Kolumna

Može li zajednička europska vojska zapeti na populizmu

Foto: Reuters/Pixsell
Može li zajednička europska vojska zapeti na populizmu
15.11.2018.
u 08:12
Imati zajedničku obranu znači imati i zajedničku vanjsku politiku, tj. daljnje učvršćenje EU
Pogledaj originalni članak

Nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron iznio prijedlog o stvaranju zajedničke europske vojske, tu je ideju sada ponovila i njemačka kancelarka Angela Merkel, što znači da su o tom prijedlogu Pariz i Berlin raspravljali već dulje vrijeme.

Učvršćuje se tako osovina Pariz – Berlin i zbog europskih izbora koji će se održati u svibnju 2019. godine. Kada govore o europskoj vojsci, i Macron i Merkel kažu da ona nije u suprotnosti s NATO-om, nego komplementarna s njime. Američki predsjednik Donald Trump protivi se stvaranju europske vojske, a ruski predsjednik Vladimir Putin naziva to “dobrom idejom”.

Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: DPA/Pixsell
Foto: DPA/Pixsell
Foto: DPA/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell

Prije Merkel Macronovu su ideju o stvaranju zajedničke vojske poduprle njemačka ministrica obrane Ursula Von der Leyen i kandidatkinja za čelnicu demokršćana (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer. I to dokazuje da će stvaranje zajedničke vojske biti tema i predizborne kampanje za Europski parlament. Jer, imati zajedničku obranu znači imati i zajedničku vanjsku politiku itd., odnosno daljnje učvršćenje EU. Istina, ideja o zajedničkoj vojsci postoji od kada su se europske države počele ujedinjavati. Francuska je pedesetih godina taj prijedlog stavila u ladicu.

Velika Britanija, koja je kasnije ušla u zajednicu, smatrala je da europska vojska uz postojeći NATO nije potrebna. Sada London izlazi iz EU, a Pariz staru ideju izvlači iz ladice jer, kako kaže Macron, potrebno je zaštititi europske granice. Merkel je dodala i da “prava europska vojska” znači i pokazivanje svijetu da u Europi više neće biti ratova jer će francuski, njemački, finski, poljski... vojnici biti rame uz rame.

Mogu li tzv. populističke ili suverenističke stranke odbaciti takav prijedlog?

Ne mogu kazati da ne žele europsku vojsku, nego samo nacionalnu da bi mogli suvereno ratovati. Ili reći da ne žele čvršću europsku granicu kada su do sada upravo upozoravali na rupe na toj granici. Europska vojska na određeni je način i odgovor Trumpu koji traži veći financijski udio europskih država u NATO-u. No, vjerojatno će se od ideje do njezina ostvarenja još počekati, premda bi europska vojska bila nekom vrstom jamca mira u Europi.

Pogledajte video o Angeli Merkel

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

LU
Lujo123
10:44 15.11.2018.

silvek - s tobom nema smisla diskutirati jer ti buš za te soroševe škude prodal i vlastitu mater, ali ima jedna činjenica koja vrišti do neba - borba elitista-fašista protiv demokrata-populista se nastavlja! Pogledaj u rječnike značenje tih riječi! Elitisti-fašisti postaju sve agresivniji (već puno puta viđeno u povijesti) što više gube "tlo pod nogama"!

LU
lunar777
10:44 20.11.2018.

Drug Silvije...