za poljoprivrednike

Ministrica Vučković najavila izvanrednu mjeru vrijednu oko 200 milijuna kuna

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Zbog manjka kiše i sušenja tla ugroženi usjevi diljem Slavonije i Baranje
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Velike štete na poljoprivrednim kulturama zbog vrućeg i suhog ljeta
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Obrađivanje polja u Vukovaru tijekom suše
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL/Privatna arhiva
Ministrica Marija Vučković na konferenciji za medije nakon održane sjednice Vlade RH
21.08.2022.
u 19:37
Ovakva suša neće prouzročiti štetu samo u poljoprivredi već posljedično i kratkoročno će se odraziti direktno na cijene hrane, a indirektno i dugoročno dostupne zalihe pitke vode. Hrvatska sa zalihama trenutno nije u kritičnom stanju, umiruju iz Hrvatskih voda, no gledajući širu sliku, sa stoljetnom sušom bori se cijela Europa.
Pogledaj originalni članak

Ministarstvo poljoprivrede u okviru programa ruralnog razvoja izvanrednom mjerom teškom oko 200 milijuna kuna pomoći će poljoprivrednicima koji trpe štete, ponajprije zbog velike suše, najavila je resorna ministrica Marija Vučković.

Kiša koja je padala tijekom vikenda za većinu je poljoprivrednika stigla prekasno. Suša je za sobom ostavila goleme štete na usjevima, zbog čega su hrvatski poljoprivrednici već tražili moratorij na izvoz kao jednu od mjera pomoći, no to se za sada, prema svemu sudeći, neće dogoditi jer "put u ograničavanje prometa na jedinstvenom europskom tržištu nije dobar", kazala je Vučković.

No, država će pomoći, tvrdi ministrica:

– Svi poljoprivrednici koji budu osjećali povećanje troškova i pad prihoda, a koji primjenjuju dobre agrookolišne prakse, moći će koristiti ovu mjeru koja će za njih biti vrijedna do 15 tisuća eura, kao paušalna potpora – kazala je te dodala da Vlada radi na jesenskom paketu potpora, a jedna je odluka već donesena.

Ona se odnosi na pojednostavljivanje procedura vezanih uz dobivanje potpore, odnosno predujma izravnog plaćanja krajem listopada, početkom studenog ove godine.

Podsjetimo, suša u Hrvatskoj traje već mjesecima. Prema podacima Državnoga hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), u većini predjela Hrvatske (oko 86% teritorija) sušne ili vrlo sušne prilike zabilježene su u posljednjih šest mjeseci, a ekstremno sušno bilo je na području Istre, Kvarnera i južnodalmatinskim otocima. Istra je prva reagirala još u srpnju, kada je uvela djelomičnu redukciju vode, odnosno ograničenje njena korištenja. Ostali krajevi trenutno nisu posegnuli za posebnim mjerama, no osobito zabrinjava podatak o povijesnim minimumima vodostaja koji su zabilježeni u gotovo svim tekućicama i stajaćicama u državi.

Ovakva suša neće prouzročiti štetu samo u poljoprivredi već posljedično i kratkoročno će se odraziti direktno na cijene hrane, a indirektno i dugoročno dostupne zalihe pitke vode. Hrvatska sa zalihama trenutno nije u kritičnom stanju, umiruju iz Hrvatskih voda, no gledajući širu sliku, sa stoljetnom sušom bori se cijela Europa. U Velikoj Britaniji ovo je najsušnije razdoblje od 1935., a velike europske rijeke poput Dunava i Rajne gotovo su preplitke i za plovidbu.

Španjolska, koja voćem i povrćem opskrbljuje velik dio EU, također bilježi katastrofalne štete od suša i nezaustavljivih šumskih požara. Vlada premijera Pedra Sancheza već kreira dugoročan plan gospodarenja vodom jer tamošnji klimatolozi znakovito upozoravaju kako ovo nije najgore ljeto do sada, već najbolje do sada.

70 METARA IZNAD RIJEKE

Veliki graditeljski pothvat na jugu Hrvatske: Most preko kanjona Cetine kakav kod nas još nije viđen

Tunel Komorjak i Komorjak sjever, koji je administrativno podijeljen u dvije zone prema građevinskim dozvolama, također je dio obilaznice Omiša koji će u prvoj fazi omogućiti spoj obilaznice s autocestom A1, a potom će, poslije dovršetka kompletne buduće dionice D8, povezati Omiš s Dugim Ratom. Zbog toga je tunel Komorjak promjenjivog poprečnog presjeka i u sebi sadrži račvu. Namijenjen je dvotračnom prometu i dug je 590 metara, a kako bi zadovoljio sve sigurnosne parametre, projektirana je i evakuacijska cijev. – Osim račve koja se nalazi u tunelu Komorjak, jedna je od specifičnosti i sama južna portalna građevina koja je smještena na samom rubu litice kanjona, izvučena šest metara, čija je uloga zaštititi budući promet mostom Cetina od manjih odrona.

DAVOR IVANKOVIĆ

Hvala Vučiću što nas drži budnima i uči naše mlade o velikosrpskoj politici

Svaki novi Vučićev napad podsjetnik je za starije i srednje generacije, a otvorena javna škola za našu mladež, koja na konkretnim primjerima može naučiti sve o "čarima" velikosrpske politike. Iz ove lekcije može se naučiti da u Beogradu smatraju potpuno normalnim da država koja je izgubila taj rat, sudi svima onima koji su nekad bili zajedno u istoj državi, Jugoslaviji, za navodne zločine počinjene izvan teritorija Srbije. Vučićevi, dakle, i dalje žive u nekom imaginarnom, virtualnom "srpskom svetu", kako sada prikriveno nazivaju san o velikoj Srbiji, i opet žele biti gazde. Vrijedilo se, dakle, boriti za to da naša djeca ne moraju više živjeti u istoj državi s Aleksandrom Vučićem.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

DU
Deleted user
11:54 21.08.2022.

U Izraelu i Egiptu ne padaju kiše pa imaju dvije žetve godišnje očigledno je stvar u sposobnosti države da se snađe u sektoru poljoprivrede.proljetos mladi krumpir u trgovinama iz Egipta

PR
prokurator
10:35 21.08.2022.

dal klimatske promjene udaraju po džepu? udaraju, udaraju...

DU
Deleted user
07:41 22.08.2022.

Zna se tko će dobiti tu lovu, naravno struktura povezana sa HDZ-om ekipa poput Lucićevih sinova ili mali Đakić za obnovu hotela, tako se kod nas dijele pare...