Državni inspektorat upozorava

Upozorenje o branju prvih proljetnica: kazne i do 200.000 kuna

Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL
visibabe
Foto: Patrik Macek/Pixell
zrinjevac
Foto: Patrik Macek/Pixell
zrinjevac
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Visibaba
16.02.2022.
u 14:30
Sukladno članku 64 Zakona o zaštiti prirode mora se ishoditi rješenje Ministarstva za uzimanje iz prirode zavičajnih divljih vrsta u svrhu prerade i prodaje
Pogledaj originalni članak

Državni inspektorat upozorio je da se ubiranjem prvih proljetnica i uklanjanjem tih biljaka iz prirode, izravno utječe na njihovu održivost. Stoga podsjećaju građane da je zabranjeno brati i prodavati strogo zaštićene vrste proljetnica, kao što su velecvjetni kukurijek, dok je za branje proljetnica, poput visibaba, ljubice, pasjeg zuba ili drijemovca  potrebno ishoditi dopuštenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Sukladno članku 64 Zakona o zaštiti prirode mora se ishoditi rješenje Ministarstva za uzimanje iz prirode zavičajnih divljih vrsta u svrhu prerade i prodaje. Za sakupljanje zavičajnih divljih vrsta u svrhu prerade ili prodaje, bez dopuštenja Ministarstva, te branje i prodaju strogo zaštićenih vrsta propisane su novčane kazne.

Propisana je novčana kazna za prijestupnike u iznosu od 25.000 do 200.000 kuna za pravnu osobu, od 7.000 do 30.000 kuna za fizičku osobu i odgovornu osobu u pravnoj osobi te od 10.000 do 40.000 kuna za fizičku osobu obrtnika.

Za sakupljanje zavičajnih divljih vrsta za osobne potrebe nije potrebno ishoditi dopuštenje Ministarstva, pri čemu se sakupljanjem biljaka za osobne potrebe smatra sakupljanje do ukupno pet pojedinačnih komada podzemnih dijelova (lukovica, gomolja, korijena ili rizoma), 2 kg stabljika s listovima i cvjetovima, pet stručaka stabljika s listovima i/ili cvjetovima, 1 kg listova, 1 kg cvjetova, 0,5 kg sjemena, 10 kg plodova, 0,5 kg pupova i jedan busen mahovine dnevno.

Iako se branjem nadzemnih dijelova proljetnica iz prirode za osobne potrebe one skroz ne ugrožavaju, uvelike se degradira estetska vrijednost prirode, upozoravaju. S druge strane sakupljanje cijelih biljaka dovodi do njihovog trajnog uklanjanja sa staništa čime se značajno utječe na veličinu njihovih prirodnih populacija.

VIDEO Vozili smo se Sljemenskom žičarom koja s radom počinje za dva tjedna

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

Avatar Purgerdragovoljac
Purgerdragovoljac
13:55 16.02.2022.

Eto dokaza apsurdnog zakonodavstva, kako u Lijepoj našoj, tako i u mnogim drugim državama: Uništi li namjerno netko biljku koja je zaštićena, makar i samo njezine dijelove, npr. lukovicu, biti će prema zakonu sankcioniran, što je potpuno ispravno i tako treba biti. Isto će se dogoditi i onome tko namjerno uništi jaje zaštićenog gmaza ili ptice, što je također ispravno i tako treba biti. No, uništi li pak netko ljudski fetus u majčinoj utrobi, to je onda sasvim legalno i zove se abortus.

Avatar majkuvam
majkuvam
15:25 16.02.2022.

Ne smiješ ubrati koju visibabu a šume nam sječom nestaju neviđenom brzinom,normalno...

IG
igorl
11:35 16.02.2022.

Ne smijes ubrat vise od 1 kg cvjetova... got it.