VALENTIN INZKO

'Spriječit ćemo otcjepljenje RS od BiH'

27.11.2017.
u 12:58
„Međunarodna zajednica ima sve instrumente u svojim rukama. Mi imamo mandat Ujedinjenih naroda i mi to nećemo dopustiti“
Pogledaj originalni članak

Pokušaj odcjepljenja Republike Srpske od Bosne i Hercegovine predstavljao bi "crvenu crtu" koja se ne smije prijeći i međunarodna zajednica u tom bi slučaju sigurno intervenirala i spriječila takvo što, izjavio je visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko kako ga u ponedjeljak citira Deutsche Welle (DW).

U ranije snimljenom intervjuu, koji je postao dostupan na mrežnim stranicama DW-a, Inzko je bio izričit u konstataciji kako nema ništa od prijetnji i planova o secesiji RS.

„Međunarodna zajednica ima sve instrumente u svojim rukama. Mi imamo mandat Ujedinjenih naroda i mi to nećemo dopustiti“, izjavio je Inzko komentirajući to što je u ranijem intervju za DW predsjednik RS Milorad Dodik posegnuo za flomasterom i na karti iscrtao nove granice u regiji, pri čemu je taj entitet odvojio od BiH i priključio ga Srbiji baš kao i sjever Kosova.

Dodik je nakon kritika koje su mu zbog toga upućene, uključujući i one iz Beograda, naknadno objašnjavao kako je samo odgovarao na hipotetsko pitanje, no Inzko mu je poručio kako i na to može zaboraviti jer u slučaju BiH granice ostaju takve kakve su sada i neće se mijenjati.

Iako su on i njegov ured (OHR) proteklih godina postali nekom vrstom  "tigra od papira", jer zapravo samo promatraju i analiziraju stanje u BiH, a ne poduzimaju nikakve konkretne mjere, Inzko podsjeća kako on i dalje ima u rukama mehanizme intervencije ako se za to ukaže potreba, a međunarodna zajednica procijeni kako je vrijeme da ih uporabi.

Riječ je o tzv. Bonnskim ovlastima što ih je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH dobio kako bi mogao smjenjivati izabrane dužnosnike i nametati zakone i odluke.

Visoki predstavnici su za takvim ovlastima u prošlosti posegnuli gotovo 900 puta, a najviše ih je koristio Paddy Ashdown u razdoblju od 2002. do 2006. godine.

Razmišlja se o mogućem aktiviranju Bonnske ovlasti

Sam Inzko donio je pedesetak odluka temeljenih na posebnim ovlastima, a sada je potvrdio kako se nakon godina stagnacije i sve jače političke krize u BiH  "razmišlja" o tome kada i kako bi one mogle biti ponovo iskorištene.

„Situacija neki put nije baš ružičasta ovdje i neki u međunarodnoj zajednici su mišljenja da bi možda bilo opet dobro da se koriste Bonnske ovlasti", kazao je Inzko.

Po njegovim riječima, sve je u fazi "sazrijevanja" te neke konkretne odluke nema, ali je jasno da bi se za odlučnim mjerama posegnulo u slučaju "velikog kršenja" Daytonskog sporazuma, a upravo to bi bio, primjerice, već i sam referendum o odcjepljenju RS.

Na pitanje što bi to konkretno značilo, Inzko je odbio izravno odgovoriti ističući kako se takvi planovi ne objavljuju unaprijed i preko medija.

Kazao je kako do sada nije razmišljao o Dodikovoj smjeni, ali je podsjetio kako su takve zamisli imali neki njegovi prethodnici poput Christiana Schwarz-Schillinga.

Inzko je ustvrdio kako pritisak kojemu je izložen Dodik zbog svog djelovanja već daje rezultate, a kao ilustraciju naveo je činjenicu da su vlasti u RS-u nedavno odustale od provedbe dugo najavljivanog referenduma kojim su kanili osporiti postojanje i rad Suda i Tužiteljstva BiH.

Odluku o provedbi referenduma koji je trebao ozakoniti odbijanje poštivanja odluka državnih pravosudnih tijela parlament RS donio je 2015., no ona je u entitetskom Službenom listu objavljena tek u listopadu ove godine pa je odmah nakon toga suspendirana, a Dodik je to obrazložio konstatacijom kako se nisu stekli uvjeti za provedbu takvog izjašnjavanja.

Najava provedbe ovakvog referenduma bila je jedan od razloga zbog kojih je Dodik završio na američkoj "crnoj listi" osoba kojima je zamrznuta imovina u SAD te zabranjeno putovanje u tu zemlju.

„Međunarodna zajednica nije intervenirala, no ona je bila potpuno jasna da bi to (referendum) bilo antidaytonski“, kazao je Inzko komentirajući takvog razvoja događaja.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 49

Avatar southman
southman
13:19 27.11.2017.

Lijepo, pa kada ima tako velike ovlasti i snagu što ne prisile tzv. bošnjake da primjene Izborni zakon koji osigurava izbornu jednakopravnost Hrvata na izborima !?

ZI
Zika
13:49 27.11.2017.

Tom političkom idiotu odgovara zategnuta situacija u Bosni i Hercegovini,kako bi on što duže ostao i primao plaću malo manju nego Mesi i Ronaldo,ali veću od sva tri predstavnika u predsedništvu zajedno. Samo naivni neznaju da on u dogovoru sa Dodigom uz novčanu nadoknadu, prave frku i dele lovu,a zategnutu situaciju čuvaju kao koku koja nosi zlatna jaja.

Avatar nekakav
nekakav
13:52 27.11.2017.

funkcija visokog predstavnika nije tako jaka kako se pokušava prikazati. njega imenuje eu, a zamjenika daje amerika, zato prestanimo ovo gledati kao neko tijelo sa un-ovim pokrićem, jer ga baš i nema, odnosno ima samo u dijelu implementacije civilnog dijela daytonskog sporazuma. daytonom nije dogovorena ova funkcija, i to je samo jedan u nizu stranih upravljača bosnom, što je kroz cijelu njenu povijest uzrokovalo probleme u tom dijelu svijeta, nama tako bliskom. jasno su određene nadležnosti entiteta, pa si neka gospodin iz austrije, stručnjak za slovenski jezik i veliki njihov prijatelj, neka si ih dobro prouči i primi na znanje, i počne raditi po njemu. ono što je suprotno daytonu su kasnije tom funkcijom ozakonili, pa tako legitimno izabranome predstavniku ova kreatura može uzeti mandat! zamislite da u jednoj njemačkoj, austriji, engleskoj, nekom zastupniku uzmu mandat, zato jer.. hm, ne radi ono što tamo neki stranac želi i traži, misli, da smije. bih je raspadnuta zemlja, bio je rat, narodi se podijelili po svim mogućim crtama, pala je krv, mnogo krvi, i krajnje je vrijeme da ih se ostavi na miru, da se cjeline zaokruže. jer ljudi žive već 25 godina na drugim adresama, djeca su svoj život pronašla u tom novom kraju, za njih je rat gotov, i jedino oni imaju i trebaju imati budućnost. starci su svoje odradili, rat su si priuštili, i neka im je. ali mladosti treba dati da živi. jedino raspad bih može dati novi zamah i budućnost ljudima. ne političarima, njima ova bih paše.