RASPRAVA U SABORU

Stier: Nemojte očekivati od mene da ne glasam po savjesti

Foto: Screenshoot
Ivo Stier
Foto: Screenshoot
Ivo Stier
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Hasanbegović
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Milorad Pupovac
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Andrej Plenković
11.04.2018.
u 23:10
Hrvatska ni na koji način ratifikacijom ove konvencijom nema obavezu uvođenja rodne ideologije u naš pravni sustav ili obrazovni sustav ili obvezu promjene definicije braka, rekao je premijer.
Pogledaj originalni članak

Većina klubova zastupnika podržala je u srijedu u raspravi u Hrvatskome saboru ratifikaciju Istanbulske konvencije naglasivši da je riječ o civilizacijskom iskoraku zaštite ljudskih prava, ali su i upozorili na politizaciju ratifikacije te konvencije u javnosti. Nakon rasprava klubova slijedi pojedinačna raspravu za koju se prijavilo oko 30 zastupnika.

Stier: Samo slobodan čovjek može uzdignute glave i oči u oči pogledati svoj narod

HDZ-ov saborski zastupnik Davor Ivo Stier rekao je u srijedu da, kada u petak bude glasovanje o ratifikaciji Istanbulske konvencije, da od njega ne traže da ne slijedi svoju savjest poručivši kako nikome ne dozvoljava da mu oduzme slobodu savjesti jer samo slobodan čovjek može uzdignute glave i oči u oči pogledati svoj narod.

"Kada u petak bude glasovanje nemojte tražiti od zastupnika, nemojte tražiti od mene da ne slijedim svoju savjest. Ne govorim ovo iz pozicije moći ili s visoka, nikoga ne osuđujem zbog njegova stava. Ne umišljam si da sam nekakav moralni autoritet. Ne, i te kako sam svjestan da sam nesavršen i grešan čovjek. Svjestan sam toga jer imam savjest. Zato nikome, ali baš nikome, ne dam da mi oduzme slobodu savjesti jer samo tako mogu biti i ostati slobodan čovjek, a samo slobodan čovjek može uzdignute glave i oči u oči pogledati svoj narod", reko je Stier u pojedinačnoj raspravi o ratifikaciji Istanbulske konvencije u Hrvatskom saboru.

Istaknuvši kako poštuje i sve one koji imaju drukčiji pogled na čovjeka i društvo od njega i koji imaju to pravo javno izreći bez da zbog toga budu sotonizirani, pozvao je da se onda ne sotoniziraju ni hrvatski ljudi koji se protive Istanbulskoj konvenciji.

Vezano uz prijepore oko Konvencije rekao je da se taj prijepor ne odnosi na borbu protiv nasilja već na koncepte iz rodne teorije. "Potpuno je jasno da se Konvencija temelji na rodnoj teoriji", ustvrdio je. Rekao je da je to potvrdila i pravna služba Vijeća Europe u nedavno deklasificiranom dokumentu objasnivši da je rod različit i odvojen od spola temelj na kojem se bazira Istanbulska konvencija.

Foto: Screenshoot
Ivo Stier

Zato, istaknuo je, oni koji smatraju da rod ne može biti odvojen od spola, ne mogu glasovati za ratifikaciju te konvencije. "Posrijedi su dva različita shvaćanja čovjeka. Za Istanbulsku konvenciju su oni koji smatraju da čovjek ima apsolutnu autonomiju da sam sebe definira bez obzira na biološke činjenice", istaknuo je. Ali, objasnio je, protiv su oni koji smatraju da je čovjek rođen slobodan i tu slobodu ostvaruje u skladu s biološkim činjenicama a ne protiv njih.

"Nije problem spominjanje riječi rod niti tumačenje da su se uloge žena i muškaraca mijenjale kroz povijest, odnosno da su različite u različitim društvima. Problem je što se u Istanbulskoj konvenciji, za razliku od drugih međunarodnih dokumenata, rod odvaja od spola, od biologije i prirode", naglasio je.

Stier je upozorio i da priložena interpretativna izjava ne osporava shvaćanje roda odvojenoga od spola i ne otklanja prijepor oko Istanbulske konvencije. Istaknuo je kako u raspravi nije čuo ni jedan argument koji poriče da se Istanbulskom konvencijom ne usvaja međunarodna obaveza da se shvaćanje roda odvoji od bioloških činjenica, od spola, i međunarodna obveza da se zbog toga shvaćanja oblikuju društvene norme.

"To nisu strahovi, to su činjenice. Na temelju tih činjenica možemo se odlučiti biti za ili protiv ratifikacije Istanbulske konvencije. Ali, nemojmo zatvoriti oči pred činjenicama", poručio je Stier.

Zekanović i Murganić se sukobili

Zastupnik Hrast-a Hrvoje Zekanović prozvao je u u srijedu u saborskoj raspravi o Istanbulskoj konvenciji ministricu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nadu Murganić za prijevaru glasačkoga tijela, što je ministrica ocijenila kao "verbalno nasilje".

"Prevareni smo i žao mi je zbog toga i žao mi je nevjerodostojnosti HDZ-a", rekao je Zekanović poručivši ministrici Murganić da su njezini glasači demokršćani, pripadnici Katoličke crkve i da je glasačko tijelo koje je protiv toga dokumenta duboko prevareno. Podsjetio je i na izjavu hrvatskih biskupa u kojoj pozivaju zastupnike da glasaju protiv konvencije.

Zekanović je ustvrdio da Istanbulska konvencija prvi put u hrvatsko zakonodavstvo uvodi rod i spol, dok hrvatski Ustav prepoznaje samo spol. "Nije meritum zaštita žena od nasilja, jer da je to meritum odavno bi se izbacio sporan dio i usvojio hrvatski zakon i zaštitile žene na pravi način", rekao je. Osvrnuo se i na zastupnike Mosta od kojih će dio glasati za konvenciju, a dio protiv i nazvao je to "šizofrenom situacijom" te predvidio "raspad Mosta".

Na Zekanovićeve riječi reagirala je ministrica Murganić rekavši da je u raspravi puno verbalnoga nasilja, žuči i uvreda te je zastupniku  Zekanoviću postavila pitanje s kojim pravom ju kao dužnosnicu proziva, propituje njezino vjersko uvjerenje, odanost i pripadnost stranci.

"Je li to zbog toga što sam susretljiva, zato što sam ministrica ili zato što sam žena", upitala je Murganić. "Rekli ste da bih ja kao prava katolkinja i HDZ-ovka trebala dati ostavku. Zašto vi ne date ostavku i odreknete se manadata jer ste došli na listi HDZ-a", nastavila je s pitanjima Murganić.

"Ja sam ostao vjerodostojan onome što sam uvijek govorio za razliku od vas", uzvratio je Zekanović koji je potom zbog neopravdanoga pozivanja na povredu poslovnika dobio drugu opomenu i izgubio pravo daljnjega sudjelovanja u raspravi.

Predsjedavajući Gordan Jandroković reagirao je na Zekanovićev poziv zastupnicima da u četvrtak gledaju skup u Splitu protiv Istanbulske konvencije i "strepe".

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Hasanbegović

"Spominjete skup u Splitu od kojega trebamo strepiti, je li to neka prijetnja", upitao je predsjednik Hrvatskoga sabora.

Zastupnike SDP-a zanimalo je što je to rodna ideologija o kojoj Zekanović govori tvrdeći da je taj pojam izmišljen i da ne postoji. "Recite nam što je to rodna ideologija o kojoj cijelo vrijeme pričate", inzistirao je Gordan Maras (SDP) na što ih je Zekanović uputio na Google pa objasnio.

"Rodna ideologija je to što je Kanada nedavno izbrisala nazive otac i majka u službenim dokumentima i ostavila roditelj 1 i roditelj 2.... Rodna ideologija je i to da netko po rođenju može biti muškarac, pa onda promijeniti spol i postati žensko. Imamo slučaj u Latinskoj Americi gdje je jedan muškarac postao ona kako bi dvije godine ranije otišao u mirovinu ", odgovorio je Zekanović.

Tijekom rasprave 'zaiskrilo' je i između Zekanovića i zastupnika SDSS-a kada je Draganu Jeckov (SDSS) upozorio da govori hrvatskim jezikom. Reagirao je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac koji je njega pozvao da govori na standardnom hrvatskom kako bi ga se moglo razumijeti.

Bauk: Križari ne podnose slobodu

U ime Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk u srijedu rekao je da će njegova stranka podržati ratifikaciju Istanbulske konvencije izrazivši nadu da će dobiti više od dvije trećine glasova u Saboru. Bauk je, u raspravi o prijedlogu Zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, istaknuo da ni jedan međunarodni dokument nije izazvao toliku pozornost u javnosti a razloge za to nalazi u različitim oblicima agresije.

"Neke agresije su očite. Vide se tenkovi, avioni i vojnici, a protiv tih agresija se lakše braniti jer je linija obrane jasno vidljiva", poručio je . Citirajući u raspravi tekst novinara Novoga lista Jasmina Klarića upozorio je kako organizirani udar na slobodu pojedinca i društva dobiva sve jasniju formu te da je, kako je rekao, danas jasno da se radi o pravom pravcatom sudaru svjetova i otvorenoj bitci za budućnost pri čemu je rezultat još neizvjestan.

"Krenulo je još s pokušajem da se u škole uvede zdravstveni odgoj dio kojega bi bila i spolna edukacija. Ali nije prošlo. Crkva i katoličke udruge digle su se na zadnje noge uz pomoć tada oporbenog HDZ-a i suprostavile su se takvom navodnom ideološkom trovanju mladeži", rekao je Bauk.

Ponovio je i da nije prihvaćen ni građanski odgoj te da se, kako je rekao, "udarilo i na homoseksualane osobe skupljanjem potpisa za referendum o braku kao zajednice muškarca i žene kako bi se spriječilo donošenje zakona o životnom partnerstvu".

"Križari ne podnose slobodu. Ista ta ekipa, uz jasnu pomoć Crkve, koja se miješa čak u unutarstranačke odnose a skriva pedofiliju unutar svojih redova, predvodi i danas bitku protiv Istanbulske konvencije uglavnom koristeći tipske preuzete argumente globalnoga pokreta protiv ratifikacije te konvencije Vijeća Europe .

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Milorad Pupovac

"Zapravo tzv. argumente jer priče o dječacima koji će morati biti djevojčice i slično su tek pogodno gorivo za izazivanje moralne panike kod slabije informiranih građana", poručio je . Smatra i da je cilj modernih križara, koliko god oni pričali o ljubavi, moralu i obitelji - porobljavanje, a ono što se dešava u Hrvatskoj je agresija širokih razmjera.

Bauk smatra da bi u 21. stoljeću trebalo biti normalno da svi žive kako žele, dok "križari takvu slobodu ne podnose". Smatra kako je sada vrijeme za aktivniji demokratski otpor pri čemu je ratifikacija Istanbulske konvencije jedan korak u toj borbi.

Vezano uz interpretativnu izjavu, Bauk smatra da je to nepotrebno podilaženje onima koji su protive ratifikaciji. "Radi se o ustupku koji nije trebao i uložit ćemo amandman da se ona ukloni iz zakona", najavo je i poručio da će se svim demokratskim sredstvima suprotstaviti i svim zakonskim rješenjima koja bi išla protiv dostignutih prava pojedinaca, prava žena na slobodu izbora, prava nacionalnih manjina i svih drugih i drugačijih.

Putica: Politizacija ratifikacije izaziva i raspravu o ciljevima udruga koje joj se protive

U ime Kluba zastupnika HDZ-a Sanja Putica rekla je da je cilj konvencije zaštititi žene od svih oblika nasilja i nasilja u obitelji. Smatra i da porazni podaci o nasilju nad ženama govore koliko je potrebno donijeti tu konvenciju. Putica je ocijenila i da politizacija njezine ratifikacije u javnosti izaziva i raspravu o ciljevima udruga koje izazivaju moralnu paniku u javnome prostoru. Također, ponovila je kako ta konvencija ne sadrži rodnu ideologiju, a RH se njezinom ratifikacijom bitno određuje za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

Milorad Pupovac (Klub SDSS) rekao je da podržava Istanbulsku konvenciju i interpretativnu izjavu. "Glasamo jer je to obveza političkoga saveza kao i obveza braka da se gradi kompromis jer postoje neki ciljevi koje treba postići", naglasio je.

Boris Miletić (Klub IDS-a, PGS-a i RI-a) naglasio je da se oduvijek zalažu za zaštitu temeljnih ljudskih prava i kako razina prava ne smije ovisiti o političkim kalkulacijama. Istaknuo je da ratificiranjem konvencije idemo prema tome da postanemo moderna europska država. "Moramo se oduprijeti retrogradnim stavovima i radikalnoj desnici koja napadom na uvu konvenciju želi spriječiti da Hrvatska bude u krugu razvijenih zemalja Europske unije", kazao je.

Predstavnici klubova HSS-a, GLAS-a i HSU-a i HNS-a istaknuli su da će njihovi zastupnici podržati prijedlog Zakona o potvrđivanju Konvencije te upozorili da su se u raspravi o njezinoj ratifikaciji u javnosti koristile lažne vijesti, netolerancija i mržnja.

Čestitavši premijeru Andreju Plenkoviću što je Hrvatsku "uveo u 2018. i suprotstavio se konzervativnim udrugama koje se protive Istanbulskoj konvenciji" Krešo Beljak (HSS) istaknuo je da će njegova stranka podržati ratifikaciju te istaknuo da je HSS bio prva stranka koja je prije stotinu godina stala u zaštitu žena, a dala je i prvu hrvatsku političarku.

Potporu ratifikaciji Istanbulske konvencije u ime Kluba zastupnika GLAS-a i HSU-a dala je Anka Mrak-Taritaš. Smatra da su tu konvenciju ratificirali prije tri godine sada ne bi o njoj raspravljali u vrijeme manipuliranja osjećajima žena, djece, vrijeme lažnih vijesti i slično. Drži da se sada u društvu krenulo u preispitivanje vrijenosti za koje je mislila da se nikada neće dogoditi. Mrak-Taritaš istaknula je kako je rasprava o ratifikaciji Istanbulske konvencije rasprava o budućnosti svih nas te kakvu Hrvatsku želimo u budućnosti. Ne želim Hrvatsku po uzoru na Poljsku i Mađarsku već zemlju u kojoj se cijeni različitost, poručila je.

Da se u raspravi o ratifikaciji te konvencije koristile lažne vijesti, netolerancija i mržnja upozorila je i u ime kluba HNS-a Marija Puh rekavši kako ne želi živjeti u takvoj, već u tolerantnoj Hrvatskoj. Istaknula je kako u Konvenciji nije pronašla rodna ideologiju već rodnu ravnopravnost, što je standard 21. stoljeća. Također smatra da nadzorno tijelo GREVIO neće Hrvatskoj oduzeti dio suvereniteta.

Goran Dodig (Klub HDS, HSLS, HDSSB) kazao je da je posljednjih dana sa svih strana maltretiran porukama o tome što mora učiniti. "Odakle nekome pravo da mi oduzima pravo da mislim ", upitao je i dodao da se njegov klub po pitanju Istanbulske konvencije podijelio, odnosno da će zastupnici HDSSB-a i HSLS-a glasati za ratifikaciju, dok će on i Branko Hrg iz HDS-a glasati protiv.

Branimir Glavaš (HDSSB) istaknuo je da je Istanbulska konvencija dio predizbornoga programa HDZ-a i treba ju ratificirati, dok je raspravu u javnosti o konvenciji okarakterizirao kao čistu histeriju.

Jedini klub koji je protiv ratifikacije Istanbulske konvencije je Neovisni za Hrvatsku čiji Zlatko Hasanbegović ističe da se medijskom manipulacijom nametnuo stav da si ili bezuvjetni zagovornik konvencije i time protivnik nasilja nad ženama ili si protivnik ratifikacije i time zagovornik nasilja nad ženama. Smatra da je zaštita žena samo smokvin list te da je glavna svrha konvencije prikrivena, odnosno rodna ideologija. "Klub Nezavisni za Hrvatsku bezuvjetno je protivnik ratifikacije i pristupanja Istanbulskoj konvenciji", rekao je Hasanbegović.

Goran Aleksić (SNAGA) čestitao je premijeru Plenkoviću i HDZ-u na ispunjavanju predizborno obećanje, ali i pozvao da ispuni i obećanje vezano za kamatne marže.

Hrvoje Zekanović (Hrast) upitao je Plenkovića koje je njegovo mišljenje o izjavi Hrvatske biskupske konferencije, na što mu je Plenković odgovorio da respektira njihov stav kao i strah dijela birača, ali da je Vlada dobro proučila tekst, konzultirala se i proučila detalje i da nema razloga za bojazan.

Mostov Miro Bulj u raspravi je pak prozvao Plenkovića da je bez javne rasprave stavio Konvenciju na ratifikaciju i da je podijelio hrvatski narod, na što mu je Plenković poručio da ne govori laži. "'Prestanite lakonski govoriti stvari koje nisu istinite. Činite štetu ugledu Sabora i remetite argumentirane i odgovorne rasprave u ovom Saboru", kazao je Plenković.

Davor Bernardić (SDP) u jednoj  replici poručio je da je u Hrvatskoj došlo vrijeme da se "ogradimo od nazadnjačkih snaga u društvu koje nas pokušavaju gurnuti u srednji vijek, koje pokušavaju ljude dijeliti po rodnoj, spolnoj, vjerskoj ili nacionalnoj osnovi i da im zajednički kažemo ne".

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Andrej Plenković

Premijer pozvao zastupnike da podrže Istanbulsku konvenciju

Prije rasprave uvodno izlaganje imao je premijer Andrej Plenković koji je pozvao zastupnike da podrže prijedlog Zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji istaknuvši kako će ona ojačati nacionalne mehanizme u sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Plenković je rekao kako je u posljednjih pet godina u Hrvatskoj ubijeno 195 osoba, među kojima 91 žena.

Pri tome su u 70 posto slučajeva žene ubile njima bliske osobe, a u 54 posto slučajeva njihovi intimni partneri. Uz to, u prošloj godini zabilježeno je 12.000 prekršaja koja uključuju nasilje u obitelji pri čemu je osam tisuća žena bilo žrtvom. Uz to, registrirana su 552 djela nasilja u obitelji pri čemu su u 84 posto slučajeva žrtve bile žene.

"Konvencija se bavi tim zabrinjavajućim društvenim fenomenom i nudi konkretne mjere za prevenciju nasilja, za zaštitu žrtve i za progon počinitelja", rekao je Plenković u Saboru predstavljajući prijedlog zakona, zajedno s ministricom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nadom Murganić.

Naglasio je da će konvencija ojačati hrvatske nacionalne mehanizme za suzbijanje nasilja protiv žena i nasilja u obitelji. Vezano uz javnu raspravu o toj konvenciji podsjetio je da su u njezinoj izradi sudjelovali i hrvatski stručnjaci obiteljskog i kaznenog prava. Demantirao je da je stavljanje te konvencije na dnevni red plod nečijeg pritiska ili diktata.

"Stavljanje ove konvencije na dnevni red je plod programa i političke volje HDZ-ove vlade uz suradnju s partnerima, ali ne na njihov pritisak. Niti na pritisak oporbe, niti na pritisak nevladinog sektora niti na pritisak bilo koje međunarodne institucije. Toga javnost mora biti svjesna jer se u Hrvatskoj razvio antieuropski sentiment i refleks za koji nisam ni slutio da će se dogoditi u Hrvatskoj 2018. Ne samo na ovoj temi, već na brojnim temama. Nema pritiska, nema diktata, nema centrale", naglasio je.

Plenković: Za provedbu IK ne treba osigurati milijardu kuna  

Plenković je demantirao da će se za provedbu te konvencije trebati osigurati milijardu kuna rekavši kako to nije točno. Naveo je da za provedbu Nacionalne strategije za suzbijanje nasilja nad ženama od 2017. do 2022. izdvojeno je oko 70 milijuna kuna.

Naglasio je i da nadzorno tijelo Grevio nije nikakav "bauk" već je riječ o uobičajenom nadzornom tijelu koje ne "otima" hrvatski suverenitet. Negirao je da će se tom konvencijom u hrvatski pravni sustav uvesti tzv. rodna ideologija.

Hrvatska ni na koji način ratifikacijom ove konvencijom nema obavezu uvođenja rodne ideologije u naš pravni sustav ili obrazovni sustav ili obvezu promjene definicije braka, rekao je. Plenković je također negirao i da interpretativna izjava nema nikakvu važnost rekavši kako to nije bezvrijedan dokument već jasna uputa kako hrvatska Vlada i Sabor čitaju tu konvenciju i kako ju kane primjenjivati.

"Ona je svojevrsni jastuk ili oslonac i na njega se može osloniti i time pokazati povjerenje i prema Hrvatskom saboru koji će je usvojiti, hrvatskoj Vladi koja ju je predložila te institucijama i tijelima koji će konvenciju provoditi", naglasio je.

Plenković je također podsjetio i na važeće zakone u kojima se spominje rod, rodna jednakost i slično. Ministrica za demografiju,obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić naglasila je da je namjera Istanbulske konvencije da se Hrvatska pridruži civiliziranim zemljama koje žele dostizati veći stupanj ljudskih prava.

"Cilj konvencije je zaštititi žene od svih oblika nasilja, sprečavati, progoniti i ukloniti nasilje nad ženama ali i u obitelji", rekla je Murganić te dodala da konvencija stavlja naglasak na prevenciju, edukaciju i osvješćivanje javnosti da je nasilje neprihvatljivo.

Murganić je poručila da se nacionalnim zakonodavstvom nije moglo napraviti više u sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji i da je zato ova konvencija potrebna.

 


 

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 328

HT
Hvala ti Bože jer nisamHDZovac
15:41 11.04.2018.

Pa si umjesto primjene zakona za utjehu zlostavljanim ženama odlučio dati milijardu kuna tuđeg novca uhljebima.

PU
Pukovnik
15:31 11.04.2018.

Ti zlostavljaš naš cijeli narod sa svojim lažima i permanentnim izdajama.

BI
bikica7
16:11 11.04.2018.

GREVIO je gospodine Plenković skupina neoliberalnih baba koje će docirati Hrvatskoj koliko smo rodne ideologije proveli i biti iznad hrvatskog sudstva.Kojim pravom vežete omču nad hrvatskim suverenitetom.Pola zemalja Europe IK nije ratificiralo.