šire ovlasti

Švicarski glasači podržali novi zakon o prisluškivanju

Foto: Reuters/PIXSELL
Ministar obrane Guy Parmelin i ministar unutranjih poslova Alain Berset
Foto: Reuters/PIXSELL
Ministar obrane Guy Parmelin i ministar unutranjih poslova Alain Berset
Foto: Reuters/PIXSELL
Ministar obrane Guy Parmelin i ministar unutranjih poslova Alain Berset
25.09.2016.
u 18:12
"To nije sveopće prisluškivanje", rekao je zastupnik i potpredsjednik Kršćansko-demokratske stranke Yannick Buttet za televizijsku mrežu RTS kad su objavljeni rezultati
Pogledaj originalni članak

Švicarski glasači podržali su novi zakon o prisluškivanju, što je pobjeda vlade koja tvrdi da u svijetu sve većeg nasilja tajne službe moraju imati šire ovlasti. 

Predloženi zakon na referendumu podržalo je 65,5 posto glasača, pokazuju konačni rezultati.

Švicarska policija i obavještajne službe imale su ograničene ovlasti u usporedbi s drugim razvijenim zemljama: prisluškivanje telefonskih razgovora i nadzor elektroničke pošte bili su prije zabranjeni bez obzira na okolnosti.

No novi zakon to će promijeniti.

Vlada ustraje na tome da nije bila svrha postavljanje sustava koji će prikupljati ogromnu količinu podataka, slično onome što je razvila američka Nacionalna sigurnosna agencija koja je na sebe privukla pažnju javnosti djelomice i zbog otkrića bivšeg zaposlenika Edwarda Snowdena.  

"To nije sveopće prisluškivanje", rekao je zastupnik i potpredsjednik Kršćansko-demokratske stranke Yannick Buttet za televizijsku mrežu RTS kad su objavljeni rezultati.

"Radi se o tome da se obavještajnim službama prepusti da rade svoj posao", dodao je.

Švicarski ministar obrane Guy Parmelin rekao je da s novim mjerama Švicarska više "nije u podrumu međunarodnih standarda, već na gornjem katu".

Parmelin ustraje da švicarski sustav nije usporediv sa sustavom "SAD-a ili drugih velikih sila koje se bore da nađu pravu ravnotežu između privatnosti i sigurnosti.

Prisluškivanje telefonskih razgovora i nadzor elektroničke provodit će se samo odobrenjem saveznog suda, ministarstva obrane i vlade, prema tom zakonu.

>> Bivši agent Stasija: Ono što smo mi radili je dječja igra za NSA

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

BF
bf2
19:24 25.09.2016.

Pametan narod koji drži do svoje sigurnosti. Svaka čast!

JU
juma
21:30 25.09.2016.

Narod koji je toliko ustrašen da se boji vlastite sjene. Nije ni čudo kada ih prije svakog referenduma o povećanju radničkih i socijalnih prava straše najcrnjim scenarijima, dok istodobno za one najbogatije tiho izglasavaju sve više olakšica i povlastica.

RA
radekbrod
22:27 25.09.2016.

neka vrate opljačkani novac koji se stolječima akumulira u njihovim bankama a ti referendumi i onak ništ ne znače odnosno prisluškuju se svi več odavno