Ministar Marić:

U Hrvatskoj 60.000 neriješenih predmeta - do ljeta izmjene Zakona o upravljanju državnom imovinom

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Goran Marić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
goran marić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Goran Marić
Foto: Anto Magzan/Pixsell
Goran Marić
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
goran marić
07.03.2017.
u 18:37
Posebno su problematične nekretnine država s područja bivše Jugoslavije na području Hrvatske.
Pogledaj originalni članak

Ministar državne imovine Goran Marić najavio je da će do ljeta biti donesen izmijenjen Zakon o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom jer s jedinicama lokalne samouprave ima 60.000 neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, a posebno su problematične nekretnine država s područja bivše Jugoslavije na području Hrvatske.

 "Jedan do najvećih problema su neriješeni imovinsko-pravni odnosi s jedinicama lokalne samouprave, gradovima i općinama, a posebno je problematičan dio koji se odnosi na nekretnine vezane za države i pravne osobe s područja bivše države zbog neriješenih sukcesijskih pitanja", rekao je ministar Marić novinarima u Kaštelima, gdje je s mjesnim čelnicima razgovarao o prevladavanju teškoća Kaštelanskih staklenika.

Marić je upozorio kako je u Hrvatskoj na desetke tisuća neriješenih imovinsko-pravnih odnosa te da njegovo ministarstvo, u suradnji s gradovima i općinama, nastoji odrediti prioritete. "U Ministarstvu državne imovine imamo oko 60.000 neriješenih predmeta i želimo ih rješavati, ali zbog potkapacitiranosti, u velikom smo zaostatku", istaknuo je te dodao kako je radi povećanja kapacitiranosti nedavno obavljen preustroj tog ministarstva.  "Sada imamo Službu za rješavanje predmeta za lokalnu samoupravu. Dosad je, nažalost, samo jedna osoba radila taj posao i zato svi čekaju na rješavanje tih imovinsko-pravnih problema", rekao je Marić.

Neće se zakonom zadirati u imovinska prava bivših vlasnika

U vezi s imovinom bivših jugoslavenskih republika na području Hrvatske, koja je prazna, ministar istaknuo je da će se taj problem pokušati riješiti i izmjenama Zakona o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom. Kako je rekao, pokušat će to riješiti - ne trajno, nego da se ta imovina može staviti u funkciju iako nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi, a taj će se zakon izglasovati vjerojatno do ovoga ljeta.

 Na novinarsko pitanje mogu li na temelju tog zakona vlasnici očekivati naknadu za raspolaganje njihovom imovinom dok se ne riješi sukcesija zemalja bivše SFRJ, Marić je odgovorio: "Neće se zakonom zadirati u imovinska prava bivših vlasnika, ali će se moći raspolagati tim nekretninama i objektima."

Istaknuo je da je "simplifikantno kako su se neki uspjeli uknjižiti iako se nisu mogli uknjižiti u zemljišne knjige" te da će dati DORH-u da ispita kako su to učiniti. Na pitanje da komentira odluku Vlade o "zamrznutim cijenama" energenata Marić je rekao da je ona dobra jer su cijene električne energije i plina bitne za egzistenciju građana, a na dodatni upit umanjuje li se takvim postupcima vrijednost HEP-a, odgovorio je niječno. "Državna poduzeća i posluju u smjeru općega dobra, ali i funkcioniraju na učinkovit način radi ostvarivanja dobiti i da pozitivno posluju, ali ne da stvaraju ekstra dobit na račun građana. To nije dopustivo", poručio je ministar Goran Marić.

>>Goran Marić: Podravka nikome neće biti bankomat

>>'Država mora razvijat nekretnine, ne ih samo posjedovati'

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.