Kolumna

O čemu govorimo kad pričamo o bolestima

Foto: GettyImages
O čemu govorimo kad pričamo o bolestima
13.06.2019.
u 08:32
Nakon slučaja 17-godišnje Nizozemke Noe tema bi trebala biti destigmatizacija psiholoških poremećaja, odnosno kako pomoći mladim ljudima koji se bore s teškoćama
Pogledaj originalni članak

Europske medije prošli tjedan je preplavila vijest o tragičnoj sudbini sedamnaestogodišnje Nizozemke Noe Pothoven koja je, nakon što je prestala piti i jesti, umrla u obiteljskom domu.

Početna vijest naglašavala je da se radi o eutanaziji, koja je u Nizozemskoj legalizirana iako podliježe vrlo strogim pravilima. Čak je i papa Franjo napisao tweet tvrdeći da su “eutanazija i potpomognuto samoubojstvo poraz za nas sve”.

Nakon godina borbe - naime Noa je u jedanaestoj godini bila žrtva spolnog zlostavljanja, a u četrnaestoj silovanja - te vrlo javne polemike s institucijama koje joj nisu dopustile eutanaziju, Noa je život završila u krevetu u obiteljskoj kući. Iako je nizozemska vlada naposljetku dala pristanak za njezinu smrt i zaključila da se neće miješati, nije niti jednim činom sudjelovala u njezinoj smrti što znači da se pravno ne radi o eutanaziji.

Noa je u tjednu prije smrti objasnila, putem društvenih mreža, da je njezina bol neizdrživa te da je odlučila napustiti svijet tako da prestane konzumirati tekućine i hranu. U vrlo dirljivoj poruci napisala je: “…nakon mnogih razgovora i preispitivanja odlučeno je da će me pustiti jer moja je patnja nepodnošljiva… Već dugo nisam živa, ja preživljavam, ali i to ne zapravo. Dišem, ali više nisam živa”.

Nakon dezinformacije o eutanaziji maloljetnika koja je izazvala osudu javnosti nizozemskog sustava skrbi, Noine obitelji i svih uključenih u proces, narativ se premjestio na reperkusije vrlo javnog samoubojstva.

Naime, Noa je napisala i bestseller “Pobjeda i učenje” gdje detaljno opisuje traume koje je prošla te hospitalizacije koje su uslijedile zbog depresije, posttraumatskog poremećaja i anoreksije od koje je godinama patila.

Tako je izjavi za magazin Time, Seth Abruty sa Sveučilišta British Columbia u Kanadi ustvrdio da bi ovaj slučaj mogao postati okidač i opravdanje za ostale mlade koji se nalaze u sličnoj situaciji ili na bilo koji način svoje osjećaje identificiraju s Noinim. Umjesto paranoje, ne bi li tema trebala biti destigmatizacija psiholoških poremećaja, odnosno kako pomoći mladim ljudima koji se bore s teškoćama?

Problem depresije, poremećaja u prehrani i ostalih psiholoških poremećaja ne zaobilaze ni Hrvatsku. Dok kod nas postoje centri specijalizirani upravo za mlade ljude, u razgovoru sa stručnjacima uporno sam dobivala jedan odgovor – dođu kad je bolest već uznapredovala.

Radi li se o svjesnom ignoriranju problema, neznanju, sramu ili strahu od nerazumijevanja okoline teško je zaključiti, ali jasno je da stigma postoji, a kad se radi o djeci, ona dobiva posebnu težinu. Zato ovaj, vrlo ekstreman primjer, treba biti poligon za razgovor kako na vrijeme liječiti, prepoznati simptome i naposljetku priznati da činjenica da smo konzervativno društvo nas ne amnestira od svih problema s kojima se nosimo.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BA
bakulušić
13:11 13.06.2019.

Nažalost, politika "prava i sloboda" dovela je do toga da ni roditelji ne mogu, bez većih problema, odvesti dijete sa duševnim poremećajem liječniku ili u bolnicu. Stručnjaci kažu da, prije nego osoba sa duševnim poremećajem završi kod liječnika, skoro svi članovi obitelji zatraže liječničku pomoć. Takva politika štiti bolest a trebala bi štititi bolesnika i bližnje.