JEDNOGLASNA ODLUKA

Svečanosti sv. Tripuna Hrvatsku 19. put upisale na popis UNESCO-ve nematerijalne baštine

Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
Zagreb: ?eta Hrvatske bratovštine Bokeljska mornarica 809 plesala kolo Sv. Tripuna
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Zagreb: Odred Bokeljske mornarice izveo kolo sv. Tripuna ispred crkve sv. Marije na Dolcu
Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
Zagreb: ?eta Hrvatske bratovštine Bokeljska mornarica 809 plesala kolo Sv. Tripuna
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Zagreb: Odred Bokeljske mornarice izveo kolo sv. Tripuna ispred crkve sv. Marije na Dolcu
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Zagreb: Odred Bokeljske mornarice izveo kolo sv. Tripuna ispred crkve sv. Marije na Dolcu
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Zagreb: Odred Bokeljske mornarice izveo kolo sv. Tripuna ispred crkve sv. Marije na Dolcu
29.11.2022.
u 18:32
Blagdan svetog Tripuna slavi se 3. veljače, kada se osim u Kotoru u kojem je običaj nastao, sveta misa i Proslava svetog Tripuna održavaju u organizaciji Hrvatskih bratovština Bokeljske mornarice 809 u Zagrebu, Rijeci, Puli, Splitu, Dubrovniku
Pogledaj originalni članak

Hrvatsko kulturno dobro "Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna - tradicija bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj" upisano je na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne baštine, izvijestilo je u utorak Ministarstvo kulture i medija. Odluku o tome jednoglasno je na zasjedanju održanom u utorak u marokanskom gradu Rabatu donio UNESCO-ov Međuvladin odbor za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.

Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske u suradnji s udrugama Bokelja kandidiralo je proslavu svetog Tripuna i kolo svetog Tripuna - tradiciju bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj, za zaštitu i upis na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, kako bi potvrdilo njegovu vrijednost i značaj ne samo kao nacionalne, već i kao dijela svjetske baštine.

"Današnji upis priznanje je svima onima koji su ulagali napore i skrbili da se nematerijalno dobro sačuva od nestajanja, a i snažan poticaj da ono i nadalje živi, provođenjem i poduzimanjem raznovrsnih mjera njegove zaštite. Ova iznimna baština dokaz je tisućljetne nazočnosti Hrvata na području Boke Kotorske i duboko je ukorijenjena u mentalitet ljudi i danas je važan dio njihovog života", ističe Ministarstvo kulture i medija. 

Istovremeno, dodaje Ministarstvo, ta vrijedna baština predstavlja trajnu sponu između prošlosti i budućnosti Bokelja kao aktivnih aktera u življenju i očuvanju iste od zaborava za buduće generacije koje će je onda prenositi svojim budućim generacijama.

Blagdan svetog Tripuna slavi se 3. veljače, kada se osim u Kotoru u kojem je običaj nastao, sveta misa i Proslava svetog Tripuna održavaju u organizaciji Hrvatskih bratovština Bokeljske mornarice 809 u Zagrebu, Rijeci, Puli, Splitu, Dubrovniku. Nakon svete mise ispred crkve pleše se Kolo svetom Tripunu, kao dio proslave štovanja svetog Tripuna. Toga dana, okupljaju se brojni Bokelji kako bi sudjelovali u proslavi koja se ponavlja i prenosi stoljećima s generacije na generaciju među Bokeljima u Hrvatskoj.

Svoj doprinos očuvanju ovoga nematerijalnoga dobra dali su Bokelji, koji su posljednjih desetljeća i stoljeća obilježavali proslavu sv. Tripuna ponosno je čuvajući od zaborava i prenoseći mlađim generacijama već dugi niz godina.

Obuljen Koržinek: Zahvaljujem svima koji ovu vrijednu nematerijalnu baštinu čuvaju i prenose mladima

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek u povodu današnje odluke uputila je video-poruku zahvale na podršci članovima Međuvladinog odbora za zaštitu nematerijalne kulturne baštine, Tajništva Konvencije iz 2003. te svim članovima kulturnog sektora i državama članicama koje promiču Konvenciju za zaštitu nematerijalne kulturne baštine.

Izrazila je veliki ponos novim hrvatskim, devetnaestim upisom nematerijalnog kulturnog dobra na Reprezentativni popis UNESCO-a. "Zahvaljujem svima koji ovu vrijednu nematerijalnu baštinu čuvaju i prenose mladim generacijama. Nadam se i vjerujem da će ovaj upis doprinijeti valorizaciji i zaštiti ovog fenomena u Hrvatskoj, ali istovremeno biti i podsjetnik na važnost obnove, prezentacije i promocije kulturne baštine koju su Hrvati stoljećima stvarali u prostoru Boke Kotorske i koja danas mora biti poveznica Hrvatske i Crne Gore", poručila je ministrica.

Konferencija Odbora za nematerijalnu baštinu u Rabatu nastavlja se do kraja ovog tjedna, a razmotrit će se još dvije kandidature u kojima sudjeluje Hrvatska: multinacionalnoj nominaciji Tocati - festival tradicijskih igara za Registar dobrih praksi te multinacionalnoj nominaciji tradicije uzgoja Lipicanera za Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

U hrvatskom izaslanstvu u Rabatu su članovi hrvatskog izaslanstva, glavni konzervator Ministarstva kulture i medija Davor Trupković, glavna tajnica Povjerenstva za UNESCO Rut Carek i stalna predstavnica RH pri UNESCO-u Gordana Genc.

RAT U UKRAJINI

Hrvatska u globalnom plesu na žici: Jedni smo od rijetkih koji godinama zadržavamo isti smjer prema Ukrajini

Kad je rusko djelovanje u Ukrajini postalo problem, kad su sumnjivim i nelegalnim referendumima 2014. pod rusku kontrolu stavljeni dijelovi ukrajinskog teritorija – a to je bio pravi početak agresije – Hrvatska je bila u poprilično uljuljkanom stanju. Već neko vrijeme primjećivalo se kako neke aktivne vanjske politike gotovo da i nema – ostala su opća mjesta, kao naslonjenost na SAD, ali konkretne akcije i dinamike nije bilo. Tada je izgledalo kako je u Hrvatskoj, nakon što je ušla u NATO i u EU, nestao prioritet vanjske politike i ostalo je puko reagiranje ili pak nereagiranje na događaje. Vratimo se malo u tu 2014., pa i na funkcioniranje Hrvatske unutar Unije kojoj je tada pripadala.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

JA
Jania
09:40 30.11.2022.

Niisam mislio da ću ikad dočekati da mogu pohvaliti Ninočku, ali mora se priznati da je Ministarstvo kulture odradilo dobar posao s Bokeljima.