nije pronađen ni jedan dokaz koji bi mogao rasvijetliti što se točno dogodilo na Silvestrovo.

Foto: M.M.
Beograd: Ministar unutarnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin s riječnom policijom sudjeluje u potrazi za nestalim Splićaninom

Nema službenih dokaza o tome da je Matej uopće ušao u Savu, da se drogirao niti gdje je posljednji put lociran njegov mobitel. 

Međutim jedan veliki misterij su i prijatelji Mateja Periša koji su s njime boravili u Beogradu. Večernji list jučer je ekskluzivno objavio fotografiju Mateja i šestorice njegovih prijatelja iz kombija na putu za Beograd. Redakciji su poznati njihovi puni podaci, ali smo njihove identitete i lica zaštitili zbog zaštite privatnosti i tijeka istrage. Bitno je naglasiti da mladići koji su bili s Matejem nisu oni čija se imena dijele po društvenim mrežama i koje je bez prethodne provjere objavio dio srpskih tabloida. 

Detaljno smo pročešljali njihove biografije i mahom je riječ o ljudima s fakultetskim diplomama i sinovima viđenijih splitskih poduzetnika, a u ekipi su uz Mateja bila još dva profesionalna sportaša. 

Nitko od šestorice mladića još nije istupio u medijima nakon nestanka u Beogradu zbog čega ih je dio javnosti prvoloptaški proglasio osumnjičenicima koji skrivaju pravu istinu. 

Ugledni zagrebački kriminalist Željko Cvrtila kaže da postoje tri opcije zbog kojih su se Matejevi prijatelji odlučili na šutnju.

"Prva opcija jest ta da su momci svjedočili nekom okršaju ili incidentu koji je povezan s ozbiljnim kaznenim djelom, no da su međusobno sklopili zavjet šutnje kako i sami ne bi postali sudionici u nekoj vrsti kriminala", kaže on.

Moguće je, kaže, da su svi zajedno upali u problem u kojeg su involvirani te da im je od neke sumnjive skupine pod prijetnjom sugerirano da o tome šute.

"Ipak bih rekao da je to najmanje izgledna opcija. Riječ je više-manje o urednim mladićima koji nisu bili dio polusvijeta, dakle oni nemaju manire kriminalaca niti su toliko mentalno jaki da bi mogli igrati igru s policijom. Svi su redom mladi, žive s roditeljima i imaju poslove. Teško je  povjerovati da nitko od njih ne bi pokleknuo psihičkom pritisku i sve ispričao da je ičega sumnjivog bilo", kaže kriminalist. 

Druga je opcija, kaže, pasivnost zbog moguće sramote, linča ili negativne slike u javnosti.

"Ako su se u klubu događale neke sumnjive stvari poput konzumacije droge ili verbalnih i fizičkih obračuna, onda je moguće da ostatak Matejeve ekipe o tome ne želi govoriti, a pogotovo ne pod svojim imenom i prezimenom. Procijenili su možda da im je pametnije sve kazati istražnim tijelima nego istupati u medijima i tako sebi, ali i obitelji otežati život zbog osjećaja srama i nelagode. Osim toga, internetski prostor obilježen je stanovitim linčem pa je moguće da uopće ne žele sebe i bližnje izlagati potencijalno opasnim situacijama. Linč se stvorio onog trenutka kad je javnost posumnjala da šute ciljano i smisleno i ne žele otkriti istinu, a to uopće ne mora biti istina i nitko ne može tvrditi da i danas nisu u suradnji s policijom", tvrdi Cvrtila.

Kao posljednju opciju Cvrtila navodi izostanak saznanja o eventualnom okidaču koji je rezultirao nestankom Mateja. 

VIDEO: Snimke nadzornih kamera na kojima se navodno pojavljuje Matej Periš

"Momci su prošli poligrafsko testiranje. Ispitani su od policije i očigledno su rekli što su znali. Zaista je moguće da je Matej upao u sporadični problem mimo njih, što oni nisu vidjeli", zaključuje kriminalist.

Upitali smo ga je li onda Matejev nestanak prijavljen prekasno?

"Ne, nije prijavljen prekasno. To je najveća glupost koja se pojavila u eteru. Oni su nestanak prijavili odmah ujutro, već u 10 sati. Dakle, Matej je nestao oko 2 sata ujutro, prvo su ga pokušavali dobiti na mobitel pa su sami krenuli u potragu. To su sve logične radnje koje bi prijatelji napravili. Na policiju su otišli tek kad su vidjeli da mu nema traga ni glasa, a srpska policija im je kazala da idu pregledati je li im prijatelj u nekoj od beogradskih bolnica. Tu je napravljen propust od  tamošnje policije koja u početku ovu potragu nije shvatila ozbiljno i prekasno je krenula na teren i praktički zakasnila s roniocima, potražnim psima i ostalim resursima koji im stoje na raspolaganju", kaže Cvrtila koji se osvrnuo i na dolazak hrvatske policije u Beograd.

On tvrdi da to nije pametno rješenje i da ničim neće rezultirati.

"Hrvatska je svoje istražitelje trebala u Beograd poslati odmah ili nikako. Dvanaest dana jako je dug period, pogotovo ako se sumnja da bi se neki dokazi pokušali uništiti ili zataškati. Iz svega će se, mislim, pročitati politička poruka o nepovjerenju između dvije države. Ako rezultat potrage bude negativan, onda i Srbija ima argument – jednostavno će reći: "Evo, došli su i Hrvati pa nisu ništa pronašli, vidite da ništa ne skrivamo", dodaje naš sugovornik.

On kaže da hrvatski policajci imaju ovlasti doznati detalje istrage, a cijeli odlazak zapravo služi operativnoj suradnji i dijeljenju korisnih informacija i dokaza. 

Na pitanje treba li Matejeve prijatelje opet poligrafski testirati, potvrdno odgovara.

"Ja bih rekao da treba, ne zato što bi oni izgledali sumnjivo već samo zbog činjenice da se provjere još jednom i da se konačno taj misterij oko njih razriješi. Međutim, zahtjev za ponovljenim poligrafskim testiranjem srpska policija treba od hrvatske policije zatražiti službenim pisanim putem. Naša policija to može napraviti samo ako se u javnosti pojave informacije ili dokazi koji bi probudili osnovanu sumnju da su oni involvirani u njegov nestanak", govori Cvrtila tvrdeći da poligraf najčešće jest relevantan dokaz, ali ne i kirurški precizan.

"Sve ovisi o tome kako je srpska policija pristupila ispitivanju i jesu li nenaspavani i mamurni momci uopće bili u stanju suvislo odgovarati. Ako su im postavljali sugestivna i apstraktna pitanja, onda to nije dobro".

Kaže i da je moguće da policija trenutačno nadzire komunikaciju među njima, iz čega bi se potencijalno rodilo novo saznanje.

"Policija ima ovlasti pratiti njihovu komunikaciju i telefone, ali pod istim uvjetima kao i kod poligrafa. To treba službeno zatražiti Srbija uz pristanak Interpola ili naša policija treba doći do opravdanog razloga za takvim postupanjem", zaključuje kriminalist Cvrtila. 

DETALJNA REKONSTRUKCIJA

Nestanak Mateja postaje sve sumnjiviji: Skriva li srpska policija što se stvarno dogodilo u Gotiku?

Za stjecanje šire slike o Gotiku nije manje važan podatak da se baš u tom klubu u jesen 2019. odvijao "poslovni sastanak" vrha srpskog krim miljea s ministrom MUP-a Aleksandrom Vulinom. Prema riječima Matejevog prijatelja u tom skupocjenom klubu u kojeg se ne ulazi tek tako došlo je do incidenta oko plaćanja računa za nekoliko boca glamuroznog alkohola. Incident je bio intenzivan ali nije predugo trajao, a potvrđen je s više strana, stoga ostaje nejasno zbog čega je srpski MUP od prvog dana u javnosti gradio potpuno oprečni narativ o tome da nikakvog sukoba u klubu kojeg osiguravaju opasne zaštitarske skupine nije bilo. Iskusni kriminalist za Večernji list kaže da je Matej nesumnjivo bježao od neke opasnosti koja ima veze s Gotikom, a ne halucinacijom. Otkrio je i zašto srpska policija ne želi otvoriti istragu u klubu i zaobilazi ga u širokom luku, zašto potraga u Savi djeluje kao predstava za javnost te zašto je procurila snimka na kojoj mladić nalik Mateju navodno ima seksualni odnos s dvije nepoznate ženske osobe. Naš sugovornik tvrdi da mediji pod kontrolom Aleksandra Vučića kroz pretjerani fokus na konzumaciju droge žele stvoriti pogrešni narativ o nestanku Splićanina jer cijeli slučaj dobiva političke konture.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 61

DU
Deleted user
15:29 11.01.2022.

ocigledno je moralo doci do tragedije da hrvati otvore oci i ne idu tulumarit u chetnikland. to sam ja optimist, kao da ce itko izvuc pouku iz ovoga.

Avatar Đuro išijas
Đuro išijas
15:59 11.01.2022.

Nije vam palo na pamet da im je policija rekla da šute dok traje istraga, vidite da i sama policija na kapaljku daje informacije

FO
forfun
17:19 11.01.2022.

E moj Matej, u krivom društvu na krivom mjestu. The End.